Мир ће чувати око 1 800 полицајаца
1 min read
Полиција Црне Горе
Управу полиције очекује највећи безбједносни ризик у новијој црногорској историји, гдје ће најмање 1 800 униформисаних припадника службе и велики број старјешина и припадника криминалистичке полиције, покушати да онемогући инциденте због устоличења митрополита Јоаникија у Цетињском манастиру 5. септембра.
Оперативни штаб УП направио је план обезбјеђења с најмање три могућа сценарија како би на Цетињу и у Подгорици очували мир и заштитили безбједност учесника вјерског скупа и гостију, али и демонстраната, речено је незванично “Вијестима”.
У том штабу цијело вријеме биће и директор полиције Зоран Брђанин, а радње полицијских службеника, како је планирано, снимаће се посебним уређајима за аудио-визуелно праћење како би се додатно контролисало њихово поступање, али и заштита, пишу Вијести.
Вијеће за националну безбједност издало је јуче смјернице органима обавјештајно-безбједносног сектора да, како су саопштили након сједнице, појачају координацију у циљу очувања уставног поретка и заштите права и слобода.
Чланови Вијећа упознати су, додаје се, с посљедњим процјенама безбједности Агенције за националну безбједност (АНБ) и Управе полиције. “Вијеће апелује на све друштвено-политичке актере, представнике медија, као и све грађане, да дају допринос смиривању тензија и очувању мира и сигурности. Чланови Вијећа биће у сталној комуникацији и засиједању”, наводи се у саопштењу.
На сједници је било иницијатива да се устоличење измјести ван Цетиња, али такве препоруке Вијећа међутим није било, као ни да се забрани скуп противника устоличења упркос томе што је јуче од ковида умрло 15 особа. Раније су шефови МУП-а и Управе полиције саопштили да би то била крајња мјера иако епидемиолошка ситуација није била овако алармантна.
Полиција и МУП се јуче нијесу оглашавали у вези с безбједносним мјерама око скупа на Цетињу, на коме је присуство најавио је и предсједник државе Мило Ђукановић који је штићена личност. “Вијестима” је из више извора незванично речено да је све “строго тајно”.
Саму процедуру обезбјеђивања високоризичних догађаја коментарисао је бивши генерални инспектор АНБ и некадашњи оперативац савезног МУП-а Гојко Пејовић.
Он каже да сличне ситуације није било, али да га садашња асоцира на такозвану АБ револуцију 1988. године…
Наводи да су тада међу учесницима били локални званичници и објашњава шта се ради у таквим приликама: “Безбједносно интересантна лица се пред оваква окупљања тактички и оперативно покривају јер могу изазвати неке провокације. Некада је случај да се они приводе. У садашњој ситуацији, када треба задовољити и право грађана на исповиједање вјере и на протест мирним путем, онда је све компликованије јер може доћи до непредвиђених, могуће и планираних инцидената. Полицији је то веома сложено питање и зато мислим да су рекли да тешко могу обезбиједити и гарантовати сигурност. Нисам сигуран да министар унутрашњих послова и директор АНБ-а могу рећи да је ситуација под контролом и да неће избјећи контроли”, наводи он.
Пејовић каже да се технички не може “ништа измислити” – легитимисање, обустава саобраћаја, постављање ограда мало даље него што је уобичајено.
”Ни црква није најављивала литије, као ни сада друга страна. Ми сада немамо такву ситуацију упркос томе што је јуче преминуло 15 особа и што би у реалним околностима сва окупљања била забрањена. Само смо једном имали оволико преминулих”, подсјећа саговорник.
Противници устоличења јуче су излазили с порукама формалног смиривања ситуације, али нису одустајали од намјере и позива да се оно одржи негдје другде, те пребацивали искључиву одговорност за инциденте на Владу.
Највиши државни званичници премијер Здравко Кривокапић и вицепремијер Дритан Абазовић поново су позвали на смиривање и подсјетили да представници бивше власти подижу тензије јер се боје кривичне одговорности за незаконитости.”Позивамо све, а посебно оне на позицијама ауторитета и утицаја, да својим примјером дају директан допринос смиривању тензија и изградњи повјерења”, поручио је Питер Лундберг, резидентни координатор УН у Црној Гори.
Затварање улица и обезбјеђење Цетињског манастира од суботе увече
На мапи Оперативног штаба УП, која је прослијеђена оперативним јединицама полиције, уцртане су позиције, број припадника, задужења старјешина, али и начин како да полиција поступа уколико дође до нарушавања јавног реда и мира или већих немира.
Службеници полиције ће још ноћ прије устоличења, бити распоређени око Цетињског манастира, имаће позиције у ужем градском језгру и на готово свим већим прилазима Цетињу, а обезбјеђиваће и трасу пута од Подгорице до Пријестонице.
Упоредо ће УП спроводити криминалистичко-тактичке радње – блокаде, рацију, али и преглед одређених објеката и простора због чега ће и антидиверзиона јединица тог дана бити ангажована током обезбјеђивања најављених догађаја на Цетињу и Подгорици.
Због високоризичног скупа, полиција ће за саобраћај затворити многе улице на Цетињу, али и у Подгорици, а својеврстан “полицијски час” трајаће сатима како би се спријечили могући сукоби демонстраната, који се противе жељи да устоличење митрополита обаве у срцу Цетиња.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


„Службеници полиције ће још ноћ прије устоличења, бити распоређени око Цетињског манастира, имаће позиције у ужем градском језгру и на готово свим већим прилазима Цетињу, а обезбјеђиваће и трасу пута од Подгорице до Пријестонице…. а својеврстан “полицијски час” трајаће сатима „ovo,izgleda da ce Cerinjski manastir biti kao nekada Soveto u Johanesburgu,a rezim Krivokapica i Djukanovica u kohabitaciji sprovode aparthejd prema Srbima i SPC.UZAS!!!
Sramota!
Zabraniti skup ustasama, dakle u pravoslavnoj Crnoj Gori svi imaju vise prava nego pravoslavni narod!
Nek pukne CG
Sa Sao… Berane, Niksic, Budva itd