Мистериозна смрт: Ко је био оснивач „Белих шлемова“ пронађен мртав испред зграде и шта је радио на Косову*?
1 min read
Џејмс ле Мезурије (Фото: Youtube printscreen)
Бивши официр британске војске који је основао Беле шлемове, пронађен је мртав испред своје куће у Истанбулу неколико дана након што га је Русија прогласила шпијуном и тврдила да има везе са терористима које потичу још од времена када је био на Косову*.
Сумњива смрт
Тело Џејмса ле Мезуријеа (48) верници су пронашли у понедељак рано ујутро на путу ка џамији. Иако узрок смрти још није потврђен, верује се да је умро од пада са балкона трећег спрата своје истанбулске резиденције. Ле Мезурије је био директор организације „Mayday Rescue“, која је обучавала припаднике Сиријске цивилне одбране, познате као Бели шлемови али и њихов суоснивач.
Кабинет гувернера Истанбула навео је да су „покренуте мере свеобухватне административне и судске истраге“, али да је полиција утврдила да нико није ушао или напустио његов дом у време „инцидента“, о којем нема пријављених сведока.
За сада званичници верују да је он можда случајно погинуо.
Његова супруга је испричала да је он узимао лекове због великог стреса и да су се недавно преселили у део Истанбула који је ближи здравственом центру. Међутим, како наводе медији, ради се о антидепресантима. Према писању „Билда“ Ле Мезурије је ноћ пре смрти попио лекове.
Како је испричала Ле Мезуријеова супруга, они су били будни све до четири сата ујутро. Након што је отишла у кревет, рекла је да ју је пробудило звоно на вратима и да је тада видела тело свога супруга кроз отворени прозор њиховог стана на трећем спрату. Приступ њиховом дому је доступан само идентификацијом отисака прстију, извештава „Middle East eye“, а само господин Ле Мезурије и његова супруга били су у то време у кући, речено је из турске полиције.
Ко је био Џејмс ле Мезурије?
Рођен је 1971. године у Сингапуру. Године 1990. постао је припадник британске војске. Постао је поручник 1993. а капетан 1996. године. Био је део УН мировне мисије у Бившој Југославији. Британски „Телеграф“ наводи да је он служио у Босни и на Косову*.
Како пише британски лист „Morning Star“, За време свог боравка у британској војсци, Ле Мезуријеове улоге обухватале су дужност координатора обавештајних служби у Приштини на Косову*, после НАТО бомбардовања и распада Југославије 1999. године.
Касније је радио за „Оливе Гроуп“ плаћеничку војну организацију као „потпредседник за посебне пројекте.“ Група, која углавном регрутује бивше особље Специјалне ваздушне службе (САС), била је активна у пружању приватне заштите америчким фирмама које су ушле у Ирак након америчке инвазије 2003. године, укључујући грађевинског гиганта „Bechtel“.
Ова плаћеничка организација је била међу приватним војскама које је добротворна организација „War in Want“ 2016. године идентификовала као оне које Британији дају главну улогу у индустрији приватних војски.
Шта Руси кажу за њега?
Занимљиво је да је неколико дана уочи његове смрти Русија захтевала од Лондона да испита да ли Ле Мезурије има везе са Ал Каидом. Такође, руско министарство спољних послова га је оптужило да је припадник британске спољно обавештајне организације МИ6.
Портпарол руског Министарства спољних послова Марија Захарова је рекла да би Лондон, уместо што осуђује критике Москве и Дамаска упућене „Белим шлемовима“, требало да разјасни да ли је оснивач те организације повезан са џихадистима.
– Погледајмо ко је створио ову структуру. Познато је да је један од оснивача Белих шлемова Џејмс ле Мезурије, који је бивши обавештајац МИ-6 – рекла је Захарова.
Она је изјавила да је Ле Мезурије виђан у сукобима широм света, укључујући и на Балкану и на Блиском истоку.
– Штавише, велики број истраживања указује на то да је био повезан са Ал Каидом док је радио на Косову*. Постоје подаци и о томе да су у његовом тиму били чланови ове терористичке групе – рекла је она без пружања доказа на увид.
Ко су Бели шлемови?
Група „Бели шлемови“ основана је 2013. године и описује се као хуманитарна организација, која често објављује снимке својих оперативаца који спасавају људе из рушевина након пријављених ваздушних напада сиријских или руских бомбардера.
Године 2016. били су чак и номиновани за Нобелову награду за мир, док са друге стране поједини критичари кажу да је ова група повезана с терористичким организацијама као што је Ал Каида, на чијим је територијама углавном деловала, а оптужена је и за лажирање снимака и хемијских напада.
Како наводи „Morning star“, ова група је добила 123 милиона долара (96 милиона фунти) средстава британске и америчке владе убрзо након оснивања.
(Блиц)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

