Архипастирске похвалнице Општини Бар и Радомиру Новаковићу

Фото: Барски портал
Они који су се васпитали од Броза у духу Маркса и Енгелса и одрекли Бога и Цркве они тако размишљају и настављају то дјело. Али даће Бог да се и они полако врате изворној и правој Црној Гори и схвате да Црква Христова не припада једноме народу већ свим земаљским народима, поручио је митрополит црногорско приморски Амфилохије данас у црмничком селу Орахово гдје је освештао обновљени комплекс истоименог манастира посвећеног Светом Николи, као и новоизграђени пут који води до ове древне светиње.
Током службе Божје која је претходила освећењу владика Амфилохије је досадашњу настојатељицу манастира, мати Атанасију рукопроизвео у чин игуманије. На крају Свете службе Божије, владика је изразио благодарност сестрама на челу са мати Анастасијом и њиховим претходницима, које су себе уградиле у обнову манастира.
Уручио је и седам архијерејских похвалница за помоћ и несебичну љубав у обнови цркве, манастирског конака и пута до Манастира Светог Николе: Општини Бар за помоћ у асфалтирању пута, као и појединцима: Радомиру Новаковићу Цакану, актуелном потпредсједнику Општине Бар, Стеву Новаковићу, одборнику у СО Бар, те Зорици Дабановић из Бара, Жарку Машановићу, Бранку Ђуришићу и Миливоју Вукмановићу из Вирпазара.

Архиепископ цетињски је пожелио да се на барску општину угледају и све друге општине, да уграђују себе у светиње и да их чувају као преци њихови.
„У неким другим општинама нападају Цркву Божију и тврде да скрнавимо културно благо Црне Горе, па је то чак стигло до Владе. Није много разумно, али шта да радимо. Они који су се васпитали од Броза у духу Маркса и Енгелса и одрекли Бога и Цркве они тако размишљају и настављају то дјело. Али даће Бог да се и они полако врате изворној и правој Црној Гори и схвате да Црква Христова не припада једноме народу већ свим земаљским народима“ – поручио је митрополит.
Новаковићи помогли и да се ријеши проблем водоснабдијевања
Захваљујући привредницима Радомиру и Стеву Новаковићу прије двије године ријешен је и проблем водоснабдијевања овог манастира који је саграђен у 10. вијеку.
Мјештани Црмнице и представници Православне црквене општине црмничке казали су јуче да су Новаковићи несебично помогли куповину пумпе и базена за воду, што је од огромног значаја за манастирски комплекс.

Њих двојица су заједно са мјештанима Црмнице помогли и да се пут кроз Орахово прошири, а потом и његово насипање, што је све претходило асфалтирању које је финасирала Општина Бар.
У овдашњој Црквеној општини истичу и посебан допринос Жарка Машановића обнови манастирског комплекса, који је, кажу иницијатор и носилац највећег броја активности.
Бољанова црква
Предање каже да манастир Орахово представља једно од најстаријих духовних огњишта православне вјере и културе старе Зете. Из 10. вијека датира стара црква, посвећена Св. Јовану Крститељу, коју је подигао локални феудалац Иван Бољан, те стога у народу носи назив Бољанова црква.
О њеном ктитору, по казивању знаменитог сакупљача историјске грађе и народних предања из овог краја Милутина Машановића, све до земљотреса из 1979. године, свједочила је и надвратна плоча на којој је било записано име Ивана Бољана.
Нову, засигурно манастирску цркву, са околним помоћним зградама, саградио је 1233. године, по благослову Св. Саве Немањића, епископ зетски Иларион, о чему унеколико говоре и Врањинске повеље из 13. вијека. Иначе, манастир Св. Николе у је по народном предању саграђен на личној земљи Св. Симеона Немање.
Извор: Барски портал
Прочитајте још:

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Cakan se ne plasi za razliku od drugih rezimlija sto pjevaju cetnicke pjesme samo kad nema medija?
Što se crnim zadoji đavolom,
obešta se njemu dovijeka.
Al’ tirjanstvu stati nogom za vrat,
dovesti ga k poznaniju prava,
to je ljudska dužnost najsvetija!