Митрополит Амфилохије: Опасан и недобронамјеран закон, не заслужује да се о њему дискутује у Скупштини
1 min read
Митрополит Амфилохије
Православна црква упорно држи врата отворена за стручан, транспарентан и свеобухватан дијалог заснован на позитивном искуству савремених, секуларних држава у Европи и свијету, чувајући принцип једнакости и равноправности, а све што тражимо за себе тражимо и за друге, рекао је митрополит црногорско-приморски Амфилохије одговарајући на питање „Дана“ да ли сједницу Скупштине 24. децембра, на којој ће владајућа већина усвојити закон о слободи вјероисповијести, треба бојкотовати како се не би дао легитимитет или, пак, сви посланици који подржавају Митрополију црногорско-приморску треба да узму учешће у расправи.
“Због бројних недостатака које овај предложени закон садржи, једино исправно рјешење за све којима је стало до будућности, мира, стабилности и међурелигијског склада и братског суживота у Црној Гори јесте да се он, овакав какав је, повуче из процедуре. Овако опасан, недобронамјеран и злонамјерно припремљен закон не заслужује да се о њему дискутује и расправља у црногорској скупштини док не добије сагласност свих традиционалних цркава и вјерских заједница у Црној Гори, у складу са мишљењем Венецијанске комисије и са највишим међународним стандардима”, казао је митрополит Амфилохије за Дан.
Он је додао да модерна и савремена држава има улогу и обавезу да гарантује мир, владавину права, да штити имовину свих, да јемчи праведност међу људима и да сви грађани у таквој држави имају осјећање просперитета и сигурности.
“Код нас се догађа другачије: државна власт, која треба да гарантује мир, управо својим чињењем производи конфликт. Чини се да је из те потребе да се грађани држе у сталној напетости настао и овај закон. У његовој припреми није испоштован ниједан европски, демократски принцип. На првом мјесту, донесен је без неопходног дијалога. Земље Европске уније, којој тежи Црна Гора, имају писане обавезе у Амстердамском уговору и у другим актима да са црквама и вјерским заједницама воде јавни, транспарентни и суштински дијалог о свим питањима од јавног друштвеног интереса, а камоли о питању вјерског законодавства, што је била и основна препорука Венецијанске комисије”, тврди Амфилохије.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Zašto crkva srba MCP-SPC diže ovolike tenzije ako posjeduje papire da je imovina u kojoj stoluje pripada njoj ?
Ili je tačno da je bespravno 90-tih upisala državnu imovinu kao svoju ?
To treba Sud da odluči a ne talabuka i mitingovanje .
Sve koji budu digli ruku za spomenuti zakon trebalo bi odlučiti od crkve. To bi trebalo javno saopštiti. Toliko se može, pa nek ih miraš usvaja i miluje kod sebe.
Srpske institucije, stranke bi trebalo da se ugase, ako ne budu odbranili crkvu. Posle toga bi bilo uzaludno da više postoje.
Криминалци раде за окупаторе и гледају да покраду и разруше што више могу. То је срж њиховог битисања.
Sudar hiljdugodisnjeg iskustva i pokondirene tikve i skorojevica.