ИН4С

ИН4С портал

Митрополит Амфилохије у Бару: Свети Јован Владимир јединство Истока и Запада

1 min read
Зато је васкрсла црква на Румији и зато је васкрсао и Свети Јован Владимир и његово присуство кроз овај свети храм

Ријетки су храмови у свијету као што је Храм Светог Јована Владимира у Бару, саграђен у славу Божију који је крштен и миропомазан светом руком јерусалимског Патријарха Теофило III, нашег српског Патријарха Иринеја и других епископа Цркве Божије и тако постао један од најзначајних мјеста у Европи и широм свијета. Овај храм се тога удостојио а заједно са њим и сви они који се сабирају и који ће се у њега сабирати“, казао је Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије данас током литругијске бесједе која је служена поводом друге годишњице освећења овог Саборног храма, а преноси сајт Митрополије црногорско приморске.

Митрополит је казао да је 1000 година од мученичке смрти Светога Јована Владимира управо запечаћено освећењем овог величанственога храма.

„Кроз овај храм прославља се име Божије, име Оца и Сина и Духа Светога и чествује се име Светога великомученика Јована Владимира сараспетога Христу и у Тајни крштења, али и у тајни његовог животног мучеништва и страдања, поручио је он.

Говорећи о значају Светога Јована Владимира покровитеља овога светога храма и овога града, Митрополит је подсјетио да и Свети Јован Крститељ и Свети Јован Владимир у својим рукама држе посјечене своје главе.

„Такав је значај Светога Јована Владимира, покровитеља овога светога храма и овога града, покровитеља нашега народа, онога који обједињује собом и својом жртвом, попут самога Господа, Исток и Запад. Овдје је на овим просторима управо пројављено то јединство Истока и Запада, јединство Цркве Истока – све до јерусалимског Патријарха који је освешатао овај храм, и јединство Цркве Запада у оним временима када је Црква Истока и Запада била једна, вјерна апостолском и Христовом предању све до 11. вијека када је дошло до несрећног раскола Западне цркве, Римске патријаршије, појаснио је митрополит.

Црква Божија Светога Јована чува то изворно хришћанско јединство, првих 10-11 вијекова и наставља да га чува и проповједа, и да га свједочи и овим светим храмом.

„Исток и Запад, Сјевер и Југ, мушко и женско, Грк и Јевреј, роб и слободњак, све то престаје да постоји и обједињује се у Христу Исусу јединоме Творцу неба и земље и све је призвано да се крсти у име Божије и да се запечати Духом Светим Животворним, да постане једно и заједно и у времену и вјечности“, истакао је владика Амфилохије.

Поновио је да је освећење овога храма и његов раст велики догађај јер се преко њега освештао Бар и да је он призив на Божију љубав свих који живе у овоме граду а то потврђује и Црква Свете Тројице на Румији коју, они који су испуњени богомржњом и братомржњом, покушавају да сруше.

Срушили су је управо и они који су били испуњени мржњом према Христу као Богу љубави у 16. вијеку па је она васкрсла. Долетјела је на Румију црква посвећена Светој Тројици да и оданде свједочи Оца и Сина и Духа Светога, да призива на љубав и заједништво вјечно и непролазно свако људско биће на овим просторима. Зато је васкрсла црква на Румији и зато је васкрсао и Свети Јован Владимир и његово присуство кроз овај свети храм. То је велики Божији дар и догађај и за ова град, Црну Гору, и за сву Европу, читав свијет, сматра господин Амфилохије.

Високопреосвећени Митрополит је казао да је овај храм у Бару, као и онај на Румији, знамење свјетских димензија.

У архипастирској проповједи Митрополит је подсјетио да Христос никада није толико био гоњен и прогоњен из људскога живота као данас у свијету. Али, с друге стране, никада се име Његово није толико проповједало и свједичило широм свијета, на свим земаљским језицима, као данас:

Свуда се проповједа Свето јеванђеље и свуда се крштавају људска бића и примају печат дара Духа Светога, постају чланови Цркве Божије, те заједнице вјечне непролазне. Рађају се Духом Божијим за вјечни и непролазни живот.“

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

12 thoughts on “Митрополит Амфилохије у Бару: Свети Јован Владимир јединство Истока и Запада

  1. Amfilohije prica.
    „„Исток и Запад, Сјевер и Југ, мушко и женско, Грк и Јевреј, роб и слободњак,“

    Ovdje fali jos samo „JING I JANG“.

  2. Koplja se lome… izgleda.
    Ocemoli Vuci Gorski pomolit se Crnogorski?

    Ahaaa!!! Dosho vakat da se SPC selit u Srbiju mora.

    Amfilohije da se povuce i da preshjedava volubility i mirno Brez tenzija i da spusti zavjesu Srbstva u CRnoj nam Gori ako se misli odhje kopat.
    Ajde…

  3. Dobro je, izaci ce istina na vidjelo i svako ce otici svome jatu.
    Ekumenisti mogu jedno vrijeme da izigravaju pravoslavce, ali i to ne moze ici u nedogled.

    A ovo, istok-zapad, ovo nije bilo adresirano za publiku u Baru, nego je ovo poruka poslata nekom drugom. Moze biti da je to po sopstvenoj inicijativi a moze biti i po naredjenju.

  4. Преко подлог цариградског патријарха крвници данас најбезочније настоје да поцијепају православни Исток и зато бранимо то јединство а не губимо снагу на приче о некадашњем јединству Истока и Запада. И Јуда је некада био у јединству са Господом и његовим вјерним ученицима, али откада је одступио, остао је појам издајништва и злочина, као и римокатолички и протестантски Запад у међувремену за многострадални православни Исток.

  5. Препоручујем господину Амфилохију да не спомиње његове другове са Запада, већ ако му није наређено. Знамо сви да се је Запад некад приказивао као православни, гуја у недрима.
    Волио бих да што прије спомене оног друга са Истока, Вартоломеја. Да га похвали или мало искритикује.

  6. … Nažalost, desetovjekovno raskolništvo dovodi u pitanje svaku onu Božju i ljudsku riječ koju je sa puno ljubavi i brižnosti svjedočio na liturgiji, njegovo preosveštenstvo Arhiepiskop cetinjski i Mitropolit crnogorsko-primorski.
    Biće da ja nijesam vlastan da razumijem, neka mi je Bogim prosto, ma ni pojmovno, eksiološku suštinu vaseljenizma, poslije svega što se događalo čitav milenijuma sve do u današnje dane.
    Spreman da se povučem od svog rđavog razumjevanja i prigrlim narastajući ekumenizmom kada mi neko razjasni, ne zašto, kako to razumijem, nego kako!
    Kako to svakako ne razumijem.
    Dakle, kako?
    … Nego, možda će to, ipak, da razjasni i dogovori “ Grgoljavi “ sa svetim Ocem u Rimu.
    On, ili niko.

    1. Djikane slazem se sa tobom i potpisujem svaku tvoju rijec!!! Mnogima mnogo stosta nije jasno ali ipak cute!Cutim i ja iako bih rado progovorila ali se bojim da ne budem pogresno shvacena!!!Ama cini mi se da odkako se taj crni ekumenizam uvukao u nasu Svetosavsku vjeru da nam je od tad svrnulo!!Daj Boze da nijesam u pravu!!!

  7. Prelijepa crnogorska svetinja koja nosi ime sv.Vladimira Vojislavljevića , istaknutog kneza Dukljanske i prve Crnogorske dinastije !
    Crnogorska Vlada i Opština Bar su značajno finansijski pomogli izgradnju ovako lijepog Pravoslavnog hrama .

    1. Лажеш,као да те је Мило Ђукановић правио. Свети Јован Владимир је српски владар,а израз Црна Гора није постијао до 16.вијека.

    2. Sveti Vladimir Vojislavljević? E zbog ovakvih stvari ste vi Montenigeri operisani od istorije, pa samim tim i imate krizu identiteta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy