ИН4С

ИН4С портал

Митрополит Порфирије: Срби дискриминисани, Црногорци настали насилним инжењерингом

1 min read

Нисам политичар, него свештеник. Ми свештеници, књижевници, историчари, филозофи расуђујемо на основу искуства, историје, предања, завета и емоција. Политичари расуђују на основу екзактних показатеља, привредних, статистичких података, дипломатије, оног што се зове Интеллигент Сервице. Ми свештеници о томе често не знамо довољно. Ваљда зато и постоје држава, избори и демократски поредак да решавају крупна питања као је Косово, које не сме да нас дели, рекао је Митрополит загребачко-љубљански господин Порфирије Перић у интервјуу за Експрес.

Он је ван сумње један од најугледнијих духовника СПЦ новије генерације, свештеник који је једнако близу Богу и верницима, духовник који не пропушта прилику да другује са паством, али и човек који једнако вешто послује са ИТ технологијом где год да лужбује у божјој кући.

Разговор митрополита Порфирија за Експрес 

Пре свега захваљујем на прилици да се још једанпут дружим с Вашим читаоцима, Вама лично и редакцијом „Експреса“, који је у релативно кратком року постао релевантан, озбиљан и цитиран недељник. Оцена коју сте ми приписали свакако ми не припада. Било какву похвалу упућену мени треба адресирати на оне с којима живим и радим. То су браћа свештеници и монаси у мојој епархији, а пре свих оно мало храбро стадо, верници у Загребу и околни, наравно и у Словенији. У Хрватској су, Богу хвала, поред мене још четири вредна и богољубива архијереја. Са задовољством ћу подсетити читаоце на њихова имена препоручујући и њих и њихове свештенике и вернике љубави молитвама: владике горњокарловачки Герасим, славонски Јован, далматински Никодим и осечкопољски и барањски Херувим. Ми сви заједно чинимо духовно вођство православних Срба у Републици Хрватској. Дакле ми заједно, у духу саборности, која је иманентна православној цркви, треба да проналазимо и нудимо одговоре на сва важна питања и проблеме које на плану идентитета и духовног живота имају наши верници.

Моја улога коју еx officio имам као митрополит загребачко-љубљански јесте да оснажим саборно сагледавање питања која се односе на положај и место Цркве у држави и друштву на овом простору, с обзиром на то да делујемо у једној држави, јединственом уставно-правном простору у којем наш народ живи у истим или сличним социјалним околностима.

Када сам се замонашио, а 1990. и рукоположио у свештеномонашки чин, определио сам се за оно најважније: да служим божанску службу, Свету литургију. То је оно најбитније што сам радио пре доласка у Хрватску и Словенију, а и потом. Уз то да крштавам, венчавам као првосвештеник Цркве, да сабирам стадо Христово и настојим да га водим путем спасења. У том смислу исто је било и пре четири године, а исто ће бити и надаље. Што се тиче односа Хрвата према Србима и обратно, могу да посведочим да многи хришћани, православни и католици, затим агностици и други, настоје да примером и животом утичу на то да се ти односи поправе, а тиме и да нашем народу живот буде лакши, једноставнији, с мање тескобе. Али као да сви заједно играмо некакав монотон, а истовремено опасан плес чији су кораци два напред, три назад. И тако унедоглед. Наравно, ми нећемо одустати.

Објавили сте књигу „Загреб и ја волимо се јавно“. Ви сте човек веома широког духовног и образовног ракуса, али питам да ли је та „љубав“ обострана?

– Љубав нема наводнике. Кад их има, није љубав. Одговор је једноставан. Љубави има и обострана је. Наслов поменуте књиге, за понеког нејасан или можда провокативан, део је моје приступне беседе и парафраза је Арсенових стихова „Загреб и ја се волимо тајно јер смо из завађених породица“. Пример исказивања поштовања, уважавања, а зашто не и љубави, може бити и представљање хрватског издања поменуте књиге у Новинарском дому у Загребу. Дворана препуна пријатеља, знаних и незнаних. То је било пре годину дана. Пре тога, свечана академија поводом двестоте годишњице од оснивања прве српске школе у Загребу и десете годишњице рада Гимназије „Катарина Кантакузина“ у Хрватском народном казалишту. Први пут, а чини ми се и једини, дошла су три председника Хрватске, госпођа Грабар Китаровић и господа Јосиповић и Месић.

Жаргонски речено, цео Загреб је био с нама, православним Србима тога дана. Примери исказивања поштовања према мени само као духовном вођи наше заједнице на улици, у дућану, кафићу су свакодневни. Наравно, познато је, има и људи који другачије мисле и нарочито у последње време другачије поступају. Не прећуткујући лоше и ружне, волим да истакнем добре примере и добре људе. У врло коректним сам односима с председницом Републике, председницима Сабора и Владе, посебно са загребачким градоначелником, затим братом у епископату кардиналом Јосипом Бозанићем…

Да Вас питам директније, како је данас бити Србин у Хрватској?

Како где. Знате, пре неколико дана била је вест у медијима да је стигла струја у нека личка села, а у нека још увек не. И то је добра слика – слика која показује како се живи у појединим деловима Хрватске. То су села у којима живе православни људи. Пре неколико месеци био нам је у гостима, Српској цркви и нашем патријарху, патријарх александријски и све Африке Теодор. Разговарали смо на различите теме. Између осталог, упознао нас је с тим како се живи у неким деловима Централне Африке. Без струје, више гладни него сити. Док сам га слушао, мисли су ми летеле у нека села, не тако далеко од Загреба, али и на Кордун, Банију и другде, где сам тек пар недеља раније са свештеницима носио скромну помоћ нашем народу. На уму су ми биле те наше сироте породице. Живе у неомалтерисаним кућама, поједини су преко прозорских отвора залепили најлонску фолију. Дечица сиротињски одевена. Туга… У градовима су проблеми другачији.

Да се поново вратимо охрабрујућим примерима. Навешћу градоначелника Книна, Марка Јелића, који је позвао Србе да се врате и који каже да ми као народ нисмо поражени.

-Са суштинским проблемом скривања идентитета због страха за децу, губитка посла или ради бољег и истакнутијег положаја у друштву сусрели смо се ових дана на примеру појединих истакнутих спортиста. Када неко скрива или напушта свој сопствени идентитет, заправо напушта сопствено богомдано, неприкосновено људско достојанство. То неумитно рађа унутрашње сукобе. То је шизофрена ситуација по дефиницији. Ни новац ни слава ту на дуже стазе не могу помоћи. Ту среће нема! Исто тако, зна се да много људи има двојни идентитет. Некоме су родитељи или блиски преци, бабе и деде, Срби или Хрвати. То не треба да буде препрека и да појединцима прави проблем. Поготово што смо хришћани. Ако смо хришћани.

Недавно је било обележавање „Олује“…

Молећи се за браћу и сестре наше који су пострадали у „Олуји“ и последњем рату на овим просторима и другде, молили смо се и за све друге невине жртве, без обзира на то којем народу и којој цркви припадају, покушавајући да надиђемо сваку нашу ограниченост и будемо у Христу слободни људи који могу не само рећи него и истински доживети сваког човека као ближњег, као брата. Молили смо се да се зло заустави и да не идемо непрестано уназад. Ако се изузму злонамерни ревизионисти историје, чињеница је да већина обичних, добронамерних и Срба и Хрвата различито гледа на исте догађаје из прошлости. Потребан нам је разговор без оштрих тонова, потребно је да у разговору слушамо једни друге. Једнострано трагање за узроком неспоразума, за оним ко је први почео и ко је крив, или ко је више крив прети да нас као сужње држи у оковима минулих времена, и да продуби спиралу неспоразума, сукоба и зла, а трагичну прошлост учини једином реалношћу у садашњости и будућности. Истина је да смо се сви, неко први, неко други, неко мање, неко више, али ипак сви огрешили једни о друге. Зато је кључно питање хоћемо ли и нарочито желе ли наше црквене и политичке и културне елите искрени дијалог и помирење. Ако хоће, сигурно можемо, а као хришћани немамо другог избора, а немамо ни изговора.

Где се завршавају Ваше ингеренције и где Вам је потребна помоћ да би Срби из Хрватске Хрватску опет осећали као своју домовину?

Опростићете, можда ће звучати претенциозно, али за епископа, наследника апостола, нема граница у ингеренцијама. Ја сам позван да учествујем у решавању свих проблема верног народа који ми је Црква поверила. Наравно, не на нивоу страначке политике. Ево, и са страница Вашег листа ја позивам све саборске заступнике, министре у Влади Хрватске и друге носиоце јавних функција и одговорности да се више ангажују на једнакоправности свих грађана Хрватске и да лично интервенишу ако је законом гарантована једнакост нарушена. Исто важи и за Србију, Републику Српску, Босну и Херцеговину и тако даље. С друге стране, често понављам да је за православне Србе који овде живе Хрватска легитимна и једина правна држава у којој живимо; за многе је то отаџбина, за неке друге домовина. Нема друге могућности него да поштујући правни поредак Хрватске чинимо све да можемо да будемо њени достојни грађани.

Наравно, помоћ нам је преко потребна. Више од друге помоћи суштински је важан даљи напредак у истинском братском дијалогу и међусобном разумевању с Католичком црквом. Сарађујемо и међусобно се помажемо на различитим плановима са организацијама цивилног друштва, са Српским народним већем, Просвјетом, Привредником и другима.

Помоћ је нама православним Србима у Хрватској потребна, заиста нужна. У неколико црта сам рекао како наш народ живи у појединим крајевима. Наша епархија и друге епархије настоје да помогну колико год могу. На пример, у нека домаћинства однели смо веш-машине знајући да их те породице с малом децом немају. Кад оно та домаћинства немају ни текућу воду. Носили смо столарију: врата, прозоре, новац… Али то је мало. Потребна је помоћ предузећа, фондација, државе…

Хрватска и српска државна политика су у предратном стању. Срби, и то не само у Хрватској, страхују пред ружном и бестидном ревизијом историје, Срби у Хрватској имају сва мањинска права на папиру, а из врха државе је било понуђено да се опет оснује Српска православна црква у Хрватској.

– Заиста нисам чуо да је неко из врха хрватске државе тако нешто предложио. Време је сложено и без гласина и полуистина које могу донети само већу несигурност и трауме онима који су у мањини. Исто тако, не мислим да се ради о неком предратном стању. Верујем да ће одговорне личности две државе учинити оно што је потребно да се постојећи проблеми превазиђу. Уосталом, председник Србије је пре неколико дана изјавио да су председница Хрватске и други званичници увек добродошли у Србију. Морамо се сви трудити да се односи поправљају. И медији. Ране из прошлости треба зацељивати. Наравно да нас боли наопака интерпретација историје, али нас исто толико радују и охрабрују Хрвати који се веома гласно и отворено томе противе.

Ви и даље верујете да духовна и верска сарадња и толеранција могу помирити Србе и Хрвате?

Ви ме заправо питате да ли верујем у Бога или не. Пре свега, по мом искуству, а оно није мало, данас је много више и Срба и Хрвата који желе да живе нормално, људски и пријатељски, без тензија у свакодневном животу са својим суседима, а и са суседном државом. С друге стране, питањем сте погодили суштину. Јер због примера који дајемо ми свештеници две цркве, наши верници ће другог доживљавати као брата или сестру, а не као непријатеља, без обзира на то којој цркви припада.

Уколико ми животом сведочимо љубав, праштање, помирење, спремност за дијалог, што је суштина Христовог учења и наше вере, следиће нас и наши верници.

Срби, на велику жалост и срамоту, мало знају о православним верницима у Словенији. Тамо је већина њих почетком 1990. изгубила грађанска права, нису били у јавном регистру грађана. Колико их има и где иду на службу божију?

Без обзира на несрећна дешавања деведесетих година прошлога века, која нису мимоишла ни православце у Словенији, с радошћу могу да посведочим да је Православна црква у Словенији у полету. Иако је православље на њеним просторима присутно релативно кратко, велики број наших сународника који су се у Словенији обрели трбухом за крухом отворила је неке нове перспективе и поставила пред све нас нове изазове. Ми данас на подручју Словеније имамо петнаест парохија, и свака од њих има своје богослужбено место. Дивни Храм Св. Кирила и Методија један је од украса Љубљане. Постоје идеје, али и конкретни потези да се отпочне са изградњом нових храмова у Марибору, Цељу и Копру. Све у свему, православље у Словенији има своје место. Не могу а да не поменем изузетно добру сарадњу, могу слободно рећи братску с тамошњом Римокатоличком црквом, али исто тако и више него добру сарадњу с политичким вођством државе. О томе би се могло нашироко и надугачко говорити, односно цео један разговор би се могао посветити Цркви у Словенији.

Срби у Црној Гори изложени су менталној тортури, забрањен је српски језик, српска књижевност, насилно је формирана некаква „црногорска црква“ Ових дана Мило Ђукановић, предсједник Црне Горе, каже да је „црквено питање православних верника СПЦ најопаснији фактор деструкције у процесу снажења црногорског националног идентитета“. 

Волио бих да Вас демантујем и кажем да су Ваше оцене прејаке. Нажалост нису. Сам патријарх Иринеј је то недвосмислено потврдио. Лично без улажења у демократска и људска права, као и готово сви Срби, не доживљавам Црногорце као посебан народ. Реч је о мање или више у историји већ виђеном насилном инжењерингу стварања нове нације. Не мислим да је СПС у Црној Гори фактор деструкције било чега. У тим условима Црква напредује.

Гради нове велелепне храмове, чијем освећењу присуствује тамошњи државни врх. Црква напредује и у привредном, предузетничком смислу. Гради хотелска насеља на Јадрану итд. Значи, Црква у Црној Гори са доследном некалтулантском политиком коју води и треба да води, очигледно има, да тако кажем дипломатски, економски, а пре свега духовни потенцијал да одбрани православни верски и културни идентитет српског народа. Лично не верујем да међу онима који себе називају етичким Црногорцима има искрених православних верника.

Опширнији интервју можете прочитати у најновијем броју Експреса

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

16 thoughts on “Митрополит Порфирије: Срби дискриминисани, Црногорци настали насилним инжењерингом

  1. Црногорци су Ђидова идеолошка копилад, више посебности имају Врањанци или Браничевци него та подловћенска шкрбадија па се не зову посебном нацијом.

  2. 1 maja 1946 godine je Đilas u glasilu Borba izjavio da od toga dana postoji crnogorska nacija. Da bi kasnije kazao da su crnogorci samo Srbi i ništa drugo i to najbolji. Otac Milovana Đilasa je bio krilaš i branio je srpski živalj u Metohiji od arbanaskih zulumcara, koji su ga ubili na Djidove oči. Isti taj Đilas je potpisnik Rezolucije o zabrani povratka Srbima na KiM. Zajedno sa Mosom Pijade je kreator Lijevo skretanja i direktni učesnik zločina. Znao je da ubije cobanina kao navodnog kulaka. Mučenje na Golom otoku sa dijalogom je njegov izum. Prevlaku je ovaj kartograf poklonio tzv hrvatskoj, kao i Baranju,Vukovar. Ovaj režim nastavlja gdje su stali Djido, Savo Brković, Kapidzic i drugari.
    Sav problem je u zavadi unuka i dede. Na sve mane kralja Nikole niko ne može osporiti njegovo srpstvo i ljubav prema Rusiji. Vatikan je iskoristio tu svadbu i poslao Baldacija sa krvavim lirama da pokrene bratoubilastvo.
    Kakve veze imaju ovi što mlatunjaju za račun Zagreba o nekoj njihovoj naciji sa Crnom Gorom? Nikakve.
    Sve je to posledica bratoubilastva.

  3. Oglas:Potreban Crnogorac,lep,visok,crn,stasit,sa automobilom.Poslati sliku automobila obavezno.
    Sifra:Beogradjanka.
    Oglas:Prodajem djedovu kuburu I crveno plavo belu zastavu Izbusenu iz boja na Mojkovcu.Moze zamjena za kompjuter na ugalj.
    Sifra:Kameleon.

    Oglas:Prodajem srpsku spermu ,dostava gratis.
    Sifra:Crnogorac iz Prokuplja.

    E sad,ovo sam na ovu temu napisao da dokazem da ne mozemo izbrisati Crnogorce iz viceva, a kamo li iz osećanja koje ljudi imaju o sebi a pisu se SRBIMA.Pirocanci se nekad ponose vise Pirocancima nego Srbima,a vicevi su o njima imidz koji nose svuda.Tako je sa Sremcima,Erama…

  4. Tzv. Crnogorska nacija se javlju samo onda kada je Crna Gora okupirana kao 1941 ili danas .U normalna vremena ne postoji.Sto bi rekao Mesa Selimovic ,,divna vakta ko obraza nema,,.

    1. Gospodine kolega, ne mogu da poštujem delo takvog čoveka. Lik donekle, jer je barem bio dovoljno iskren da kaže ko su zaista Crnogorci poreklom i naravno zbog njegovog kasnijeg pokajanja.

      No meni je zaista neverovatna psiha nekih ljudi iz Crne Gore – kako su od velikih Srba postali veliki antisrbi? Šta se to dogodilo u njihovim glavama pa su se promenili čitavih 180 stepeni preko noći? To mi je pravi fenomen.

      Počev od Drljevića, pa do Brkovića, Kilibarde, Mila, popa Miraša… Jedino je Đilas doživeo obrnuti proces.

      Da ih možda neko ne ucenjuje, ne potplaćuje? Pa ovaj Kilibarda, Miraš i Milo su držali i zapaljivije govore od Šešelja. A ovog osudili na 10 godina međunarodnog zatvora zbog govora mržnje u nekom selu, a Mila koji je imao mnogo veću moć i odgovornost niko ni da pipne.

      Izgleda da je dovoljno da se odrekneš svog srpstva, da postaneš monteniger i eto te opranog pred svetom.
      Ali ne i pred Bogom…

  5. Sam tvorac crnogorske nacije, Milovan Đilas, je više puta naglasio da su Crnogorci NESUMNJIVO (baš je tu reč upotrebio) Srbi, ali da zbog svoje posebne istorije moraju postati i posebna nacija. Kasnije se pokajao i javno se izjašnjavao kao Srbin, ali šteta je već bila naneta.

    Zanimljivo da su komunisti uvek cepkali samo srpski narod i srpske zemlje. Osim Crne Gore dali su državnost i Bosni, jer eto i Muslimani (sa veliko M) moraju imati svoju državu, iako su Srbi u Bosni bili većina sve do 1971. Makedonija takođe koja je stara srpska zemlja i koju je srpska vojska oslobodila 1912. je postala zasebna država i zasebna nacija.
    A sama Srbija je podeljena na pokrajine. Jedina takva republika u SFRJ.

    Dok recimo Dalmacija i Slavonija, koje su u ranom srednjem veku imale svoju državnost, pa čak i međusobno ratovale, ne samo da nisu dobile status republike u SFRJ, već nisu dobile ni autonomiju unutar Hrvatske.

    Sve to je rađeno sa namerom da se Srbi kao najbrojniji i najjači faktor u Jugoslaviji što više smanje i oslabe.

    I uspeli su u tome svaka im čast.

  6. Dzaba vam sve popovi srpski , postojace Crna Gora dok je Lovcena i Durmitora , dok je mora pod Barom i Kotorom , dok je sunca i dok je Grahovca , ne damo te Crna Goro .

  7. Prvo taj tvoj Porfirije, ti i svi vi da naučite da poštujete crnogorski narod. Sad kada su vas Hrvati sve istjerali Porfirije se zaljubio u Zagreb.

    1. pa vi ni sebe ne postujete, pa kako da vas bilo ko drugi postuje onda? pljunuli ste na pretke i potomke, zdruzili se sa bivsim krvnicima i na bracu ržete…. i da se razumemo niste vi crnogorci, prestanite da se lazno pretstavljate vec jednom, vi ste crveni hrvati -> dukljani. Momcilo Vukotic i knjaz Nikola su bili crnogorci a danas je pravih crnogoraca malo nazalost!

      pozdrav sa srpskog Durmitora!

  8. Betovene, ne sviraj q….
    Inženjer Djilas vas je napravio, Josip i Kominterna projektirali. Malo vise poštovanja za mitropolita.

  9. Eto Porfirije vidiš kako si naučio da poštuješ Hrvate. Nekada si i njih smatrao Srbima katoličke vjere. Moraćete tako naučiti da poštujete i Crnogorce. Mi nismo plod injžinjeringa. Zar je moguće da u Evropiu 21.vijeku postoji neko ko bi uskrati pravo većini ljudi da se nacionalno izjašnjavaju onako kako to oni žele?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net