Митровић: Интензивно радимо на дефинисању дугорочног рјешења за санацију и очувању Аде Бојане

Фото: Министарство екологије просторног планирања и урбанизма
Како смо и претходно најавили, интезивно радимо како на разумијевању процеса који се дешавају на Ади Бојани, тако и на дефинисању дугорочнијег рјешења за санацију и очување Аде Бојане, саопштио је министар екологије, просторног планирања и урбанизма Ратко Митровић.
Он је данас са директором ЈП Морско добро Младеном Микијељом, директором ХТП Улцињска ривијера Бојаном Ђаконовићем и в.д. директором Директората за екологију Душаном Бугарином обишао радове на сузбијању ерозије на Ади Бојани, који су отпочели у понедељак, имајући у виду неопходност да се хитно дјелује усљед невремена које се очекује у предстојећем зимском периоду.
Из Министарства су навели да радови подразумијевају изградњу вјештачких насипа од депонованог пијеска који је доступан на острву, као привремене мјере за заштиту Аде Бојане од ерозије.
„За сада смо у могућности да спроводимо краткорочне мјере које су привременог и донекле експерименталног карактера, из разлога што је ријеч о ерозији као природном процесу. Очекује се да ће радови, у извођењу специјализованог привредног друштва Заштита простора Црне Горе, а у реализацији и уз надзор колега из Морског добра, трајати од 7 до 10 дана, и да ће привремене дине штитити прије свега објекте на Ади Бојани од дејства таласа и даље ерозије“, саопштио је Митровић.
Он је додао да се радови изводе по пројектним смјерницама италијанских стручњака Кристијана Маразмија и Роберта Монтанарија које је ангажовало МЕПГ.
„Пројекат предвиђа изградњу дина ширине 12м у основи, висине 2м и ширине у круни (на врху) 2м испред бунгалова, као и према ушћу, у могућој мјери, имајући у виду тренутну ситуацију на Ади која се мијења из дана у дан усљед дејства вјетра и таласа. Поред заштите објеката који се налазе на острву, циљ је и заштита депоније пијеска која се налази на ушћу, као извора вриједног материјала за спровођење мјера санације Аде. План је да се након зимског периода, прије сезоне, преостали дио насипа „простре“ на плажу с циљем њене прихране, док ће се оцијенити потреба за додатном прихраном, односно насипањем плаже у припреми за наредну туристичку сезону“, саопштено је из тог ресора.
Микијељ је казао да вјерује струци и да очекује да ће до краја године италијански експерти дати своје коначно мишљење на краткорочна, средњорочна и дугорочна рјешења за ерозију на Ади Бојани.
„Такође, у току је припрема програма мониторинга процеса на Ади Бојани који треба да обезбиједи неопходне податке за пројектовање дугорочнијих мјера на сузбијању ерозије“, додао је он.
Ђаконовић је изјавио да се интензивно ради на сузбијању ерозије и постављању заштитних дина како би се спремно дочекала предстојећа туристичка сезона.


Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

