ИН4С

ИН4С портал

Мјерење температуре прије школе: Ово су правила за продужени боравак

Продужени боравак за дјецу до 12 година у основним школама почиње да ради 11. маја, а Министарство просвете послало је детаљан списак мјера којих ће морати да се придржавају сви у образовним установама.

Фото: Мондо

Продужени боравак за дјецу до 12 година у основним школама почиње да ради 11. маја, а Министарство просвете послало је детаљан списак мјера којих ће морати да се придржавају сви у образовним установама. Дјеца ће моћи да дођу већ од 7.30 и остану до 16.30, а родитељ мора себи и дјетету да измјери температуру прије доласка у школу. Тамо гдје има услова, температура ће се мерити бесконтактно и на улазу у школу, преносе Новости.

Родитељи ће морати да носе маску када доводе дјецу, уз минимално задржавање и поштовање размака од два метра.

Прије повратка деце, чији родитељи раде, па нема ко да их чува, све школе биће дезинфиковане, биће набављена заштитна опрема, дезобаријере и хигијенска средства. Током њиховог боравка, просторије ће се провјетравати, а хигијена ће бити појачана, уз дезинфекцију два пута дневно, преносе Новости.

У продуженом боравку биће ангажовани и наставници којима то иначе није задужење. Свим просветарима наложено је да прате своје здравствено стање и одмах пријаве симптоме налик коронавирусу.

Биће формиране мање групе – до деветоро ученика и један наставник у једној учионици, уз удаљеност од бар два метра. Препоручено је да се групе што мање срећу у ходницима, трпезаријама…

Ученици ће из школе пратити наставу на телевизији, а потом ће радити домаћи и друга задужења која добију од наставника. У слободно вријеме моћи ће да се баве различитим активностима. Препоручено је да дјеца буду што више у дворишту школе, уз надзор наставника, пишу Новости.

Сугерише се родите љима да дјеца доручкују прије доласка у школу, а да понесу ужину. Могуће је организовати и исхрану у школи, уз поштовање пооштрених хигијенских мјера. Препоручује се да се сервирање оброка организује кад год је то могуће у учиноницама у којима дјеца бораве, а не у трпезарији. Дјеца не смију да дијеле храну и прибор, а оброци треба да буду у једнократним паковањима. Наведене су и посебне мјере за испоруку хране, ако је организован кетеринг.

Запослени ће морати да дезинфикују мобилне телефоне на улазу, а остале личне ствари да држе у просторији у којој не бораве дјеца.

ПРОСВЕТНИ СИНДИКАТИ ПРЕДЛАЖУ ИЗМЈЕНУ ЗАКОНА

У ОДЈЕЉЕЊУ ДО 24 ЂАКА

Посветни синдикати Србије предлажу измјену Закона о основном и средњем образовању, којом би се регулисало да у учионицама не може бити више од 24 ђака. Предлог је упућен министру просвете Младену Шарчевићу и председнику Одбора за образовање у Скупштини Србије Муамеру Зукорлићу.

„Садашња епидемиолошка ситуација и све чешће мишљење струке о наредном таласу вируса, као и забрани окупљања већег броја људи знак је да се у школским клупама мора нешто драстично предузети“, кажу у Синдикату.

„У одељењима у којим сједи по 33 ученика свакако је немогуће одржати било какву, а поготово не потребну физичку дистанцу. Сматрамо да су се стекли услови за измене и допуне закона о основној и средњој школи, тако да у одељењима може да буде највише 24 ученика“, казали су они.

У Синдикату истичу да би се тиме пратили и добри примјери европске праксе, омогућило боље образовање, а поштовала се правила здравствене струке.

„Одавно предлажемо да се смањи број ђака у учионицама, а ова пандемија је само повод“, казала је Јасна Јанковић, председница Уније синдиката просветних радника Србије.

„Реформа образовања од тога је требало да почне. У одељењима где има више од 30 ђака немогуће је држати наставу“, казала је она.

Она каже да је ово предизборно вријеме прави тренутак да се о овоме проговори и навела како се просветари надају да ће следећа влада да се позабави овим проблемом, преносе Новости.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy