ИН4С

ИН4С портал

Мјештани Брезана и даље блокирају радове: Срамно је да морамо овако да штитимо Устав и законе Црне Горе!

1 min read
Мјештани кажу да ће остати на бранику елементарних људских права и закона и Устава Црне Горе док се не испуне њихови захтјеви.

Мјештани пивских села Горња и Доња Брезна већ готово мјесец дана блокирају пут ка својим селима и не дозвољавају приступ енергетским компанијама које изводе радове на далеководима 110кВ И 400кВ, Крново Греен Енергy и Црногорском електропреносном систему (ЦГЕС) у њиховим селима.

Мјештани кажу да ће остати на бранику елементарних људских права и закона и Устава Црне Горе док се не испуне њихови захтјеви.
“Срамно је да ми, сељаци, морамо на овај начин да штитимо Устав и законе Црне Горе и да чувамо достојанство и међународни кредибилитет државе Црне Горе када је у питању постовање људских права загарантованих Европском конвенцијом о људским правима. Црна Гора се хвали лидерством у преговорима са ЕУ, а дозвољава да крупни инвеститори крше законе и људска права, и да се понасају бахато И неодговорно у заједницама у којима изводе радове и остварују профит”, наводе мјештани. Они додају да су о свему обавијестили предсједника, премијера и ресорна министарства Црне Горе, као и стране амбасаде и међународне организације.

Представници мјештана су прошле седмице имали састанак са представницима општине Плужине, ЦГЕС-а и Крново Green Energy. На том састанку, како наводе, ЦГЕС је остао при својој понуди да обезбиједи реконструкцију дијела пута у дужини од три километра, док су из компаније Крново Green Energy тражили да им се достави званичан елаборат реконструкције како би од централе могли да потражују новац за тај посао.
“Тек када смо блокирали извођење радова, они су нас саслушали и тражили елаборат, иако је њихова законска обавеза била да путну инфраструктуру коју су уништили радовима, врате у првобитно стање. Тај пут, који су градили мјештани Брезана самодоприносом, и на својој имовини, није ни био предвиђен за пролазак хиљада и хиљада тона тешких терета и механизације, а сада је наша егзистенција угрожења његовим уништењем. И то смо прихватили и израда елабората је при крају. Тај посао је преузела и платиће општина Плужине. Када обезбиједе и депонују новац за реконструкцију пута, могу наставнити радове”, наводе мјештани.

Да подсјетимо, мјештани Брезана су прије скоро мјесец дана почели протест и најавили да неће дозволити улазак у села ниједном привредном субјекту док се не испуне њихови захтјеви – да енергетске компаније поправе пут који је тотално уништен током извођења радова на далеководима, да учествују у обезбјеђивању средстава да мјештани ових села коначно добију воду, као и да не упадају незаконито на њихова имања и да буду правично обештећени за уништену имовину.
“Овдје се ради о класничном кршењу наших елементарних људских права И кршењу закона – права на пут, воду, здраво окружење и на мирно уживање приватне својине. Ова права су нам загарантована законима, Уставом ЦГ И међународним конвенцијама о људским правима. Инвеститори и извођачи радова су уништили пут, екосистем, приватна имања, и одбијају да то поправе и надокнаде, чиме су директно угрожена наша права на живот, рад и неповредивност приватне својине, рекао је раније Милоња Благојевић, предсједник Мјесног одбора и власник првог црногорског етно села “Монтенегро”.


“Моје етно село је претрпјело огромне штете јер ми туристи не долазе због уништеног пута и екосистема, а то је зауставило И даљи туристички развој села и градњу нових туристичких капацитета. Огромне штете трпе пољопривредници који не могу да пласирају своје производе, као и свако појединачно домаћинство, које је у протекле три године претрпјело штете на аутомобилима. Постављањем далековода, копањем, насипањем, прављењем депоније на улазу у село, зрачењем далековода, којима је испресијецано село, значајно је, и биће јос више, уништен екосистем и наружен изглед Брезана, гдје су туристи долазили првенствено због недирнуте природе. Поред енергетских компанија, тужбом ће бити обухваћена и Управа за шуме, која је одавде извукла огромне количине дрвне градје, а спремамо И кривичне пријаве за злоупотребу службеног положаја, против свих одговорних за њихово незаконито дјеловање. Сва средства која добијемо уложићемо у инфраструктуру села, водоснабдијевање, поправку пута. Не знамо да ли ће овдје више уопште бити могуће бавити се туризмом и пољопривредом”, рекао је Благојевић и нагласио да се укупна штета, заједно са реконструкцијом пута, процјењује на преко милион еура.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy