ИН4С

ИН4С портал

Моцарт куглице

1 min read
“Одвратни Срби” су ријечи којима је дотична почастила активисте чешког удружења “Прашко пролеће”, када су јој они под нос потурили фотографију на којој се налазе жртве НАТО бомбардовања 1999.

Медлин Олбрајт; фото: nspm

Пише: Дарко Прелевић

Келнска катедрала је после улмске, друга по висини у читавој Европи. Површином је такође импозантна, одмах уз катедрале у Севиљи и Милану.

Њена градња је почела 1249. а трајала са прекидима до пред крај деветнаестог вијека. Од 1996. се налази на УНЕСКО-вој листи свјетске баштине и најпосјећенија је туристичка атракција Њемачке, коју у просјеку обиђе 20.000 људи на дан.

Прије 6-7 година сам био и сам дио ове импозантне статистике и то је једина знаменитост овог милионског града, четвртог по величини у Њемачкој, коју сам успио да обиђем у тих неколико дана, не рачунајући сам центар Келна са својим “шетачким улицама” и један од неколико мостова преко Рајне.

Ипак, печат мом боравку у Келну је дала, нико други, до Медлин Олбрајт.

Разлог мог боравка у највећем граду савезне њемачке државе Сјеверне Рајне-Вестфалије је било учествовање на манифестацији која је имала искључиво пословни карактер. Специјални гост овог скупа је била Олбрајтова а очекивање организатора сасвим оправдано да таква особа итекако има што да каже и на тему која се не тиче политике.

Си-ви бивше државне секретарке САД јесте импресиван: докторант Колумбија универитета, дипломата, политичар, у борду директора њујоршке берзе, полиглота, научила течно да говори руски језик за свега шест недјеља, што је равно подвигу, чак и ако узмемо у обзир њено чешко поријекло.

Било би несвакидашње искуство, чак и привилегија слушати уживо особу која је обављала другу по значају државну функцију најмоћније силе свијета, да ипак није ријеч о Медлин Олбрајт, увијек “деликатној” и “обазривој” кад квалификује читав један народ.

“Одвратни Срби” су ријечи којима је дотична почастила активисте чешког удружења “Прашко пролеће”, када су јој они под нос потурили фотографију на којој се налазе жртве НАТО бомбардовања 1999.

Ни овај пут Медлин Олбрајт није изневјерила саму себе, па је ничим изазвана и потпуно ван контекста, већ у уводној реченици поменула да се посебно радује што се налази у Келну, граду у ком је донијела неке важне одлуке које се тичу кажњавања Срба. И ако је било од ње, много је.

НАТО бомбардовање
НАТО бомбардовање СР Југославије

Колин Пауел, који је Олбрајтову наслиједио на мјесту државног секретара САД, је у својим мемоарима навео да је она свој став према употреби војске образложила ријечима: „У чему је сврха посједовања овакве супериорне војне силе, ако не можемо да је употријебимо”?

У политици постоје голубови и јастребови. Да би недвосмислено схватили којој врсти “пернатих животиња” Медлин Олбрајт припада, можемо да наведемо још бољи примјер њене животне, политичке и свеколике философије – то је ТВ интервју у којем су је питали да ли је “демократизација” Ирака била вриједна живота више од пола милиона ирачке дјеце, а она одговорила: ”Одлука је била тешка али вредјело је”.

Одговор је био, неко би рекао дипломатски. Ипак постоје прикладнији изрази за то, које никакав еуфемизам не би испеглао.

Присјетимо се, санкције су суспендовале сваки траг нормалног живљења , неселективно донијеле хаос, глад, јад и биједу ирачком становништву, али из перспективе госпође Олбрајт, вредјело је.

Иза свих великих ријечи о опасности од ирачког вође Садама Хусеина, нуклеарног, хемијског и биолошког оружја, рата против тероризма и сукоба цивилизација, па чак и краја историје, стајала је само нафта.

Пракса да најмоћније “империје” отимају материјалне ресурсе других држава никад није престаја, а бруталност колонизације углавном зависила од технолошког и војног развитка агресора у датом тренутку. Дакле, ништа се није промијенило, осим што сада војну инвазију прате лијепе ријечи: демократизација друштва, општи напредак и просперитет.

У моменту кад је шармантна госпођа Олбрајт поменула разлог свог посебног задовољства што је опет у Келну, дозволио сам себи мало “злобе” присјетивши се Веље Илића, једног од најаутентичнијих србијанских политичара, који је по свједочењу својих колега, такође лидера ДОС-а, Ненада Чанка, Милана Ст. Протића и Владана Батића, својевремено био спреман „да се жртвује за будућност Србије“, а Медлин Олбрајт је требало да, како кажу поменути, „падне за слободу“.

Велимир Илић
Велимир Илић

Потом су испричали и пар детаља: „Веља је навео да (Медлин Олбрајт) има добре ноге (употријебио је израз буткице) и да се њему у принципу свиђа и да ако се ми сагласимо, он ће учинити неопходан корак како би се нормализовали односи између Србије и Америке“.

Веље Илића ћемо се сјећати из времена његовог министровања и по показаном “разумијевању”, скоро толеранцији, према умјереној крађи, коју је он од милоште назвао “крадуцкањем”. Закључио је да то крадуцкање и не би био толики проблем, кад се не би баш крало. Што је тачно граница између крадуцкања и крађе и како је изградирана та скала, остало је непознато.

Повратак кући је био опуштенији дио путовања, особито што се на путу до Подгорице плански испријечио Салцбург.

Овај “Моцартов град”, величине Подгорице, ме је оставио без даха, а срећна околност да тих пар дана боравка у њему нису били оптерећени пословним обавезама. Палате, тврђаве, дворци, паркови, мостови и дух Моцартових симфонија чине Салцбург најљепшим барокним градом Запада.

Остао је ипак велики жал што сам неколико пута “пољубио” врата музеја-куће у којој је рођен велики композитор.

Међу познаваоцима музике постоји дилема да ли Волфганг Амадеус Моцарт највећи композитор свог времена или свих времена. Мој више него компетентни пријатељ, музичар, тврди да је највећи ипак Бах. Мени као лаику, не преостаје ништа друго, него да вјерујем свом пријатељу.

Моцарт

Налетио сам на реченицу Карла Барта, швајцарског математичара и теолога, која мири оне који евентуално имају дилему ко је бољи, Моцарт или Бах:

“Не знам да ли анђели кад славе Бога свирају Баха, али сам сигуран да кад свирају за душу, свирају Моцарта.”

На крају сваког путовања остаје чувена обавеза куповине поклона и сувенира а у граду какав је Салцбург, тај посао је сасвим једноставан.

илустрација: shutterstock

Листицу са списком жеља сам згужвао и купио десетак идентичних, лијепо упакованих кутија са чувеним Моцарт куглицама.

Прочитајте још:

Времеплов

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

16 thoughts on “Моцарт куглице

  1. А,што се тиче пернатих животиња да није јастреб није јер више личи на неку домаћу перад,а да није голуб па можда и није мада с… као грлица,а то му дође на исто.

    -1
  2. POSTOVANI DARKO,
    KULTURA VAS INTERESUJE I
    ZANIMLJIVO NAM SAOPSTAVATE
    VASE UZIVANJE U TOME U NAMERI DA
    PROSIRITE VIDIKE CITALACA I POKAZETE
    NAMA VASU IZUZETNOST.
    PONEKAD VAM – STO SE MENE TICE – TO USPEVA.
    ALI – MOCARTOVIM KUGLAMA „URAMITI“ MADLEN OLBRAJT ?!!!
    E, ISPOD TOGA SE NIZE NE MOZE.

  3. Поштовани Дарко,
    Морамо оризнати да је нешто и до нас. Могли сте нпр да бурно прекинете њено излагање, да деминстративно и бучно изађете или да јој се из гледалишта супротставите. Ви и само ви сте одабрали да ћутите. Нешто је ипак до нас.

    4
    2
    1. POTPUNO STE U PRAVU.
      AKO SE ODABERE CUTANJE KUPOVACE SE
      MOCARTOVE KUGLE I SLUZBENA PUTOVANJA
      U DALEKI BELI KULTURNI SVET…
      „OD MADLENE DO HIJENE“ – LAKOCA POSTOJANJA.

  4. Ljudski IZrodi,nakaze umne i fizicke….nisam knjizevnik i mislim da se nije rodio knjizevnik da moze rijecima da opise dovoljno ovu nakazu,avetinju koja se tako svetila onima koji su svoje zivote reskirali da nju kao dijete spasu.Boze me prosti ovo je djavo od zene.Svevisnji molim ti se ako vec nijesi onda kazni ovo zlo Odvrajt.Amin

    10
  5. zamislimo da danas zive svi oni pisci,slikari, mislioci koji su na ovaj ili onaj nacin pokusavali da predstave, opisu, docaraju nam djavola i ostale adske protuve. ‘noliko se mucili ti ljudi, da li slikati djavola kao palog andjela – izvestacenom lepotom, a njregove satrape kao nakaze, ili mu naslikati krljusti, a oci kako mu naslikati. muke slikarske. a, tek muke pisaca, kako docarati citaocu onog koji je mrznja, koji je sav mrznja, sav bez ostatka. e, da su danas sa nama i da vide ovu fotogrtafiju, nema muka stvaralackih. eto inspiracije u boji. jos kada uzmu da citaju sta je sve ova izgovorila, a narocito protivu Srba, naroda koji ju je kao Jevrejku sacuvao tokom II rata, nebrojeno vise knjiga bi bilo o djavolu i njegovim hordama. Da ne duzim, zlo utice i te kako na fizionomiju pojedinaca. evo zivog dokaza. nije to samo starost ili ne znam sta vec, nije.

    15
    1. Moja pokojna majka je govorila:
      „Pogledaj je, kad tako izgleda mora da bude zla“.“
      Isto je mislila i o drugim „junacima“ nase nesrece: Robertsonu i Kuku.
      Secate li ih se ?
      Ima i nekih slika Hilari Klinton koje slikari „nebi morali da
      doradjuju“ kad bi hteli da naslikaju samog djavola.

  6. nisam uocila da ste naveli koja zivotinja obitava u liku i djelu madlen olbrajt. zato natjecaj ostaje otvoren. pade mi napamet da bi je Njegos nazvao hijena jer tragovi joj smrde po necovjestvu ili npr „ne nalici ni na zenu vec na onu zvijer hijenu“

    22
  7. У америчком рату у Ираку, март 2003 – децембар 2011, број жртава достигао је невероватне размере. Убијено је или рањено око 1.000.000 Ирачана. Што од ратних похода, што од бомбардовања, што од свесно изазване глади. Од тих 1.000.000 настрадалих настрадало је и око 500.000 само деце. Кад су ону проклетињу Мадлен Олбрајт питали шта мисли о том билансу америчких војних операција, она је рекла да се тај покољ деце исплатио. У исто време убијено је или рањено око 36.000 американаца. А све је почело због наводног Асадовог поседовања оружја за масовна уништења. За тих 8 (словима: осам година) ратних страхота пронађено је: 0 (словима: НУЛА) оружја за масовна убиства.

    30

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy