ИН4С

ИН4С портал

Моћни „пионири“: Оружје којег су се Американци с разлогом плашили

1 min read

Фото: Спутњик

Многи руски и страни експерти сматрају да је нови руски систем „орешник“ дубока модификација совјетског мобилног ракетног система са двостепеном балистичком ракетом средњег домета РСД-10 „пионир“ који је за своје време био изузетно моћан.

„Упркос томе што су власти САД и њихови европски савезници саопштили да настављају да подржавају националистички режим у Кијеву, у командним и аналитичким центрима НАТО почели су озбиљно да раде на прикупљању информација о ‘орешнику’“, пише портал „Точка“.

А разлог је управо тај – многи сматрају да је систем модификована верзија „пионира“ који је од средине 1970-их година осигуравао безбедност Совјетског Савеза, одвраћајући потенцијалног непријатеља од напада.

„Нису се Американци без разлога плашили тог система. Његови основни елементи били су балистичка ракета 15Ж45 и самоходни лансер 15У106. Таква архитектура је омогућавала патролирање далеко од војних база, што је значајно отежавало посао западним службама које су надгледале места где се трупе налазе. Након пријема наређења, посаде система су могле у врло кратком року да лансирају ракете“, пише лист, преноси Спутњик.

Оригинална верзија система „пионир“ примљена је у наоружање 1976. године, а у документима НАТО систем је означен као СС-20 „сабља“.

Максимални домет ракета је износио 5.000 километара. Инсталиране су две врсте бојевих глава: моноблок термонуклеарна бојева глава од једне мегатоне у ТНТ еквиваленту и три бојеве главе индивидуалног навођења од 150 килотона. Лансирни систем је био направљен на бази МАЗ-547В (12к12), пише портал „Руское оружие“.

Године 1981. у састав наоружања је примљен систем „пионир 2“ или „пионир УТТХ“ који је имао повећану прецизност и домет од 5.500 километара. Године 1985. почела су испитивања система „пионир 3“ који су стручњаци почели да класификују као четврту генерацију. У најновијој верзији било је предвиђено да домет лета буде 7.500 км. Међутим, сви радови на њему прекинути су 1988. године.

Средином осамдесетих година, САД и Совјетски Савез, схватајући опасност од балистичких пројектила средњег и кратког домета, започели су преговоре о изради Споразума о њиховој ликвидацији. Потписан је децембра 1987. године и подразумевао је потпуно одустајање од ракетних система са дометом гађања од 500 до 5.500 километара, под које је спадао РСД-10 „пионир“, тако да је на крају уништен.

Данас војни аналитичари упоређују најновији ракетни систем „орешник“ са „пиониром“. Оба система имају сличне карактеристике у погледу домета и испоруке опасног „терета“. Међутим, модерна верзија поседује средства за пробијање противракетне одбране.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Моћни „пионири“: Оружје којег су се Американци с разлогом плашили

  1. Све у свему мислим да би Балкан требао постати Руска зона утицаја а Албанија, Косово, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска ући у састав Велике Србије или тачније природне Србије. Јер Руси имају у Арсеналу још моћније системе и Американци нису заштићени ни у Америци а камо ли на Балкану

    14

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net