Могуће и ново одлагање почетка наставе?
1 min readПредсједник подгоричког Одбора Синдиката просвјете Црне Горе Слободан Савовић упозорио је да та радничка организација, по цијену почетка школске године, неће допустити здравствено и финансијско угрожавање просвјетних радника.
Савовић је „Вијестима“ казао да информација да је новим школским календаром, који је донио министар Дамир Шеховић, предвиђено продужавање оба полугођа, али и рад суботом, код њега “изазива огромно огорчење”.
„Јер је у ванредној ситуацији требало смањити број радних дана и кроз редукцију планова и васпитно-образовних циљева, што је био посао Завода за школство и Центра за стручно образовање, чиме би се избјегло овакво рјешење. Слободан сам да закључим да ће се са оваквим школским календаром платити нечији колективни годишњи одмор и нерад“, поручио је Савовић.
Истакао је да „не жели да буде ултимативан“, али да је спреман да органима Синидката просвјете предложи чак и ново одлагање почетка школске године, ако се ускоро не дефинишу ставови у вези са препорукама те организације у вези са наставом и заштитом просвјетара у доба епидемије коронавируса.
Савовић напомиње да је Синдикат просвјете већ доставио препоруке Министарству, али да већина није прихавћена.
Почетак школске године најављен је за 1. октобар, а Институт за јавно здравље (ИЈЗ) и Министарство посвјете доставили су установама сет мјера које би требало да обезбиједе што мањи ризик за ђаке и наставнике од инфекције коронавирусом. Препоруке су припремљене и за вртиће, јер и они са радом почињу 1. октобра. Према новом школском календару, зимски распуст ће трајати мање од десет радних дана, ако се узме у обзир да период одмора обухвата обавезне празнике. Распуст почиње 31. децембра, а завршава се 18. јануара 2021. Школска година се завршава 18. јуна.
„На овај начин и уз ове препоруке смо могли да почнемо школску и наставну годину још 1. септембра. Актуелне препоруке су много раније достављене Министарству“, казао је Савовић за „Вијести“.
Према његовим ријечима, од 200 до 300 просвјетних радника, који су имали уговоре на одређено радно вријеме, нијесу примили септембарску плату.
„Ово је могло да се избјегне тако што би школска година почела 1. септембра, а наставна 1. октобра, што је био наш предлог који није уважен“, казао је Савовић.
Поручује и да је нејасно ко ће обезбиједити заштитну опрему.
„А знамо да је недостатак новца хронична бољка школа. Нећемо дозволити да ово падне на терет просвјетара, јер није у питаању мала количина и ситан новац. Узмимо за примјер једну учитељицу којој су дневно потребно бар двије маске. То је 10 маски за једну радну седмицу, а 40 на нивоу мјесеца, па је лако израчунати колико је то новца“, истиче Савовић.
Савовић напомиње и да ће рад у школама по препорукама “неминовно довести до повећања обима посла просвјетних радника, односно до часова преко норме”. “Просвјетари су већ показали висок ниво посвећености послу и оданости вишим циљевима, али у новонасталој ситуацији неће дозволити да се због било каквих изговора неко игра са законским рјешењем да наша зарада почива на норми и непосредном раду са ученицима. С тим у вези, и остале ставке Гранског колективног уговора, којих је више и односе се на увећање зарада која морају бити испоштована (одјељенско старјешинство, стечена звања, рад у више одјељења, рад у двије или више школа…), морају бити испоштовани, а начин исплате договорен почетком школске и наставне године“, казао је Савовић.
Савовић посебно нагласио „притисак на просвјетне раднике у вези са онлајн наставом“.
„Ради се о чињеници да нико нема право да од просвјетног радника захтијева рад на одређеним платформама или било којим облицима наставе ако они за то нијесу обучени или немају адекватна техничка средства (лап топ, таблет, паметни телефон…). Подсјећам на то да је Општим законом о образовању и васпитању гарантована аутономија просвјетара у избору метода и облика рада и задатака које ће давати ученицима. Посебно тужно је то што је велики број подгоричких школа опремљен застарјелом компјутерском техником, лошим интернт сигналом, што додатно отажева наш рад са ученицима. Не може Мининистарство да тражи савремене облике наставе са застарјелом опремом и плановима и програмима“, оцијенио је Савовић.
Из Министартсва је јуче саопштено да су обавијестили школе да ђаци могу носити и платнене маске, у складу са препорукама ИЈЗ.
„Како, пак, дјеца школског узраста и сад морају у већини ситуација носити маску, процјена је да та иста обавеза не може изазвати значајно веће трошкове. Одлука о ношењу маски је одлука струке. Ако разумијемо сврху маске у осталим ситуацијама и просторима, онда је логично да се носе и у школи, јер је ријеч о затвореном простору у коме сатима борави 15 и више дјеце“, наводе из Министарства.
Наводе и да ће Министарство, у сарадњи са Управом за имовину, обезбиједити сва неопходна средства за дезинфекцију, али и бесконтактне топломјере за школе и вртиће.
“Подразумијева се да ће случајеви дјеце или других лица у систему образовања, који усљед здравстевних стања не смију да носе маску, бити посебно третирани“, саопштили су из Министарства.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Има ли ико мозга у ову државу, или им је свима пиљевина у глави? Дође ми да употребим неки српски глагол гледе вас и короне. Знате ли да нећемо имати шта да једемо, да еури не расту на дрвету, да их треба направити радећи. Заједничким трудом СЗО, некате-а, ДПС-а и гомиле зомбија дрогираних телевизијом успјели сте нас све довести у ситуацију да нећемо леба имати. Због страшне болести од можда које је умрло до сада 100 људи, а можда и није јер се аутопсије не раде, нити има знања код љекара да препознају прави узрок смрти. Знате ли колико људи годишње умре у ЦГ и без короне? Мало вам је и то, него сте још додатно деградирали и онако никакво школство. Треба вас све запатати у куће, набити вам маске на главу, а дјецу пуштите да живе, научиће се они боље без вас.