Мојковац добио 500 канти за разврставање рециклабилног отпада и пресу за балирање отпада
1 min readМојковац је добио 500 канти за разврставање рециклабилног отпада и пресу за балирање отпада, а иницијатива је дио донације Европске уније, која се реализује путем пројекта ,,БЕСТ Сарадња у управљању отпадом – До одрживе животне средине“. Како би се успоставио одговарајући систем за управљање отпадом, домаћинства су за почетак добила по двије канте – жуту за лименке и ПЕТ амбалажу и плаву за папир и картон. Пројекат спроводи НАЛЕД, у сарадњи са прекограничним општинама Србије и у партнерству са Центром за екотоксиколошка испитивања.
„ Поред Мојковца, донацију у виду канти за раздвајање отпада добио је и град Нови Пазар, док ће се на унапређењу система радити и у општинама Колашин, Бијело Поље и Тутин на основу уговора који је потписан са Министарством финансија, Сектором за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније.
Осим донације нове опреме, у оквиру пројекта за општину Мојковац су израђена два документа и то Локални план управљања отпадом и Анализа стања и мапа пута за циркуларну економију – рекао је мр грађевинарства Иван Ашанин, координатор пројекта и потпредсједник за инвестиције и развој Општине Мојковац.
У циљу заштите животне средине, у Мојковцу су у току пројекти санације несанитарних депонија, а као најзначајнији подухват сигурно се издваја санација депоније Закршница, која се налази на самој обали Таре, недалеко од центра општине. Иако се може чинити да је рециклажа у једном домаћинству мала ствар, сваки грађанин својим понашањем доприноси колективним напорима да се смањи загађење, као и количине отпада које завршавају на депонијама.
Имајући у виду да је Аустрија један од примера најбоље праксе у управљању отпадом, кроз пројекат је финансирана и студијска посјета Бечу, гдје су учествовали сви партнери пројекта, са фокусом на размену знања и учења из аустријског искуства у домену унапређења система управљања отпадом, као и на примарну селекцију отпада, са циљем повећања количине рециклираног отпада – истакао је Веско Делић, предсједник Општине Мојковац
Рециклажно двориште је изграђено 2020 год. чија је вриједност коштала око 2 милиона, а технички пријем је урађен крајем 2022. год. Намјена рециклажног дворишта је за одвојено прикупљање и привремено складиштење мањих количина посебних врста отпада, а намјена претоварне (трансфер) станице је пребацивање отпада од камиона са малом запремином у веће контејнере 30м3 (15 до 18 т). Стационарном пресом отпад се пресује у контејнер 30 м3, који се касније транспортује на регионалну депонију.
– Преко пројекта БЕСТ сарадња у управљању отпадом – До одрживе средине, обезбједили смо полуаутоматску пресу и пластичне канте 120 л ком 500 чија је врједност 70.000 Е. Са примарном селекцијом смањићемо количину мијешаног комуналног отпада као и трошкове депоновања отпада на регионалну депонију. Такође ћемо помоћи у затварању поглавља 27 јер са примарном селекцијом ћемо испунити директиве из поглавља 27 – изјавио је инг. Миљан Жарковић, руководилац Рециклажног дворишта и трансфер станице.
– Сваки килограм који прикупимо и предамо оператерима не завршава на депонији, а један килограм пластике вриједи колико осам килограма мокрог отпада, мање простора заузима, мање трошкова прави и спречава самозапаљивање депонија у љетњим месецима. Држава је 2022. донела Закон о плану управљања отпадом, а до 2031. се од сваке локалне самоуправе очекује да спроведе дате мере, при чему овакви пројекти имају значајну улогу – закључио је директор за економско-финансијске послове у ЈКП „Градска чистоћа“ из Новог Пазара Суад Љајић.
Пројекат „БЕСТ Сарадња у управљању отпадом – До одрживе животне средине“суфинансира Европска унија у оквиру финансијског инструмента претприступне помоћи (ИПА ИИ) кроз Програм прекограничне сарадње Србија – Црна Гора 2014-2020. Уговор за суфинансирање средствима Европске уније потписан је са Министарством финансија Републике Србије – Сектором за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: