Mojoj души се жури. Руководник за политичаре
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2023/09/53138500328_8f6bbc3e52_c.jpg)
Проф. др Борис Б. Брајовић
Проф. др Борис Б. Брајовић
Мој циљ је доћи до краја у миру са собом,
са мојим ближњима и мојом савешћу.
Имамо два живота
и онај други почиње у тренутку
кад схватиш да је живот само један.
Марио де Андраде
Када живимо у критичним историјским, политичким или животним прекретницама, све нас нагони да се пробудимо за суштинска питања, да се отворимо за оне запретене перспективе које нам дају могућност самопревазилажења и откривају простор слободе ослобођене од утисака, вјеровања, предрасуда, острашћених закључака.
Тек када схватимо да живот није измишљени изглед нити пожељна бајка и када се суочимо са сопственом болешћу или туђом смрти постајемо спремни за дубља размишљања. Тако је и у политици када се сусретнемо са неразријешивим апоријама неиспуњених обећања и лажним изборима почињемо онда да разишљамо о самој политици и људима у њој али и о нама самима и нашим кривицама.
Програмски циљ већине партија у Црној Гори је да стимулише гледаоца/бирача и изоштри његове лукративне апетите, да га учини рањивим на утиске, лаковјерног примаоца виртуелне стварности у којој је суспендована свака култивације и морал. Политика почиње и завршава се у утисцима, осмишљава се и практикује маркетиншки. Зато се сваки смислени договор у политици чини немогућим, искључују се а приори свако приближавање, сваки минимални договор о нечему, нешто што може да функционише као полазна тачка за друштвеном кохезијом, заједничко тражење излаза из социјалног и политићког ћорсокака. Подјеле у Црној Гори резултат су наше неспособности да „христијанизујемо“ наше културне, карактеролошке посебности, да их преведемо из простора психологије секте у предлог са универзалним циљем постојања истинске заједнице суживота свих грађана. А за то превазилажење поларизирајућих једностраности потребан је слободан човјек, што претпоставља критичко мишљење, спремност на непристрасне критике, а самим тим и ослобађање од себичних и интересних импулса. Слободном човјеку је како је говорио митрополит Амфилохије тијесан и макрокосмос а партијском човјек који је затворен у херметички, квазиидеолошки микрокосмос и који је заробљен у партијским преференцијама сваки мисаони и духовни напор почиње са мувљом памећу и погледом из мишје рупе. Одустајање од памћења, мисли и расуђивања, посебно у партијским „инкубаторима“, слути на епидемијску болест у којој губимо не само здрав разум већ и елементарне рефлексе самопоштовања и самоодбране. Кроз политику утисака ствара се и рађа нови антрополошки тип гледаоца и слушаоца који развија психологију навијача сличну оним у навијачким групама на разним стадионима.
А то онда има последице на менталитет и начин размишљања, последице на понашање, укусе, склоности и вриједносне судове. Таква навијачка острашћеност и пристрасност онда посредно или директно, онемогућује сваку друштвену (читај партијску) критику, консолидује услове који чине бескорисним или опасним оспоравање тврдњи које не иду на руку партијском руководству. Бескрупулозна лаж, безобразлук и дрскост, кукавички стил, непристојност, индиректне или директне пријетње, вулгарне инсинуације препознате су као „легитимно“ средство политичке борбе.
У режиму партијске диктатуре, прогон неистомишљеника је истребљујући и беспрекорно методизован. Одисеј Елитис, велики грчки пјесник познавајући искуство његовог народа не без ироније је закључио: „И једни и други су добри ако су на нашој страни, а сви лоши ако су на другој страни, нема начина да их другачије раздвојимо“. Чак и човјек са најчистијим побудама и принципима ако приступи политичким странкама, његов морални сензибилитет ће бити киднапован и уцјењен да подржава партијску заблуду и превару због обећања бољег сјутра. Људи у партијама постају подложни идеолошкој комодификацији, психолошком присвајању, симболичкој изопачености. А када нема искреног покушаја за разумјевање стварности изван партијске диоптрије онда нема ни могућности, па чак ни наде за промјену. У Црној Гори се продукују и нове странке и „нова генерација“ политичара али није успјело да се створи код тих „нових“ странака и „нових“ политичара (осим у ријетким и изузетним случајевима и то код двојице „старих“ политичара) другачији језик, другачији начин размишљања, другачија тачка гледишта. Старом броју политичара „солунаца“ придодају се нови „болоњци“ који су безнадежно исти као политички кадрови рециклирани у партијама последњих тридест година, идентични примјерци са чак усавршеним програмима за обмане и лажи. Најбољи примјер је недавна сједница Главног одбора Покрета Европа сад. Када је једна од двије посланице изнијела другачије мишљење у односу на већину чланова Главног одбора један од самонаречених кандидата за министра је партијски острашћено и примитивно добацио дотичној посланици „Издајице“ упућујући јој што јавно а понешто и тајно индиректне пријетње. Само је троје чланова Главног одбора протествовало на такав испад и начин комуникације. Није било извињења нити очекиване осуде у нашим медијима. Предсједавајући није ништа рекао. Помислио сам да је Црна Гора стварно тада постала Сингапур. Отац сингапурског економског бума и дугогодишњи бивши премијер Ли Гуангјао је својевремено док је владао предлагао да глас мушкараца на изборима вриједи два гласа а жена један. Можда би ови из ПЕС-а могли унаприједити овај предлог да глас једне жене вриједи један глас а да јој у међувремену живот не вриједи ништа а за то ће се потрудити већ партијски Левијатани. И прије и послије овога испада на партијским органима ПЕС-а постојала је и постоји и у другим партијама али и у јавном простору огромна географија мржње, мизогенства, вјерске и националне искључивост али и политичке нетрпељивости и агресивности.
Слобода је скупа и плаћа се увијек и свугдје. Али ако не можемо саставити Владу по мјери социјалне кохезије и социјалне енергије, можемо политичке неистомишљенике сачувати од сопствених фрустрација и излива мржње. Да бисмо имали право на сопствено мишљење морамо прво имати мишљење а оно увијек мора бити аргументативно засновано и друго да бисмо потврдили то мишљење оно мора бити освједочено кроз беневолентност, односно добронамјерност која никад ма како нам се чинило да је погрешно и нетачно друго мишљење, не смије бити суспендована. Морамо научити како да разговарамо и да разумијемо да и циљ политичке праксе мора имати свој смисао који се не налази у политичким партијама већ у стварности интерперсонаног огледања. Без срца и ума можемо илегално живјети али је увијек боље да легализујемо своје душе.
Бразилски пјесник Марио де Андраде има поетски савјет за крај али и за почетак наших живота: „Немам више времена да се борим са неоствареним. Не желим да будем на скуповима где се его надувава. Не могу да трпим манипулаторе и опортунисте. Нервирају ме завидни људи који покушавају да дискредитују способне да би освојили њихове позиције, таленте и достигнућа. Моје време је прекратко да бих расправљао о насловима. Желим садржај, супстанцу, мојој души се жури. Није остало још пуно слаткиша у кутији. Желим да проведем живот са људима које краси истинска човечност. Људима, који умеју да се смеју властитим грешкама. Људима који разумеју своје предодређење и не крију се од својих дужности. Онима који бране људско достојанство и желе само да буду на страни истине, правде и праведности.“
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
ODMA MU JE TREBALA ODGOVORIT “ VELEIZDAJNICE “ .
ODLICNO!!!
Одличан текст који би требало дооообро да ишчита свако ко има намјеру да се бави политиком! Када постане Манифест црногорског политичара свима ће нам бито боље.
Obraćate se poezijom pohlepnim majmunima u odijelima, koji su pročitali stručnu literaturu i partijski statut i koji svaki dan daju guzice šefovima da bi se dokopali položaja. Oče, da li ste vi svjesni gdje mi živimo?