ИН4С

ИН4С портал

Момир Булатовић – До краја вјеран себи и народу: Пет година од смрти једне од најзнаменитијих личности Црне Горе

1 min read
Mirno, Momira

Момир Булатовић

Данас ће се у кучком селу Раће одржати помен бившем предсједнику Савезне Владе Југославије, и предсједнику Савезне Републике Црне Горе Момиру Булатовићу.

Помен ће се одржати поводом петогодишњице од његовог упокојења, а служиће га митрополит црногорско-приморски Јоаникије.

Булатовић је по многима био један од највећих синова Црне Горе, такорећи човјек из народа. Дане након његове смрти, 30. јуна 2019. обиљежила су сјећања на ванвременске ријечи Булатовића а по многима је он био један од људи који су најбоље представљали Црну Гору како у идеолошком тако и политичком смислу.

После помена свом сину Бошку у родном селу Раћа у Кучима Момир Булатовић је тог 30. јуна 2019. године доживео фатални срчани удар.

Био је предсjедник Предсjедништва СР Црне Горе од 1990. до 1992, предсjедник Републике Црне Горе од 1993. до 1998. и предсjедник Савезне владе Савезне републике Југославије од 1998. до 2000. године.

Последњих година живота живео је мирно, без домашаја јавности. Из политике се повукао 2001. године.

Са поносом носио црногорско име и српско презиме

Након смрти бившег предсједника Црне Горе и савезног премијера Момира Булатовића, друштвеним мрежама проширио се и његов одговор на питање о разликама (и сличностима) између Срба и Црногораца.

„Та смијешна и наметнута подјела неће дуго трајати. Ја сам то себи давно одговорио, да са поносом носим своје црногорско име и своје српско презиме. Научио сам ја то од мог ђеда кога, нажалост, нисам запамтио”, рекао је Булатовић.

Када су га питали: „Шта си ти, ђедо?, он је рекао: ‘Црногорац’. ‘Значи ниси Србин?’, питали су га, а он је одговорио: ‘А не, но сам Турчин’”, испричао је Булатовић.

Опраштајући се од бившег председника, митрополит Амфилохије је тада нагласио да је Булатовић једна од најзнаменитијих личности Црне Горе која је уградила себе у пресудним променама које су се догодиле у бившој Југославији.

„Часно је носио свој крст и није подлегао искушењу. Није га прогутало властољубље и славољубље. Сачувао је Момир свој чисти образ, и као човјек и као државник. И у најтежим животним тренуцима успио је да сачува своју душу. Чак и онда када су му амерички моћници 1996. упутили нимало лијепе речи о Косову и Метохији, он је остао вјеран Богу и косовскометохијској светињи“, казао је тада митрополит Амфилохије.

Прочитајте јОШ:

Митрополит Амфилохије: Испратили смо једну од најугледнијих личности Црне Горе. Момир је сачувао образ и душу

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Момир Булатовић – До краја вјеран себи и народу: Пет година од смрти једне од најзнаменитијих личности Црне Горе

  1. Момир Булатовић: „Под заставом слободе, људских права и демократије одвија се обична пљачка становништва и природних богатстава…“

  2. Momir Bulatović je bio častan čovjek, ali, ne bilo mu teško, on je bio i nacionalni Crnogorac, a kao predsjednik Crne Gore potpisao je u Hagu dokument o njenoj nezavisnosti… Istina, kasnije je povukao taj potpis, doduše, pod pritiskom Slobodana Miloševića.

    17
  3. Dobri i cestiti covjek, koji nije mogao povjerovat, da ce Milas kojega je stvorijo, doci mu glave.Daje drzave i pravde, Milas kriminalac, bi odgovarao za smrt dobroga Momira Bulatovica.Iskreno receno, nijesu odgovarali ni oni zlikovci, sto poubijase najbolje ljude , po Golom Otoku,tako da Milas ubica, i kriminalac, nema se cega plasit.Sve ce biti isto, samo ce neki novi krvnici, nositi drugojacija imena.

    24
  4. Slava Ti i Hvala Momire….
    Samo Si Ti Umio da Izaberes….
    Bezkompromisan i JEDNOSTAVAN Put….
    Istine, Slobode, Rodoljublja i Casti….

    34
    1
    1. Momir Bulatović je Rovčanin, a ne Kuč. U znak zahvalnosti Rovčanima, koji su nakon pohare Kuča od strane Petrovića, prihvatili brojne kučke porodice, Kuči su im dali selo Raće… A šta da su Bulatovići odselili u Dinošu, da li bi Momir bio Malisor ili Rovčanin…
      E, kroz to Momirovo plemensko (kučko) opredeljenje, ogleda se i njegovo nacionalno (crnogorsko) opredeljenje… On je bio (nacionalni) Crnogorac, po državi Crnoj Gori, a nije se htio zvati po nacionalnom porijeklu – Srbinom…

      16
      4
  5. „Ja jako volim ako bi me cenila Amerika, ali ne mogu da izdrzim da me ne voli Srbija“, rece jednom Covek ( sa ogromnim C ) i gospodin u svakom smislu te reci.
    Pocivaj u miru, divni covece.

    45
    2

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *