Монстат одговорио ДПС-у: Сви услови за спровођење Пописа су испуњени
1 min readИз Монстата поручују, између осталог, да су испуњени сви услови за спровођење пописа а да су наводи да „предуслови за обуку пописивача нису створени“ неосновани.
У наставку доносимо 17 захтјева ДПС-а као и одговоре Монстата:
1. Одлагање Пописа становништва, за период од најмање шест мјесеци, односно док се не стекну сви формално-правни, административни и техничко-безбједносни услови, за успјешно спровођење Пописа становништва, чији резултати не би били оспоравани ни у домаћим, ни у међународним круговима.
Сви услови за спровођење Пописа становништва, домаћинстава и станова су испуњени.
Формално правни:
• усвојен Закон о попису становништва, домаћинстава и станова од стране парламента Црне Горе;
• донешена Уредба о утврђивању периода спровођења пописа становништва, домаћинстава и станова и референтног момента пописа од стране Владе Црне Горе;
• донешена Одлука о висини и распореду средстава пописним комисијама за финансирање пописа становништва, домаћинстава и станова у 2023. години;
• обезбијеђена средства Буџетом Црне Горе у вриједности око 4,9 милиона еура за 2023.годину.
Административни:
• израђена Методологијаза припрему, организацију и спровођење пописа;
• израђена статистичко техничка документација;
• формиране пописне комисије у јединицама локалне самоуправе;
• именовани Државни инструктори и одржана обука истих;
• расписан јавни огласи за уговорно ангажовање инструктора и пописивача за период од 1. до 15.новембра, исти је продужен првобитно до 10. октобра, а затим до 20. октобра за поједине општине;
• избор инструктора у једицама локалних самоуправа;
• у току избор пописивача у јединицама локалних самоуправа;
• слиједи обука инструктора која ће се одржати 23-25. октобра, а 28-29. октобра обука за пописиваче.
Техничко-безбједоносни услови:
• прописана Методологија са низом мјера зачување података и начина прикупљања истих, са нагласком на:
о правила понашања пописивача на терену;
о дефинисан начин контрола на терену;
о дефинисану опремљеност и остале услове у вези са просторијама за одлагање и чување материјала у оквиру пописних комисија;
о обавезност потписивања Изјаве о поштовању принципа повјерљивости;
• обезбијеђене просторије за унос података чије је опремање у току;
• дефинисано Правило за јачање мјера сигурности, безбједности и заштите података пописа становништва и
• имплементација софтвера ДЛП (дата лост протецтион) који ће појачати мјере безбједности од сајбер напада у циљу појачане заштите и безбједности током уноса и обраде пописних података.
2. Затражити оцјену Уставности Закона о Попису становништва, домаћинстава и станова, те извршити његово усклађивање са другим правим актима Црне Горе, истог ранга, као и са међународним стандардима и прописима који тангирају предстојећи Попис становништва.
Национално усклађивање:
Израда Закона о попису становништва, домаћинстава и станова праћена је процедуром коју дефинише Генерални секретаријат Владе Црне Горе и Пословник о раду Владе Црне Горе.
Исти је усвојила Скупштина Црне Горе 12. децембра 2022. године и објављен је у службеном листу број 140/22 од 16.12.2022. године.
У оквиру процедуре, закон је разматрао законодавни одбор који је закључио да је предлог закона у складу са Уставом и правним системом Црне Горе. Документ можете наћи на следећем ЛИНКУ.
Међународно усклађивање:
У оквиру процедуре усвајања од стране Владе, закон је достављен ЕК на мишљење која је констатовала његову усклађеност са ЕУ регулативама за попис.
3. Испуњавање препорука Европске комисије УН за Европу (УНЕЦЕ), која је у свом документу 2020. године дефинисала јасне ставке, у циљу организовања транспарентног и отвореног процеса пописа становништва за сваку земљу. Нарочито је неопходно имати у обзир препоруку број 77, која наводи да попис треба избјегавати у изборним годинама, као и у периоду политичке нестабилности. Подсјећања ради, изборни процес не може се сматрати окончаним до избора нове Владе Црне Горе, као ни до окончања локалних избора у Шавнику, док се политичка нестабилност огледа у чињеници да Црном Гором руководи Влада у техничком мандату, која нема легитимитет за успјешно обављање овако важног државног посла.
Подсјећања ради, Влада се приликом дефинисања периода спровођења пописа усмјеравала у складу са међународним препорукама УНЕЦЕ за рунду пописа 2020, тачка 77.
Препорука 77 јасно наводи непреклапање изборних и пописних кампања а не како је наведено “изборним годинама“.
Не стоји тврдња да “изборни процес не може се сматрати окончаним до избора нове Владе Црне Горе“.
Наиме, сходно члану 2 Закона о финансирању политичких субјеката политичких кампања, наводи се:
„Изборна кампања је скуп активности политичког субјекта од дана расписивања избора до дана проглашења коначних резултата избора, а које се односе на: јавно представљање и промовисање кандидата, промовисање и образлагање изборних програма са циљем увјеравања бирача да гласају за кандидата тог политичког субјекта или изборну листу коју подноси тај политички субјект“.
Сложићемо се са чињеницом да Влада и у техничком мандату има легитимитет за обављање своје надлежности до избора нове.
Дакле, усвајањем закона и подзаконских аката што је било у надлежности Владе, те и обезбјеђењем средстава буџетом за 2023. годину, створили су се потребни предуслови у вези са организацијом процеса спровођења пописа, који су даље у надлежности Управе за статистику у сарадњи са другим органима дефинисаним законом.
4. Члан 37 Закона о попису становништва јасно дефинише да је све подзаконске акте, дакле Методологију о спровођењу пописа и Упутство за пописиваче, неопходно донијети у року од шест мјесеци од дана ступања на снагу Закона. Закон је усвојен прије готово годину дана, а подзаконска акта још увијек нису донијета или са њима јавност није упозната. Управа за статистику Црне Горе, са другим надлежним Владиним институцијама, у обавези је да заинтересовану јавност (грађане Црне Горе, цивилни сектор, политичке а нарочито парламентарне партије) благоврмено информише о Методологији спровођења Пописа становништва, те да благовремено објелодани наведени документ, како би се формирала јавна расправа на тему квалитета, сврсисходности, усклађености и спроводивости активности предвиђених самом Методологијом, а све у циљу креирања демократичног приступа инклузивности свих заинтересованих субјеката, у унапријеђењу наведеног документа. Ово посебно имајући у виду да Методологија дефинише припрему, организацију и спровођење пописа, као и обраду и дисеминацију података прикупљених пописом, што значи да наведени документ представља полазну и завршну основу квалитетног спровођења процеса.
Управа за статистику је израдила Методологију за припрему, организацију и спровођење пописа (архивски број: 01-041/23-1822/1 од 15.05.2023.године). Сходно истој је:
- одржана обука чланова Комисије за руковођење припремама и спровођењем пописа становништва, домаћинстава и станова у периоду од 26-28. 07. 2023. године;
- одржана обука за државне инструкторе у периоду 22-26.09.2023. године.
Додатно, методологија и упитници су достављени на мишљење ЕУРОСТАТ-у, који није имао конкретне коментаре на исте осим у дијелу очекиваног да се придржавамо принципа званичне статистике и препорука УНЕЦЕа, о чему је јавност више пута обавијештена.
Подсјећамо, Методологија коју је МОНСТАТ дефинисао, усаглашена је са ЕУ стандардима, са регулативом за попис 763/2008, смјерницама Еуростата, препорукама УНЕЦЕ канцеларије за рунду Пописа 2020, уз поштовање Кодекса праксе Европске статистике. Такође, у изради ових међународних препорука учествовале су колеге Монстата и у том смислу смо веома добро упознати са истима, и сигурни смо у потпуну имплементацију свих захтјева УН и ЕУ везано за попис.
Упутство за пописивање је скраћена верзија методологије која је намијењена инструкторима и пописивачима, као непосредним извршиоцима пописа, а на основу које ће исти бити обучавани током планираних обука.
Истичемо, законом о попису чланом 37 на који се позивате, предвиђа се доношење подзаконских аката, а не и обавезност њихове објаве.
У циљу транспарентности, Управа за статистику је 11. октобра 2023. године објавила Методологију за припрему, организацију и спровођење пописа на веб страници.
5. Приступити реализацији предуслова за обуку пописивача, што у овом тренутку није изводиво нити се обуци приступило, услијед чињенице да Методологија за спровођење пописа и Упутство за пописиваче, још увијек нису објелодањени, што у коначном онемогућава адекватно вријеме за припрему лица која спроводе попис, а исто представља кршење члана 37 Закона о попису становништва.
Наводи да „предуслови за обуку пописивача нису створени“ су неосновани.
У том контексту информишемо јавност да је одржана обука чланова Комисије за руковођење припремама и спровођењем пописа становништва, домаћинстава и станова у периоду од 26-28. 07. 2023. године, као и обука за државне инструкторе у периоду 22-26.09.2023. године. Остале обуке су планиране сходно Роковнику Управе за статистику, и одржаће се 23-25. октобра за инструкторе и 28-29. октобра за пописиваче.
Додатно информишемо јавност, да је Управа за статистику учинила искорак у циљу одржавања јединствених обука за све нивое. Наиме, у сарадњи са Радио ТВ Црне Горе, Управа за статистику је припремила презентације у видео формату, и исте ће се користити током наведених обука.
Понављамо, законом о попису чланом 37 на који се позивате, предвиђа се доношење подзаконских аката а не и обавезност њихове објаве.
6. Испуњавање члана 22 Закона о попису становништва, домаћинстава и станова, који наводи да је Управа за катастар и државну имовину, у сарадњи са Управом за статистику Црне Горе, дужна да благовремено, а најкасније до три мјесеца прије почетка реализације пописа, припреми сву статистико-техничку документацију неопходну за спровођење пописа. Подсјећања ради, границе између Подгорице, Тузи и Зете, још увијек нису јасно утврђене, што подразумијева немогућност доношења одлука скупштина општина о границама насеља, као основног елемента на основу којег се формирају статистички кругови. Посебно треба узети у обзир Спроведбену уредбу комисије ЕУ 2018/1799 којом се намећу обавезне директне статистичке акције за дисеминацију одабраних тема пописа становништва и станова 2021. геокодираних на мрежу од 1 км квадратног (Тузи, Зета, Подгорица, Никшић, Даниловград итд.). У овом тренутку, примјена наведеног Стандарда није могућа у значајном дијелу Црне Горе.
Наводи да „статистичко-техничка документација неопходна за спровођење пописа, није спремна“ су неосновани.
Прије свега истичемо да члан 22 закона о попису не предвиђа објаву статистичко- техничке документације.
Наиме, статистичко- техничка документација која представља мапе и описе пописних кругова, као и списак адреса које припадају пописном кругу, је спремна и тренутно је у фази штампе.
Иста је урађена у сарадњи са јединицама локалне самоуправе имајући на уму да пописни кругови као статистичке категорије морају поштовати границе насеља које су у њиховој надлежности.
Информишемо јавност, да се статистичко-техничка документација користи искључиво у фази теренског рада и то са циљем да пописивач препозна терен по којем се креће током пописивања.
У вези са границама између Подгорице, Тузи и Зете, истичемо да се за потребе спровођења пописа користе искључиво границе које су сходно Закону о територијалној организацији у складу са границама катастарских општина. Исте су важеће докле год релевантни одбори не установе другачије.
Примјена регулативе која предвиђа дисеминацију одређених тема пописа на нивоу 1км2 предвиђена је након спроведеног пописа уз подршку међународних експерата. Сличан пројекат урађен је за одређени број општина и након пописа 2011. године.
7. Доношење јасног става у дијелу неопходног броја пописивача за несметано спровођење процеса, посебно имајући у виду да је Управа за статистику Црне Горе, објавила Јавни оглас за уговорно ангажовање близу 4.000 пописивача, те да се у првом кругу није пријавио довољан број лица, због чега је Јавни оглас продужен на нивоу свих јединица локалних самоуправа до 09.10.2023. године. Упркос првом продужењу рока, број пријављених кандидата у одређеном броју општина, још увијек није довољан, те је Јавни оглас продужен по други пут. Недовољан број пописивача доводи у питање релевантност и валидност самог процеса Пописа становништва, с обзиром да је Законом дефинисано његово спровођење у свега 15 дана, што досадашњи број пријављених пописивача не може спровести квалитетно, у дефинисаном временском периоду.
Јавним огласима које су расписале пописне комисије, тражено је око 3 800 пописивача и 420 инструктора за цијелу Црну Гору.
Број кандидата за инструкторе је испуњен и завршен је њихов одабир.
Када говоримо о пописивачима, након продужења огласа имамо 4 047 кандидата на нивоу Црне Горе. Додатно, у општинама Бар, Будва, Цетиње, Колашин, Котор, Тиват, Шавник и Жабљак продужени су огласи до испуњења броја потребних пописивача, а најкасније до 20. октобра чиме се не доводе у питање планиране обуке.
Недостатак кандидата за пописиваче, није непознаница и са истим изазовом су се суочавале колеге у региону.
Планиране стратегије за рјешавање ове ситуације су:
• продужавање јавног огласа докле год се не јави довољан број кандидата, а најксаније до 20. октобра,
• ангажовање пописивача из других општина;
• или како су то радиле земље у региону продужавањем периода пописивања.
Истичемо, период пописивања свјесно је дефинисан Уредбом, а не Законом како наводите, како би се исти могао у случају потребе и продужити на једноставнији начин.
8. Увођење обавезног интерног и екстерног мониторинга процеса Пописа, уз унутрашну контролу свих опозиционих (нарочио парламентарних) партија, као и екстерну контролу ЕУРОСТАТ-а. Подсјећања ради, пописи из 2003. и 2011. године, одржани су уз пуно уважавање међународних стандарда и препорука, али и уз унутрашњу контролу тадашњих опозиционих партија, што сада није омогућено.
Да би неко контролисао и вршио мониторинг над одређеним активностима мора да буде најмање експерт истог ранга или већи експерт од оних којим располаже орган који организује и спроводи попис. Сложићемо се да политичке партије, уз сво уважавање знања у области политике, не располажу знањем из статистике као науке. Из истог разлога статистика се не бави политиком!
У овом контексту, признајемо једино мониторинг Еуростат-а као кровне статистике канцеларије ЕУ.
С тим у вези, Управа за статистику је први пут у фебруару 2023. године упутила захтјев Еуростат-у за организовањем мониторинга за спровођење пописа. Одговор Еуростата је био негативан.
Додатно, усљед неочекиване кампање од стране одређених политичких актера 3. октобра поновљен је овај захтјев према Еуростат-у, и овога пута смо одбијени са образложењем да је суштински важно да попис спроведе Управа за статистику професионално и независно.
Додатно, указују на то да су наше колеге током претходних 10 године учествовале у раду радне групе ЕУРОСТАТ-а за припреме пописа и да смо и ми у Црној Гори као и остале земље региона на тај начин припремљене за спровођење пописа.
И на крају, пожељели су нам успјешно спровођење пописа.
Преписка са Еуростатом јавно је објављена на wеб сајту Управе за статистику, линк у продужетку.
9. Омогућити представницима опозиционих партија паритетно учешће у спровођену пописа становништва, кроз њихово чланство у пописним комисијама (најмање два представника опозиције), на мјесту преузимања резултата на нивоу локалних управа, као и на нивоу Управе за статистику Црне Горе, али и кроз њихово присуство приликом уношења и бројања резултата пописа.
Формирање пописних комисија дефинисано је чланом 14 и 15 Закона о попису. Додатно, послови пописних комисија дефинисани су чланом 16 истог закона. Самим тим, увидом у члан 16, пописним комисијама предвиђени су искључиво организациони тј. послови логистичке природе, као сто су одабир кандидата, обезбјеђивање просторија и друго.
Још једном напомињемо, да се представницима политичких партија може дозволити учешће у пописним комисијама у домену обавеза пописних комисија, сходно закону и методолошком упутству, које се односи на послове организационе односно логистичке природе. Важно је истаћи да је у овом смислу непоходан и правни акт којим се то предвиђа. Додатно, сходно пракси из 2011. године обезбједиће се контрола унешених података, уз строго поштовање принципа повјерљивости којим се подразумијева немогућност увида у идентификационе податке лица.
Законом није предвиђено да пописне комисије, а поготово представници политичких партија, на било који начин имају увид у попуњени пописни материјал. Истичемо да присуство попуњеном пописном материјалу могу имати искључиво државни инструктори као представници Управе за статистику.
Из наведеног закључује се да чланство у пописним комисијма не подразумијева приступ попуњеном пописном материјалу. Дакле, захтјеви присуства на мјесту преузимања резултата и присуство приликом уношења и бројања резултата пописа, као такви, нису у складу са Законом и Методологијом.
Ради јавности, Управа за статистику је овај приступ заузела искључиво ради заштите личних података наших грађана и евентуалне злоупотребе истих од стране политичких партија.
У том смислу, испоштован је Закон о попису становништва, домаћинстава и станова, Закон о званичној статистици и систему званичне статистике и Закон о заштити података личности.
Још једном подсјећамо, да би неко контролисао и вршио мониторинг над одређеним стручним активностима мора да буде најмање експерт истог ранга или већи експерт од оних којим располаже орган који организује и спроводи попис. Сложићемо се да политичке партије, уз сво уважавање знања у области политике, не располажу стручним знањем из статистике као науке. Из истог разлога статистика се не бави политиком!
10. Омогућити учешће опозиционих партија у избору инструктора и пописивача, као и присуство представника опозиције приликом обиласка домаћинстава при вршењу пописа. Демократска партија социјалиста располаже информацијом да ни један члан опозиционих партија, који испуњава услове прописане Јавним огласом, а који је конкурисао за инструктора, није прихваћен за вршење послова инструктаже, упркос чињеници да сходно Закону, не смије да постоји дискриминација ни по једном основу, па ни по основу нечије припадности.
Као што смо већ рекли у тачки 1, одабир инструктора је завршен, а одабир пописивача у највећем броју општина ће бити завршен данас и исти ће бити објављен 16. октобра као што је дефинисано.
Услови за одабир инструктора и пописивача су предвиђени јавним огласом. Политичка припадност појединаца није садржана у условима огласа. Уколико неки кандидат испуњава све дефинисане услове и предности огласа, а није прихваћен за послове пописа, има могућност жалбе било пописној комисији било Управи за статистику. У том контексту, неке од објављених листа кандидата за инструкторе већ се додатно разматрају и провјеравају.
Још једном истичемо да би присуство представника опозиције приликом обиласка домаћинстава при вршењу пописа, било у супротности са Законом о попису становништва, домаћинстава и станова, Законом о званичној статистици и систему званичне статистике и Законом о заштити података личности.
С тим у вези, јавност мора бити упозната да Управа за статистику на овај начин штити личне податке наших грађана од евентуалне злоупотребе истих од стране политичких партија.
Још једном напомињемо, да се представницима политичких партија може дозволити учешће у пописним комисијама у домену обавеза пописних комисија, сходно закону и методолошком упутству, које се односи на послове организационе односно логистичке природе. Важно је истаћи да је у овом смислу непоходнан и правни акт којим се то предвиђа. Додатно, сходно пракси из 2011. године обезбједиће се контрола унешених података, уз строго поштовање принципа повјерљивости којим се подразумијева немогућност увида у идентификационе податке лица.
11.Поновно штампање пописних листића уз присуство јасног интерног и екстерног мониторинга, с обзиром да је јавност информисана да је оштампано око 2 милиона пописних листића, док је МОНСТАТ дефинисао број од 617.000 лица која се обухватају пописом.
Наведени искази нису истинити.
Штампање пописних упитника предвиђено је Уговором за штампање, дистрибуцију и испоруку пописног материјала свим јединицама локалне самоуправе. Истим није предвиђен било какав мониторинг.
Количина пописних упитника и образаца дефинисана је уговором и у складу је са чланом 13 тачка 3 Закона о попису, којим се предвиђа да се упитник садржи од оргинала и дупликата који се оставља пописаном становнику.
Управа за статистику нема дефинисан број лица која се обухватају пописом, већ како би дошла до тог податка, спроводи попис. Број на који је наведен од 617.000 односи се на процијењени број становника који је базиран на попису 2011. године и виталним статистикама у међупописном периоду.
https://www.monstat.org/uploads/files/javne%20nabavke/Ugovori/2023/ugovorgrafo%20group.pdf
12. Дефинисати јасан исказ здравственог система у односу на ризичне групе и најугроженије болеснике обољеле од ЦОВИД 19, те дефинисати начин обављања пописа становништва и остварења права ових грађана, што је стандард у свим реализованим пописима у земљама Европске уније почев од 2019. године.
Управа за статистику је у циљу припреме пописа одржала више састанака са представницима Института за јавно здравље. У коначном, од Института добијене су препоруке за предвиђени период спровођења пописа од 1. до 15. новембра, а који ће бити саставни дио обуке за пописиваче.
13. Обавезна израда Плана ризика пописа 2023. године, што је обавеза Управе за статистику Црне Горе, а који је постојао у свим претходним пописним процесима, о чему су упознати и представници ЕУРОСТАТ.
Управа за статистику је донијела Регистар ризика у складу са чланом 14 Закона о управљању и унутрашњим контролама у јавном сектору. Са истим је упозната Државна ревизорска институција – ДРИ током контроле 2022/2023. године. Такође, поступајући у складу са Закључком Владе Црне Горе број 07-040/23-3063/2 од 06.07.2023. године, Управа за статистику је припремила ажурирани Регистар ризика за 2023. годину који ће сходно Закључку доставити Министарству финансија до 31.10.2023. године. Исти садржи посебан дио који се односи на препознате ризике у вези спровођења Пописа становништва, домаћинстава и станова.
Додатно, Управа за статистику је израдила документ Управљање ризицима информационо-комуникационих технологија којим се регулише потенцијална могућност наступања неког догађаја или инцидента који може штетно дјеловати на процес производње резултата званичне статистике. Наведени документ, између осталог, садржи управљање ризицима у свим фазама ИТ активности, као и дио који се посебно односи на Попис становништва, домаћинства и станова.
Такође, за потребе Пописа израђено је и интерно Правило за јачање мјера сигурности, безбједност и заштите података пописа становништва, домаћинстава и станова. Овим Правилом се прописују ближе и детаљније смјернице за јачање мјера безбједности уноса података прикупљених пописом. Истим се прописују мјере сигурности и безбједности података, хијерархију и одговорности као и успостављање организационе структуре, са дефинисаним задацима и одговорностима запослених.
14. Обавезна израда Маркетинг плана кампање за попис становништва, с обзиром да је Управа за статистику сходно Закону и статистичким стандардима, дужна едуковати грађане Црне Горе о правима и начину реализације пописа.
Маркетинг план кампање садржан је у концепту за имплементацију активности за јавну кампању за статистичко истраживање “Попис становништва, домаћинстава и станова 2023. година”, разрађен детаљно по свим активностима, са описом, садржајем, приједлогом кључних порука јавне кампање, ПР представљањем, као и роковима за реализацију.
Главни циљ јавне кампање „Попис“ је подизање свијести у домаћој јавности о свим аспектима овог статистичког истраживања и боље разумијевање права и одговорности о реализацији пројекта. Првенствено, подизање нивоа стручних знања код јавних и приватних организација и институција, као и информисање јавности о организацији и реализацији најобимнијег и најкомплекснијег статистичког истраживања. Јавна кампања има задатак да прати све фазе прије теренског рада, током и након теренског рада и на осмишљени начин да информише (и едукује), анимира и мотивише грађане на одзив и сарадњу са Управом за статистику, како би попис био на висини задатка и успјешан.
Циљеви активности су:
Информисање јавности, едукација и подизање свијести сваког појединца о Попису и његовом значају, периоду пописивања, начину прикупљања података, бенефитима за друштво и појединца и слично;
Подизање повјерења становништва у начин заштите података прикупљених Пописом за потребе званичне статистике;
Одзив и учешће грађана у пружању тачних и потпуних података током пописивања;
Објављивање резултата Пописа, који ће бити доступни свим корисницима под једнаким условима, у складу са принципима званичне статистике.
Ова стратегија са тачно утврђеним датумом почетка, сходно предвиђеном буџету, се односи на маркетинг-промоцију-оглашавање, као и информисање те едуковање јавности кроз јавну кампању. У маркетиншком смислу она подразумијева израду информативне анимације, израду визуала и креативних рјешења, израду визуелног идентитета, графички дизајн, те закуп онлине и оффлине простора, какви су ТВ и радио оглашавање, закуп банера и гоогле адс простора, закуп билборда и лед билборда. Стратегија даље подразумијева објављивање визуала и информација, као и оглашавање на друштвеним мрежама, дистрибуцију СМС поруке, те израду радио џингла. Надаље, ангажовање ПР-а који спроводи комуникациону стратегију која подразумијева састанке са циљним јавностима, односно информативно-едукативне састанке циљних јавности о значају реализације “Пописа становништва, домаћинстава и станова 2023”.
Састанци са циљном јавношћу подразумијевају:
представнике медија
НВО
амбасаде
међународне организације
државне органе
истраживаче, представника академске и научне заједнице
представнике националних вијећа
студенте, ученике и друге.
У том смислу, до сада су одржани састанци са представницима медија, државним органима, НВО сектором, а у наредним данима одржаће се већ заказани састанци са преосталим циљним јавностима.
Даље, организовање пресс конференција прије, у току и по завршетку пописа, као и извјештавање о реализацији кампање. Дио комуникационог плана подразумијева и организовање тематских ТВ и радио емисија у којима учествују представници Управе за статистику, и чија је реализација већ почела, а све са циљем детаљног информисања и едуковања цјелокупне јавности.
О детаљима истог на ЛИНКУ.
15. Владине институције и надлежна министарства хитно да приступе заштити грађана од политичког утицаја у јавности, од стране различитих организација, на њихово опредјељење током спровођења самог пописа становништва, чиме би се заштитила објективност пружања информација током пописа и обезбиједила валидност пописних резултата.
Поруке политичких партија па самим тим и кампање које воде политичке партије представљају искључиво њихове политичке ставове и исте апсолутно не могу и неће утицати на професионално и одговорно спровођење пописа од стране Управе за статистику.
Да подсјетимо, Попис припрема, организује и спроводи Управа за статистику, у сарадњи са органима из члана 17 закона о попису становништва, домаћинстава и станова.
Такође, чланом 13 Закона о попису, дефинише се да Управа за статистику координира и спроводи јавну кампању пописа која обезбјеђује: потпуно, тачно и правовремено обавјештавање становништва о значају и циљевима пописа, начину и времену његовог спровођења, о правима и обавезама лица обухваћених пописом, начину извршавања обавеза у попису и заштити података.
С тим у вези, једино је кампања Управе за статистику кампања о попису коју треба грађани Црне Горе да узму у обзир. Све остале информације које долазе са других адреса могу да створе неразумијевање код грађана у дијелу циља и значаја пописа.
Зато и овом приликом апелујемо на политичке партије да својим изјавама не политизују ову искључиво статистичку активност, јер на тај начин стварају конфузију код грађана наметањем ставова да су одређена питања важнија од осталих, управо супротно, више пута до сада смо истицали да су сва питања у попису једнако важна.
С тим у вези истичемо, да једино кроз кампању пописа која се интезивира, а коју спроводи Управа за статистику грађани ће бити тачно, поптпуно и на вријеме информисани у вези са свим активностима пописа.
16. Упутити захтјев Агенцији за заштиту личних података, за активно укључивање у цјелокупни процес, а у циљу обезбјеђивања тајности података грађана који су предмет пописа, посебно имајући у виду да Закон о попису није усклађен са другим системским законима, као на примјер са Законом о заштити личних података, као и имајући у виду да локалне самоуправе немају адекватне техничко-безбједносне предуслове за чување података прикупљених по основу самог пописа.
Закон о попису становништва, домаћинстава и станова је закон Леx специалис, који се доноси на основу члана 25 Закона о званичној статистици и систему званичне статистике, који је такође закон Леx специалис.
Како је Закон о званичној статистици и систему званичне статистике усклађен са Законом о заштити података о личности, то је и Закон о попису становништва, домаћинстава и станова, усклађен са наведеним законом, јер се прикупљају лични подаци у статистичке или научне сврхе.
17. Приступити креирању софтверског рјешења које омогућава дигитални унос података на лицу мјеста, као и њихову централизацију која се врши директним уносом од стране пописивача, приликом разговора са грађанима, а уједно представља и додатни контролни механизам у смислу да грађани након спроведеног пописа, могу да уносом свог матичног броја, провјере валидност података који се односе на њих, а који су обухваћени пописом.
Управа за статистику је у претходном периоду разматрала могућности спровођења и регистарског пописа становништва. С тим у вези, посљедњом информацијом коју је усвојила Влада Црне Горе, 2018. године, дефинисани су предуслови за спровођење регистарског пописа, а то су: измјене релевантних закона (Закон о статистици и Закон о заштити података о личности) и израда Адресног регистра у надлежности Управе за катастар и државну имовину. Како предуслови за регистарски попис нису испуњени Управа за статистику је свјесно кренула у спровођење пописа на традициононалан начин, који се садржајно и организационо суштински не разликује од претходног, а који је имао позитивне оцјене међународног мониторинга.
Како би избјегли потенцијалне ризике који су могући у случају коришћења нових метода прикупљања података (попут лаптопа, wеб пописивања), а подстакнути последњим дешавањима изазваних сајбер нападима у органима државне управе, одлучили смо се за традиционални начин спровођења пописа коришћењем папирних упитника. Додатно, у прилог нашој одлуци је и примјер статистичког завода Сјеверне Македоније, који се суочавао са бројним проблемима изазваних хакерским нападима, на самом почетку теренског рада.
Истичемо да је попис статистичка акција на основу којих се не остварују права или намећу обавезе, како је то предвиђено чланом 28 Закона о попису којим се предвиђа повјерљивост података прикупљених пописом. Из тог разлога нити је статистичка пракса нити постоје законски услови а ни потреба за додатним контролама пописних података. Додатно, подаци пописа се агрегирано публикују чиме се онемогућава идентификација лица на које се подаци односе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Drps rikavela, niko ih ne primjećuje, oni bojkotovaćemo popis, šoou, pa neka ćete, ne umiju ovi da kradu kao vi
Što se jedino DPS i njegovi sateliti plaše popisa a niko drugi se ne buni nit protivi? Jesu li oni na prošlim popisima nešto mutili i skrivali pa se sad boje da im se falsifikati ne otkriju.
OSNOVNI USLOV ISPUNJEN NIJE. DA BUDE DPSU PO VOLJI DA GA ONI NAMESTAJU KRIVOTVORE DA PODMICUJU I UCENJUJU MASOVNO DA SRBIN NIGDE NA JAVNU FUNKCIJU BIT NE SME AKO PREDSTAVLJA SRBE …I SL., I TAKO TO…,