Монструозан закон у Ираку: Хоће да легализују брак са дјевојчицама од девете године
1 min readИрак је на ивици да спусти законску границу за пристанак са 18 на 9 година, чиме би се омогућило мушкарцима да се жене са малим дјевојчицама.
Ирачки парламент, који је под контролом коалиције конзервативних шиитских муслиманских партија, припрема се да изгласа амандман који би укинуо постојећи “закон о личном статусу” земље.
Нацрт закона у Ираку, који би омогућио брак дјевојчицама са само девет година, изазвао је протесте широм земље, а активисти за права жена тврде да би то “легализовало дјечију силоватељство” и угрозити права жена. Ако буде усвојена, измјена закона спустила би законску границу за брак са само девет година и омогућила вјерским властима невиђени утицај на породичне послове – одузимати женама права на развод, старатељство над дјецом и насљедство. Активисти за права жена и многи ирачки посланици тврде да би овај потез не само нарушио основна права жена и дјевојчица, већ и створио правни оквир који би легализовао дјечије бракове и сексуалну злоупотребу.
Измјена, коју гурају конзервативне шиитске фракције у ирачком парламенту, замијенила би постојећи секуларни закон о личном статусу – који је некада био хваљен као прогресиван на Блиском истоку – системом који се усклађује са строгим тумачењима исламског права. Овај систем дозволио би мушкарцима да се жене са малим дјевојчицама, а критичари тврде да би додатно угушио правни статус жена у земљи.
У земљи која се већ суочава са високим стопама дјечијих бракова, активисти упозоравају да би предложене промјене још више повећале рањивост младих дјевојчица. Према подацима УНИЦЕФ-а, готово 28% ирачких дјевојчица се удаје прије 18. године. Легализовање раних бракова, тврде критичари, уклонило би заштиту за малољетнице и изложило их физичком и емоционалном насиљу, док би им одузело образовне и запошљавајуће могућности.
Ова законодавна измјена дио је ширег плана шиитских политичких група да учврсте своју власт и ограниче утицај организација које се боре за права жена. Заступници закона тврде да је измјена нужна како би се очувала „морална интегритет“ ирачког друштва. Међутим, противници, укључујући блок жена у парламенту, тврде да је закон директан напад на аутономију жена и да ће продубити секташке подјеле у Ираку.
Како се земља налази на ивици усвајања овог контроверзног закона, дебата истиче критичан сукоб између конзервативних религијских идеологија и борбе за права жена у Ираку. Исход би могао обликовати будућност жена и дјевојчица у Ираку, а многи се плаше да ће то бити корак уназад ка друштву у којем ће њихова права бити све више занемарена.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: