Монтгомери: Хаг уништавао доказе о „Жутој кући“

Жута кућа
Породице несталих и убијених на Косову и Метохији током 1999. године и даље желе да знају шта се десило са њиховим најближима, а државе би требало да се позабаве свим злочинима и трговином органима на Косову, поручио је данас амерички новинар Мајкл Монтгомери, који је открио „Жуту кућу“.
Жута кућа, како је објаснио на конференцији о медијским слободама, била је само једна од неколико у које су отети људи са КиМ довођени, убијани и у којој су им вађени органи.
Његов тим је одлучио да се по завршетку „косовског рата“ запути на Косово и истражи шта се дешавало.
„Хтели смо да истражимо једно место у којем се десио масакр и да видимо како ће правда деловати. Отишли смо у село Ћушка, куће су биле спаљене, било је преживелих, а они су били кључни сведовци на суђењиама“, пренео је своја запажња Монтгомери.
Каже да су се тада на једном брду могле видети српске и ромске куће, а да су у јулу 1999. године људи и даље убијани, те да су им неки извори рекли да су добили наређење да заробљене не убијају, већ да их „испоруче живе и здраве“.
Каже и да су од појединих извора током своје истраге добили информације да су људи одвођени у Албанију, да су затворенике прегледали лекари, али их нико никада није видео шта раде.
Пошто нису имали доказе, нису са причом о Жутој кући излазили у јавност, већ су све проследили УН.
„Нисмо имали доказа да кажемо тада да је по среди била трговима људима… Зато смо документа и информације које смо сакупили проследили Уједињеним нацијама како би спровеле истрагу, али су неке информације процуреле… У српским медијима су почела да се појављују имена албанских сведока“, објаснио је Монтгомери, додајући да ни до данас није истражено ко је „пустио“ те информације.
УН су трагом информација које им је проследио Монтгомеријев тим кренуле у истрагу Жуте куће. помоћу специјалне хемикалије пронашли су трагове крви на поду, лекове за опуштање мишића који се користе при операцијама, шприцеве…
„УН су све доказе које су у Жутој кући нашле проследиле Хагу на анализу, али они их нису анализирали, већ су уништили прикупљене доказе на терену“, навео је.
Да су докази уништени, у свом извештају навео је и известилац Савета Европе Дик Марти.
Објашњава и да је на основу информација које су проследили УН, тужитељка Карла дел Понте написала књигу 2008. године, приметивши да је она била „фрустрирана неуспехом трибунала да осуди вође ОВК“.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ma kakav američki novinar, kakva „žuta kuća“, kakvo uništavanje dokaza u Hagu, nemojte da nam širite laži protiv naših dokazanih prijatelja i počasnih građana!