Москва: Бојкот конференције о сиријским избеглицама показује двоструке стандарде САД према Дамаску

фото: Валерий Мельников/РИА Новости
Сједињене Америчке Државе и њихови савезници, који су позвали на бојкот конференције о избеглицама у Дамаску, поново показују двоструке стандарде према Сирији, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова.
„Сједињене Америчке Државе и њихови најближи савезници, који су упорно позивали на бојкот конференције, још једном су показали двоструке стандарде према Сирији, јер је потреба за повратком избеглица у Сирију директно наведена у Резолуцији 2254 Савета безбедности УН. Она представља основу за међународне напоре на промоцији свеобухватног решавања сиријске кризе“, истакла је Захарова.
Међународна конференција о повратку избеглица одржана је у Дамаску 11. и 12. новембра. На конференцији је најављено учешће делегација из 27 земаља и представника 12 међународних организација. Уједињене нације представљене су као посматрачи. Руску делегацију чинили су стручњаци из више од 30 министарстава и ресора.
Оружани сукоб у Сирији траје од 2011. године. Крајем 2017. године објављено је о победи над терористичком групом ДАЕШ у Сирији и Ираку. У појединим областима ових земаља наставља се чишћење милитаната. Тренутно је у првом плану политичко решење, обнова Сирије и повратак избеглица.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Ово је итекако важно за мир у региону!
Ми, председник Азербејџанске Републике Илхам Алијев, премијер Републике Јерменије Никол Пашињан и председник Руске Федерације Владимир Путин изјавили смо следеће:
1. Проглашава се пуни прекид ватре и престанак свих борби у зони сукоба Нагорно-Карабаха од 00:00 по московском времену 10. новембра 2020. године. Република Азербејџан и Република Јерменија, у даљем тексту странке, остаће на позицијама које су задржале.
2. Округ Агдам треба да буде враћен у Републику Азербејџан до 20. новембра 2020.
3. Дуж линије додира у Нагорно-Карабаху и дуж Лачинског коридора распоређене су мировне снаге Руске Федерације у количини од 1960 војника са ватреним оружјем, 90 оклопних транспортера, 380 јединица возила и специјалне опреме.
4. Мировне снаге Руске Федерације успостављају се паралелно са повлачењем јерменских оружаних снага. Период боравка Мировних снага Руске Федерације – 5 година са аутоматским продужењем за наредна петогодишња раздобља, осим ако странка изјави да намерава да укине ову тачку шест месеци пре истека периода.
5. Да би се повећала ефикасност праћења примене споразума од стране сукобљених страна, успоставиће се Мировни центар за контролу прекида ватре.
6. Република Јерменија ће вратити округ Келбајар Републици Азербејџан до 15. новембра 2020. године, а округ Лачин до 1. децембра 2020. године. Лачински коридор (ширине 5 км), који ће обезбедити везу између Нагорно-Карабаха и Јерменије, а да неће утицати на град Шуша, остаће под контролом мировних снага Руске Федерације.
У договору између страна, током наредне три године треба да буде успостављен план за изградњу новог транспортног правца кроз лачински коридор, који обезбеђује везу између Нагорно-Карабаха и Јерменије, уз накнадно премештање руских мировних снага ради праћења ове руте.
Република Азербејџан гарантује сигурност кретања Лашинским коридором грађана, превозних средстава и робе у оба смера.
7. Расељена лица и избеглице враћају се у Нагорно-Карабах и суседна подручја под контролом Канцеларије Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице.
8. Организује се размена ратних заробљеника, талаца и других притворених лица и лешева покојника.
9. Све економске и саобраћајне везе у региону биће деблокиране. Република Јерменија гарантује безбедност саобраћаја између западних подручја Азербејџанске Републике и Аутономне Републике Нахичеван како би се организовало несметано кретање грађана, превозних средстава и робе у оба смера. Контролу саобраћајне везе врше граничари Федералне службе за безбедност Русије.
У координацији са странкама биће загарантована изградња нових транспортних веза које повезују Нахичеванску аутономну републику са западним регионима Азербејџана.