Може ли 2018. година бити успешнија?
1 min readНикада Србија, као самостална држава, није имала овако успешну постолимпијску годину. Бројне медаље и успеси на светским и европским шампионатима представљају резултат за понос.
Успеси српских спортиста у 2017. години
Први месец у години почео је тријумфом Новака Ђоковића у Дохи. У финалу је победио Ендија Марија са 2:1 у сетовима.
У марту је Ивана Шпановић поставила национални рекорд у скоку удаљ. На Дворанском европском првенству у Београду остварила је резултат од 7,24 метра, што јој је донело златно одличје и трећи резултат свих времена.
На Европском првенству ваздушним оружјем у Марибору блистали су стрелци. Остварили су највећи успех још од првог континенталног шампионата 1955. године. Освојили су седам медаља: четири злата, два сребра и једну бронзу. Најуспешнија је била Зорана Аруновић са чак три највиша постоља.
Април је обележио џудиста Александар Кукољ. Са Европског првенства у Варшави донео је Србији титулу у категорији до 90 килограма.
Мај је био месец за памћење:
У новом олимпијском спорту, каратеу, Јована Прековић је постала првакиња Европе у Турској. Сребро је заслужио Марко Антић, а бронзу су узели Слободан Митевић и Сања Цвркут.
Нови Сад је био домаћин континенталног првенства у рвању. Кристијан Фрис је у финалу савладао Бугарина Ангелова и постао најбољи у категорији до 59 килограма. Давор Штефанек домогао се вицешампионске титуле, док је Александар Максимовић употпунио успех бронзом у неолимпијској тежинској категорији до 71 килограма.
На Светском купу у веслању у Београду Милош Васић и Ненад Беђик били су други у двојцу без кормилара, а Марко Марјановић трећи у скифу. Васић и Беђик су, потом, на шампионату Европе у Чешкој освојили и бронзано одличје.
Серију добрих резултата наставили су и у јуну, на Светском купу у Познању, када су кроз циљ прошли као другопласирана посада.
У баскету „3 на 3“, Србија је одбранила титулу шампиона света у Нанту. Душан Домовић Булут, Дејан Мајсторовић, Марко Савић и Марко Ждеро савладали су у финалу Холандију.
Милица Мандић и Вања Станковић постале су првакиње света у таеквонду у Републици Кореји.
Ватерполисти Србије, пети пут заредом, одбранили су титулу у Светској лиги. У финалном мечу у Русији победили су Италију.
На Ади Циганлији одржан је Светски куп у кајаку. Наш женски четверац заузео је треће место у трци на 500 метара.
Стрелци су на Светском купу у Габали освојили злато, сребро и бронзу.
Затим су у јулу, на шампионату Европе у гађању малокалибарским оружјем у Бакуу, Микић, Грбић и Петров екипно били најбољи, уз једну Микецову сребрну медаљу у појединачној конкуренцији.
Ватерполисти Србије поново су се нашли у центру пажње. На првенству света у Будимпешти победили су Грчку у борби за бронзу.
Новак Ђоковић је на травнатим теренима Истборна, у финалу надиграо Гаела Монфиса са 2:0. Била је то његова друга титула у сезони, а 68. у каријери.
Ивана Шпановић вратила се са Дијамантских турнира у Лозани и Лондону доневши златну и сребрну медаљу.
Кајакаши Марко Томићевић и Миленко Зорић постали су вицешампиони Европе на шампионату у Пловдиву. На упола краћој деоници, Дејан Пајић и Ервин Холперт били су други, а Марко Драгосављевић је у спринту освојио бронзу.
У августу су нас обрадовале одбојкашице Србије трећим местом у Гран-прију. У утакмици за бронзу у Нанђингу, савладале су домаћу селекцију Кине са 3:1.
Саша Гејо памтиће шампионат у Немачкој по златној медаљи у спортском пењању, спорту који ће се појавити на Олимпијским играма у Токију.
Рвач Виктор Немеш постао је најбољи на планети. На Светском првенству у Паризу доминирао је у категорији до 75 килограма.
Кајакаши Томићевић и Зорић темпирали су форму за најважније такмичење у сезони – постали су прваци света у чешким Рачицама. Трећи су кроз циљ прошли Марко Новаковић и Небојша Грујић у двоседу на 200 метара, исто као и Милица Старовић.
Ивана Шпановић није освојила одличје на Светском првенству у Лондону, али је морамо поменути. Због броја који се откачио и оставио једва видљив траг у песку, морала је да се задовољи четвртим местом, иако је имала скок за медаљу.
У септембру је, ипак, одбранила злато у Дијамантској лиги.
Одбојкаши Србије шампионат Европе у Варшави почели су победом над домаћином Пољском, пред рекордних 65.407 гледалаца. Такмичење су завршили у Кракову, победом над Белгијом у мечу за бронзу.
Џудиста Немања Мајдов донео је Србији, после 37 година, злато на Светском првенству у Будимпешти, на спектакуларан начин. Само у једном дану савладао је седам противника на путу до светске титуле.
Кошаркаши Србије направили су чудо на шампионату Европе у Истанбулу. Стигли су до финала, иако селектор Александар Ђорђевић није могао да рачуна на чак осам играча, а током такмичења повредила су се још двојица. Поред свега, заузели су друго место на шампионату, после Словеније.
У октобру су се истакле одбојкашице Србије. На првенство Европе у Азербејџану отпутовале су после бројних повреда, али им то није сметало да победе све противнице. Постале су шампионке након победе над Холандијом од 3:1.
Пажњу јавности привукла је и џудисткиња Милица Николић, сребрним медаљама на Гран-прију у Ташкенту и Загребу, као и Гренд слему у Абу Дабију.
Стрелци су поново одушевили са два злата, сребром и бронзом у финалу Светског купа у Њу Делхију.
У новембру је Јована Прековић крунисала карате сезону тријумфом на Светском купу А серије у Окинави.
Милица Мандић и Нађа Савковић донеле су нову радост у децембру. На шампионату Европе у таеквонду у Софији, Милица је освојила сребро, а Нађа бронзану медаљу.
Пливач Себастијан Сабо многе је изненадио трећим местом на Европском првенству у малим базенима у Копенхагену.
Кад се свему овоме дода успех и пласман српске фудбалске репрезентације Србије на шампионат света, као и бројна одличја спортиста у млађим категоријама, јасно је да ћемо 2017. годину памтити по фантастичим резултатима.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: