МПНИ: Јавне расправе о законима о стручним квалификацијама трају до 18. новембра
1 min readЈавне расправе о Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о националним стручним квалификацијама и Нацрту закона о измјенама и допунама Закона о националном оквиру квалификација, почињу 30. октобра 2024. и трајаће до 18. новембра 2024. године и спроводе се у складу са Програмом јавне расправе, саопштило је Министарство просвјете, науке и иновација (МПНИ).
МПНИ објавило је Програм јавне расправе о тексту Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о националним стручним квалификацијама, као и Програм јавне расправе о тексту Нацрта закона о измјенама и допунама Закона о националном оквиру квалификација.
– Доношење Закона о измјенама и допунама Закона о националним стручним квалификацијама има за циљ стварање услова за обезбјеђивање и унапређивање квалитета у стицању стручних квалификација и признавању иностраних сертификата, као и увођење новог типа квалификација тј. микроквалификација. Доношење Закона о измјенама и допунама Закона о Националном оквиру квалификација има за циљ стварање услова за обезбјеђивање и унапређивање квалификација у Црној Гори – наводе из МПНИ.
Како су навели, Нацртом Закона о националним стручним квалификацијама, предвиђа се да, умјесто организатора образовања одраслих, за спровођене испита за провјеру знања, вјештина и компетенција за стицање стручне квалификације надлежан је Испитни центар. Такође, прописује се надлежност Центра за стручно образовање у поступку признавања иностраних сертификата о стеченим стручним квалификацијама за које су до сада били надлежни организатори образовања одраслих. По први пут се уводи могућност стицања микроквалификација којима се потврђују учења након кратких обука. Ради се о квалификацијама мале кредитне вриједности, које треба да омогуће брже стицање нових знања, вјештина и компетенција које су потребне тржишту рада.
Објављен Јавни позив за Програм стручног оспособљавања
– Предлогом Закона о националном оквиру квалификација се први пут уводи термин микроквалификације које представљају исход учења који је полазник стекао на основу мале јединице учења. Циљ увођења микроквалификација је брже стицање одговарајућих знања, вјештина и компетенција које су потребне тржишту рада у циљу лакше проходности и мобилности радне снаге. Такође, указала се потреба да се Закон допуни на начин што ће се уважити чињеница да су се дипломе о вишем образовању могле стећи и на факултету као самосталној установи, а не само на факултету у саставу универзитета, као и да се препознају интегрисани студијски програми – саопштили су из МПНИ.
Више информација о Нацртима закона можете наћи на следећим линковима:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: