ИН4С

ИН4С портал

МПНИ: Настава се може прекидати прије петка једино у случају епидемије или елементарне непогоде

1 min read

Фото: Министарство просвјете

Министарство просвјете, науке и иновација (МПНИ) обавијестило је директоре школе да се настава може прекидати прије петка једино у оправданим случајевима као што су епидемије и елементарне непогоде.

То је учињено након што је велики број директора упутио дописе том ресору у вези са прекидом наставе у сриједу, а поводом најављеног јавног часа Синдиката просвјете.

„Вијести“ сазнају да је појединим школама разматрају опцију да наредна три дана не буде наставе, односно да се други класификациони период заврши већ данас, умјесто у петак. На то су, тврде саговорници „Вијести“, реаговали и родитељи из Подгорице.

У допису Министарства школама, у који су „Вијести“ имале увид, пише да им није стигла никаква званична одлука о прекиду рада, како предвиђају важећи прописи.

„У складу са утврђеним школским календаром и програмом рада установа, сриједа (27.12.2023) је радни дан у свим васпитно-образовним установама у Црној Гори. Према школском календару и програму рада установа предвиђено је да сви ученици тога дана и свих осталих радних дана до краја другог класификационог периода имају наставу“, наводи се у допису.

Из Министарства су рекли и да у складу са чланом 64 Закона о општем образовању и васпитању, образовно-васпитни рад се може прекинути само у нарочито оправданим случајевима (епидемије, елементарне непогоде и слично).

„Одлуку о прекиду рада образовно-васпитног рада у претходно наведеним случајевима, у трајању до пет дана, доноси директор установе, а преко пет Министарство, а за приватну установу оснивач“, пише у допису.

Из тог ресора незванично је саопштено и да је минимум рада прописан важечом Уредбом, а током којег су наставници, стручни сарадници и сарадници у настави дужни да изводе наставу редовно, по дневном распореду часова.

„За вријеме извођења наставе, наставник је према наведеној уредби дужан да изводи наставу (теоријску, практичну, вјежбе), провјерава знање ученика, оцјењује и саопштава оцјене ученика, води прописану евиденцију на часу, учествује у раду стручних органа када се, сагласно прописима, утврђује појединачни и општи успјех ученика, сарађује са надлежним институцијама које врше вредновање рада, школе, наставника и ученика, обавља испите (допунске, диференцијалне, разредне, поправне, завршне, матурске, практичне, стручне, мајсторске, дипломске и друге), који се полажу у складу са законом…“, закључује се у допису министарства.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net