Мрдовић: Министарство економије признало да 300 KW струје није довољно за живот
1 min readКоординатор Мреже за афирмацију навладиног сектора (МАНС) Инес Мрдовић саопштила је, да Министарство економије није негирало податке из МАНС-ове рачунице која показује да потрошња електричне енергије од 300 киловата није довољна за достојанствен живот црногорског грађанина, нити то може учинити, јер су бројке неумољиве.
„А те бројке кажу да 300 киловата мјесечно значи да се дневно може потрошити десет киловата, што је довољно само за рад малог фрижидера, за два сата рада радијатора, колико се може гледати и телевизор, бојлер и шпорет могу се укључити по сат, веш машина пола сата, док се двије сијалице могу палити четири сата„, каже Мрдовић.
Према њеним ријечима, јасно је, да ово није довољно ни за потребе самца, а камоли просјечног домаћинства, те да се не ради о никаквом комфору, већ о голој потреби.
„При томе је беспризорно да се Министарство економије позива на просјечну потрошњу електричне енергије у земљама Западне Европе, јер је опште познато да се домаћинства у тим земљама не грију на струју, већ доминантно на гас. А управо примјер Велике Британије, којег Министарство наводи, показује да се само 10 одсто становништва на том острву грије на струју, док је остало углавном гас„, наводи Мрдовић.
Такође, додаје она, више је него лицемјерно да из Владе говоре да „немамо право као друштво да електричну енергију чинимо социјалном категоријом, вјештачки је субвенционирајући чак и за оне потрошаче који нијесу у стању социјалне потребе“.
„Ово посебно када се зна да је иста та Влада приморала потрошаче да плаћају субвенције домаћим тајкунима и наводним „иностраним инвеститорима“, који нам продају струју из такозваних обновљивих извора енергије (мале хидроелектране и вјетроелектране)“, истиче Мрдовић.
Такође, додаје да смо, само по овом основу, у претходних пет година платили непуних 12 милиона евра, а у овој години ћемо им платити између 15 и 20 милиона евра, односно у наредној деценији ће по том основу од потрошача бити буквално „отето“ између 150 и 200 милиона евра.
„Када треба напунити приватне џепове онда се у Влади не сјећају субвенција, а када треба заштити грађане онда се лако позивају на то да струја не треба да буде социјална категорија. Такође, непримјерено је да се из Владе упорно позивају на податак да 60 одсто мјерних мјеста у земљи чини потрошњу од 300 киловата, јер и сама наводи да су од тога 80 одсто мјерна мјеста на сјеверу земље гдје се становништво доминантно грије на дрва“, каже Мрдовић.
Када се има у виду да та калкулација обухвата и празне станове, домаћинства или објекте у којима се не живи константно, Мрдовић напомиње, да је више него јасно да је стварна, а не фингирана потрошња просјечног домаћинства, значајно већа од Владиних 300 киловата.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Surovi nepismeni zadrigli obezbijeđeni i odnarođeni vladini službenici uvode norme koje običnom čovjeku po ko zna koji put vrijeđaju zdravi razum i dostojanstvo.