ИН4С

ИН4С портал

Мркић у бјекству већ три мјесеца: Потрага без резултата

1 min read

УП

Потрага за Александром Мркићем, осумњиченим шефом криминалне групе одговорне за међународни шверц цигарета, већ три мјесеца је без резултата. У питању је предмет у оквиру којег је ухапшен и бивши директор полиције Веселин Вељовић, осумњичен да је помагао Мркићу. Иначе, Вељовићу се протекле седмице погоршало здравствено стање па је хитно пребачен у Клинички центар Црне Горе (КЦЦГ). Осим Мркића, црногорска полиција у другим предметима већ одавно трага за још неколико особа окривљених за озбиљан организовани криминал, у првом реду ту су наводни вођа „кавачког клана“ Радоје Звицер и полицијски службеник Љубо Миловић.

Мркић је осумњичен да је организатор шверца цигарета и да предводи криминалну групу. Још није познато гдје се налази. И даље није познато је ли Црна Гора комуницирала са неком од држава у региону и шире ради евентуалног изручења. Из полиције, као и раније, нијесу хтјели да саопште више информација у интересу истраге.

Премијер Дритан Абазовић казао је у августу да се трага за Мркићем, те да Црна Гора није сигурна кућа за криминалце.

Мркић је, по подацима које је раније добио Портал РТЦГ, често боравио у Уједињеним Арапским Емиратима, али досад није познато да ли је тамо и сада и је ли са том државом било комуникације о евентуалном изручењу.

Наредне седмице навршиће се три мјесеца од хапшења бившег директора полиције Веселина Вељовића.

Вељовићу се протекле седмице погоршало здравствено стање и хитно је пребачен у Клинички центар Црне Горе (КЦЦГ).

Његов бранилац Никола Мартиновић казао је за Портал РТЦГ да је више пута писао врховном државном тужиоцу, главном специјалном државном тужиоцу и поступајућем тужиоцу, као и управнику Завода за извршење кривичних санкција и упозоравао их да је Вељовићево здравље угрожено.

„Два љекара из иностранства која прате његово здравствено стање су утврдила да је боравак у затвору ризичан по његово здравствено стање“, казао је Мартиновић.

У међувремену, наредбом Специјалног државног тужилаштва (СДТ) блокирана је имовина Вељовића и Александра Мркића. Према подацима из катастра, забрана располагања непокретностима уписана је 28. јула ове године.

„Забрана располагања по наредби СДТ-а КТИ-С.БР.143/20 од 26. јула 2023. године“, наводи се у катастарским подацима о имовини Вељовића и Мркића у Подгорици.

Вељовић, Мујо Никочевић и Никола Мркић ухапшени су у 24. јула, а њима је одређно задржавање до 30 дана. Вељовићу се на терет ставља да је осумњиченом вођи криминалне групе, Александру Мркићу одавао службене информације и тако му помагао да изврши одређена дјела кријумчарења. Виши суд у Подгорици одбио је раније жалбе бранилаца Вељовића, Николе Мркића и Муја Никочевића на одлуку тог суда да се тројици осумњичених одреди притвор до 30 дана.

Вршилац дужности директора Управе полиције Никола Терзић саопштио је у јулу за ТВЦГ да су преписке из СКY апликације биле повод за формирање предмета.

Адвокат Никола Мартиновић, који заступа Вељовића, казао је раније да се његов брањеник не терети да је учествовао у кријумчарењу, него да је Мркићу саопштио неке податке које је, наводно, „могао да користи у својим пословним конекцијама“. Саопштио је и да је Вељовић на саслушању негирао кривицу.

Већ дуже су у бјекству наводни вођа „кавачког клана“ Радоје Звицер и полицијски службеник Љубо Миловић.

Предмети против њих формирани су, између осталог, и на основу документације Еуропола о пресретнутим криптованим разговорима и порукама више особа из Црне Горе, путем апликације СКY.

Документација Еуропола показује да су полицијски службеници комуницирали са безбједносно интересантним особама, наводним припадницима криминалних кланова.

И Звицер и Миловић одавно су недоступни црногорским органима и налазе се у бјекству.

Осим за њима, наредба за расписивање потјернице издата је и за Радојем Живковићем и Миланом Вујотићем. Њих двојица су тренутно у затвору у Турској.

Полицијски службеник Љубо Миловић терети се за иста кривична дјела, као и службеник Агенције за националну безбједност Петар Лазовић, који је ухапшен 18. јула прошле године.

Специјално државно тужилаштво Миловића и Лазовића терети за кривична дјела стварање криминалне организације, неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, кријумчарење, недозвољено држање оружја и експлозивних материја.

Еуропол је још раније у својим документима изразио сумњу да се Лазовић доводи у везу са „кавачким кланом“ и да је радио за Радоја Звицера, наводног вођу те криминалне организације, пише РТЦГ.

Подаци Еуропола указују да је наводни вођа „кавачког“ криминалног клана Радоје Звицер имао огроман утицај на активности црногорске полиције.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net