ИН4С

ИН4С портал

Муижниекс: Хиљадама људи на Косову ускраћена правда

1 min read
Комесар за људска права Савета Европе Нилс Муижниекс објавио је Меморандум о Косову*. У Меморандуму се изражава забринутост што је, 18 година по окончању тамошњих сукоба, хиљадама људи правда и даље ускраћена, уз оцену да правосуђе, јединство друштва и слобода медија остају главни изазови.

Комесар за људска права Савета Европе Нилс Муижниекс објавио је Меморандум о Косову*. У Меморандуму се изражава забринутост што је, 18 година по окончању тамошњих сукоба, хиљадама људи правда и даље ускраћена, уз оцену да правосуђе, јединство друштва и слобода медија остају главни изазови.

Мужниекс, који је у фебруару посетио Косово, у меморандуму истиче да је „крајње време да Косово промени крус и изгради праведно и јединствено друштво“ процесуирањем ратних злочина, унапређењем међуетничке толеранције, бригом о расељенима и расветљавањем 13 убистава и нестанака новинара у годинама после сукоба.

Комесар је изразио и забринутост због дубоких етничких подела које подривају јединство друштва и развој Косова.

Он је позвао на удвостручене напоре у циљу подстицања помирења и успостављања истински инклузивног образовног система који унапређује међуетничку толеранцију и поштовање.

Етничка подељеност друштва, решавања питања ратних злочина и медијске слободе оцењене су као највећи изазови Косова*.

„И после 18 година од краја сукоба хиљадама људи на Косову и даље је ускраћена правда. Крање је време да се курс промени и изгради друштво засновано на правди и заједништва. За то је неопходно истражити и санкционисати све оне који су умешани у ратне злочине, разјаснити судбину несталих, жртвама ратних злочена обезбедити адекватну надокнаду и олакшати добровољан повратак расељеним лицима”, изјавио је комесар Муижниекс поводом данашњег објављивања Меморандума.

Комесар Савета Европе задужен за људска права посебно наглашава забринутост због етничке подељености која, према његовим речима, подрива друштвени развој и заједништво на Косову*.

Позивајући на јачање напора у циљу помирења, Муижниекс позива косовске власти да обезбеде инклузиван образовни систем који би промовисао инетретничку толеранцију и поштовање и увео нове методе учења засновање на заједничкој култури становника Косова, укључујући ту и историју.

Посебан део извештаја комесара Савета Европе односи се на решавање и даље отворених питања ратних злочина почињених на Косову.

Косово* мора да интензивира своје напоре како би се осигурала ефикасна заштита и подршка за сведоке у процесима истраге ратхих злочина. Свако застрашивање сведока мора бити испитано, а починиоци злочина извдени пред лице правде”, новоди се у извештају комесара задуженог област људских права у Савету Европе.

Комесар изражава и забринутост због и даље непознате судбине 1600 несталих током сукоба на Косову, при чему се и Приштина и Београд позивају да сарађују на решавању тог питања.

Од косовских власти тражи се да обезбеде адекватну надокнаду и помоћ преживелим жртвама ратних злочина у циљу обнове њихових живота. Од косовских власти тражи се да помогну и хиљадама људи који су насилно расељени током сукоба, укључујући и оне који и даље живе у 29 прихватних центара.

”За њих се мора наћи трајни смештај, а свим добровољним повратницима на Косово* се мора олакшати тај повратак кажњавањем криминала заснованог на мржњи и етничкој припадности и решавањем имовинских питања”, сматра комесар Мужникеск.

На крају свог извешатаја о стању људских права на Косову, комесар Савета Европе Нилс Муижникес бави се питање безбедности новинара и независним извешатавањем косовског јавног сервиса.

Комесар тражи од косовских власти да испитању 13 случајева убиства албанских и српских новинара на Косову* који су се догодили између 1998 и 2005. године, али и да ефиксасном применом закона обезбеде адекватне услове за рад новинара и медија на Косову.

Позива се на одрживо финансирање јавног сервиса на Косову како би се обезбедило његово етичко функционисање без политичког утицаја и сваког другог притиска споља на уређивачку политику.

Косово*- привремено окупирана територија Републике Србије

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy