ИН4С

ИН4С портал

Мујовић: Ако РАЕ одобри већи приход за ЦЕДИС и ЦГЕС, од 1. јануара већи рачуни за струју

1 min read

Скупштина ЦГ

Посланици црногорске Скупштине наставиће данас другу посебну сједницу јесењег засиједања, а на дневном реду су одговори министара на посланичка питања.

Јоковић: Недостатак кадра проблем Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде

На посланичка питања сада одговара министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимир Јоковић. Посланик БС-а Адмир Адровић питао је министра зашто се канцеларија савјетодабне службе за пољопривреду још нису отвориле у Андријевици, Рожајама и Плаву.

Министар Јоковић је казао да те регионалне канцеларије требало да буду у Бијелом Пољу, Беранама, Пљевљима, Никшићу, Подгорици и Бару. Те канцеларије би биле надлежне и за остале општине. Јоковић каже да министарство на чијем је челу има проблем са недостатком кадра.

Анђушић је потом питао министра зашто се одустало од смјене Одбора директора Солар градње.

Мујовић је казао како је 14. августа 2024. године добио информацију да је одржана сједница одбора директора Солар градње на којој је разријешена Валерија Савељић. Он је казао да му се у том тренутку „свијет срушио“.

„Не зато што је смијењен неко персонално, него зато што је направљен атак на договор који је до тада функционисао, који је до тада кућу градио и без којега знам да не можемо даље. Нисам хтио да прећутим. Реаговао сам не улазећи у меритум одлуке и то да ли је закон прекршен, а морам бити поштен и признати. Одбор директора Солар градње није прекршио закон. Имао је право да уради то што је урадио према Закону о привреденим друштивима и без образложења да смијени извршну директорицу. Имао је то законско право“, навео је Мујовић.

Мујовић: Када постанемо дио ЕУ струја постаје тржишна роба

На посланичка питања одговара и министар енергетике Саша Мујовић. Прво питање поставио је посланик ДПС-а Михаило Анђушић, упитавши да ли се у току нардне године може очекивати да грађани добију увећане рачуне за електричну енергију. У међувремену је премијер Милојко Спајић одговорио на то питање да цијене струје неће расти од 1. јануара, а Анђушић каже да је одговор министра био супротан, па је тражио објашњење од министра Мујовића.

„Ако тумачимо премијерову изјаву, можемо очекивати да од 1. јануара ти рачуни неће бити увећани, што значи да у току јануара они неће бити увећани, а да врло вјероватно од другог датума они могу бити увећани, тачније од 1. фебруара. Да ли је то значио одговор премијера“, упитао је Анђушић.

Министар Саша Мујовић одговорио је казавши да док год Црна Гора није дио ЕУ, електричну енергију можемо третирати као дио социјалне категорије, односно да Влада има механизам да цијене електричне енергије држи у већој или мањој мјери под контролом.

„Оног дана када постанемо дио ЕУ та социјална категорија постаје тржишна роба која се мора повиновати законима тржишта и чију цијену доминатно одређује тржиште“, казао је Мујовић и додао:

„Што се тиче активне енергије онога што је под ингеренцијом ЕПЦГ односно Владе, што можемо контролисати, потпуно је истинита тврдња премијер да од 1. јануара неће доћи до повећања активне цијене ел. енергије. Да ли ћемо повећавати током 2025., рекао сам до 1. јануара 2027. ми то морамо повећавати и морамо се прилагођавати европској норми. Хоћемо ли то радити 2026 или ’27 то је крајње отворено питање“, рекао је Мујовић.

Анђушић је казао да је јасно колико је био неозбиљан одговор премијера.

Он је тражио одговор на питање да ли у току наредне године грађани могу очекивати увећање цијена електричне енергије, било оно еуро, два процента или десет процената.

Одговарајући на питање, Мујовић је казао да се не слаже да је премијер био неозбиљан на поменутој прес конференцији. Рекао је и да је сједница Регулаторне агенције за енергетику 18. новембра.

“Ако се деси да Регулаторна агенција одобри већи регулаторно дозвољени приход за ЦЕДИС и ЦГЕС, неминовно је да од 1. јануара дође до повећања цијене електричне енергије. Односно, не цијене електричне енергије, него да рачуни буду увећани за ту ставку. Што се тиче цијена електричне енергије, врло јасно понављам, да 1. јануара неће доћи до повећања цијена активне електричне енергије. Такође, истичем да може доћи до повећања укупног рачуна само за онај износ за који је референтна Регулаторна агенција за енергетику“, казао је Мујовић.

Анђушић је казао да је јасно да ће доћи до повећања цијена струје.

„Слободно можемо из пуних уста рећи грађанима да могу очекивати у нареној години увећање цијена електичне енергије, и ствари треба дефинитивно назвати правим именом“, истакао је Анђушић.

Копривица: Српски језик треба да има статус службеног језика

Посланица ДПС-а Александра Вуковић Куч питала је потпредсједника Мома Копривицу да ли се саглашава са најавама појединих чинилаца власти о измјени Устава у дијелу службеног језика и држављанства.

Копривица је казао да таква питања захтијевају дијалог и аргументовање у доброј вјери.

„Вјерујем да ће црногорско друштво ипак показати оно што посједује а то је унутрашња снага да се води дијалог и постиже консензус и да се дође до рјешења која гарантују да свима буду поштовани идентитет и достојанство и да буду поштовани у истој мјери као свима другима“, рекао је Копривица.

По питању језика и сличних питања, Копривица каже да је заступник дијалога, и да то нема везе ни са каквим наметањем и инжењерингом.

Он је казао да српски језик није никакав производ увоза из Србије, већ је утемељен у културолошком и друштвеном бићу Црне Горе.

„Српски језик ијекавског изговора, има дугу традицију опште употребе и додао бих традицију уставности у Црној Гори. То није језик којим говоре само припадници српске нације у Црној Гори, тим језиком говоре и припадници других нација о чему такође свједоче подаци са пописа“, навео је Копривица.

Истиче да је питање статуса српског језика унутрашње питање, и нико га не смије измијештати из тог оквира. Каже и да српски језик треба да има статус службеног језика, односно да у ЦГ сви језици буду равноправни.

Говорећи о двојном држављанству Копривица каже да би та питања требало ријешити због грађана који живе у Црној Гори, којима је Црна Гора центар животних интереса и фактички и суштински испуњавају услове за црногорско држављанство.

„Држављанство је људско право, а не било какав инструмент за прекрајање бирачког тијела или било какав инжењеринг. И против сам тога, то сматрам неприхватљивим, видјели смо какав је инжењеринг на унутрашњем плану, у смислу, међуопштинског сељења бирача, кад су из вашег и мог Никшића прелазили у другу општину, узимајући право на локалну самоправу грађанима те државе. Ако би се то још дешавало на међудржавном плану, то би урушило све могуће односе и то је апсолутно неприхватливо“, казао је он.

Посланик и лидер ГП УРА Дритан Абазовић подсјетио је на случај преминуле породиље из Улциња.

„Ствар је сљедећа. По ономе што се могло чути ради се о једној заиста драстичној грешци која се десила у болници Бар. Нисам овдје да било кога оптужим, али с обзиром да је исход био такав да се жена лијечила након порођаја два мјесеца у КБЦ-у гдје су пружени сви третмани на крајње професионалан начин, и да се у истој недељи десио још један сличан случај а да та друга госпођа се лијечи и покушава да изађе и такве ситуације, вјерујем да треба да затражимо правду и на Министарство спроведе све истраге“, казао је Абазовић.

Позвао је надлежне да „око ове ствари не ћуте“.

Копривица: Одлуке судова одговорно поштоване

Посланик ДПС-а Никола Јановић упитао је потпредсједника Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Мома Копривицу да ли сматра нормалним да нема ничије професионалне одговорности због чињенице да је Управни суд поништио више одлука Владе чији је потпредсједник.

Копривица је одговорио да је релевантна одредба да је судска власт независна.

„Одлуке судова су спроведене у правности и одговорно поштоване. У вези са тим одлукама, оне су у потпуности испоштоване“, казао је Копривица.

Он је казао да је ту остварен квалитативно другачији приступ остварен у односу на вријеме бивше власти.

„То је мјера одговорног односа према принципу владавине права“, казао је Копривица.

Јановић је казао да је јако важно да правосуђе буде професионално и квалитетно, те да се владавина права заснива на примјени, а не доношењу закона.

Ђељошај: Абански форум и мањине се неће повлачити ником, побиједиће европска Црна Гора

Посланик ДПС-а и шеф Клуба посланика те партије Андрија Николић казао је да данас живимо „друштвену, политичку и моралну девастацију“ чију одговорност има Влада.

„Данас се из срца Владе пријети увођењем двојног држављанства, измјенама Устава, а однедавно и уставотворном скупштином, што је равно државном удару у актуелним политичким околностима и ситуацијама“, казао је Николић.

Он је питао министра Ђељошаја да ли предсједник Скупштине Андрија Мандић када на овај начин пријети Скупштини говори у његово име и у име Владе, те да ли ће напустити Владу уколико премијер Милојко Спајић „подлегне притиску колега из ЗБЦГ“ и покрене процедуру за увођење двојног држављанства, односно измјена Устава у дијелу службеног језика.

„Мислим да су се све црвене лампице попалиле и тренутак је да погледамо ђе смо и да сви заједно видимо шта можемо да урадимо да не угрозимо европски пут наше земље. Они који то толеришу постају саучесници”, казао је Николић.

Министар економског развоја Ник Ђељошај одговорио је на питање Николића, казавши да су они од почетка били јасни. Када су потписали споразум о формирању власти, цијенио је, како је казао, да ће сви политички субјекти поштовати договор.

„То сам навео и у својим недавним изјавама, а исто је потврдио и премијер Спајић прије пар дана у овој Скупштини. Све иницијативе којима се урушавају уставотворно стројство, закони, институције, међунационални склад и евроатланска будућност Црне Горе никада неће наићи на подршку Албанаца и Албанског форума. Вријеме је најбољи показатељ оправданости нашег уласка у Владу”, казао је Ђељошај.

Поручује да премијер Спајић поштује договор.

“Да је ово истина потврђује годишњи извјешатј Европске комисије о напретку Црне Горе. Став лидера парламентарне већине Милојка Спајића да неће дозволити никоме да угрози европски пут Црне Горе је потврда политике коју нам је премијер обећао када је затражио нашу подршку коју и даље има. По природи сам борац а имам и фантастичне односе са нашим западним партнерима. Наша држава мора држати прави пут – пут у ЕУ. Ја, Албански форум и остале мањинске партије промовишемо ЦГ као грађанску и европску државу и све супротно од тога имаће наш снажан одговор. Албански форум и мањине се неће морати повлачити ником, него ће побиједити европска Црна Гора, јер ја нијесам политичар повлачења, него побједа“, истакао је Ђељошај.

Николић му је казао да је јасно да нема проблем са Србима већ са преварантима који се позивају на национално.

„Видјећемо врло скоро да ли господин Мандић има петље да гура ово о чему прича и замајава своје бирачко тијело да би га увјерио како он сједи у фотељу предсједника Скупптине са неким вишим циљем од онога који је уписан у програму његове странке – да ће извести Црну Гору из НАТО-а, да ће поништити незавнисност Косова, да ће укинути санкције Русији. Фотеља је изгледа најскупља ‘српска реч’ за НСД и Мандића”, казао је Николић.

Он је додатно питао Ђељошаја да ли предсједник Скупштине, говорећи о уставотворној Скупштини, говори у име Владе Црне Горе.

Ђељошај је одговорио да Влада о томе никада није расправљала.

„Нити је отворила расправу нити је, не дај Боже одлучивала. То су вјероватно лични ставови субјекта који представља“, казао је Ђељошај.

Црна Гора остварује одличне резултате у процесу европских интеграција, и у том контексту мислим да треба да наставимо да шаљемо ту поруку заједништва. Увијек ћемо имати у друштву супротно од тоа, али најзначајније и јесте да грађани Црне Горе, преко 80% грађана Црне Горе жели Црну Гору као грађанску, европску, да буде наредна чланица Европске уније. Биће увијек идеја и иницијатива“, навео је Ђељошај.

Милатовић: Спајић и Шимун да хитно спроведу истрагу или поднесу оставке

Посланица ДПС-а Соња Милатовић позвала је на сједници Скупштине, министра здравља и премијера да се хитно испита случај преминуле породиље из Улциња.

„Упозната је црногорска јавност са црном вијешћу да је једна жена отишла у болницу да на свијет донесе дијете и да се из те болнице није вратила жива. Говорим о барској болници. Питам се има ли ико одговоран у овој држави“, казала је Милатовић, упитавши „докле више“.

„До чега је доведена ова држава? До које мјере је урушен здравствени систем? До које је мјере деградиран безбједносни систем? Ово је држава у којој се данас страхује за живот у породилишту и на улици“, казала је она.

Милатовић је саопштила и да су породилишта постала небезбједна мјеста.

„Зато позивамо премијера Милојка Спајића и министра здравља Војислава Шимуна да хитно спроведу истрагу и испоруче резултате, а уколико то нијесу у стању нека не часе часа већ нека поднесу оставке“, казала је она.

На посланичка питања одговарају потпредсједник Владе за економску политику и министар развоја Ник Ђељошај, потпредсједник Владе за политички систем, правосуђе и антикорупцију Момо Копривица.

На питања посланика одговораће и министри енергетике и пољопривреде, шумарства и водопривреде Саша Мујовић и Владимир Јоковић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *