Мук: Транскрипти могу смијенити Катнића, није први пут да посегне за објављивањем прислушкиваних разговора грађана, политичара и посланика
1 min readОбјављивања транскрипта телефонских разговора тројице посланика, може бити основ за покретање поступка за разрјешење руководиоца Специјалног државног тужилаштва Миливоја Катнића, казао је за Вијести предсједник управног одобра Института Алтернатива Стево Мук.
Он је поручио да Тужилачки савјет (ТС) мора хитно да дјелује у том правцу, јер има надлежност да суспендује и разрјешава тужиоце и руководиоце тужилаштва, али и да је Катнићева оставка, без уцјена, начин да се ријеши спор око реформе тужилачке организације.
„Чланови ТС сада могу проактивно показати да су спремни да испуне своје уставне и законске надлежности и спасе част државног тужилаштва. Главни специјални тужилац може се разријешити за најтеже дисциплинске прекршаје.“
Коментаришући објављивање транскрипта разговора функционера Демократа – Алекса Бечића, Бориса Богдановића и Драгана Краповића, Мук је подсјетио да Катнићу ово није први пут да посегне за објављивањем транскрипта прислушкиваних разговора грађана, политичара и посланика.
„Објавио је 2017. године преписку адвоката оптужених, а касније и транскрипте прислушкиваних разговора посланика опозиције. Такво чињење, представља кршење Закона о кривичном поступку и нарушавање тајности поступка, обавезе заштите личних података и у свему је незаконито. Нажалост, раније је такво дјеловање СДТ остало некажњено, па је сада поновљено са ставом да је законито и дозвољено. У вези са наводима који су изнијети у транскриптима, сасвим је јасно да у њима нема основа за кривичну одговорност било којег лица. Када би било могуће кривично гонити ова лица, нема сумње да би ГСТ Катнић то урадио, ако не 2017. када је знао за ове разговоре, онда током наредне најмање три године, или сада кад му је тако нешто, по његовој процјени, професионално корисно. Посебно је потање засто су изван законских рокова ови материјали чувани и за чији рачун“, рекао је он.
Мук истиче да се тешко отети утиску да је Катнић посегнуо за том незаконитом објавом да би посланицима, које означава као политичке противнике, начинио политичку штету:
„Иако зна да садржај ових разговора нема кривично правни потенцијал. Независно тужилаштво ће једног дана морати да одговори на питање да ли се овдје ради о противзаконитом утицају ГСТ на посланике да слободно гласају о законима који су у скупштинској процедури? Објављивање транскрипта прислушкиваних разговора отвара питање ранијег и садашњег обима прислушкивања, употребе и злоупотребе прикупљених информација и података и приступ тим подацима у политичке и друге незаконите сврхе. То су питања са којима се мора озбиљно позабавити наредно руководство тужилачке организације“.
Објашњавајући како ријешити актуелно питање предлога закона о реформи тужилаштва, Мук је казао да све наведено иде у прилог неопходности остварења циљева одлучне реформе тужилаштва и пратећих законских промјена:
„Међутим, остаје отворено питање на који начин се ова реформа може спровести, а да остане у оквирима стандарда Европске уније, и преузетих обавеза Црне Горе. Ово нарочито имајући у виду отворену и снажно исказану забринутост ЕУ, да може доћи до назадовања уколико предложени закони буду усвојени у садашњем облику. Нарочито када је ријеч о спорним одредбама којима се прописује структура и састав будућег Тужилачког савјета и услови за именовање вршиоца дужности Врховног државног тужиоца. Потребно је остварити додатне консултације са ЕУ, како добре намјере не би биле изгубљене у лошим рјешењима“.
Мук је истакао да нова парламентарна већина не смије под плаштом реформи покушати да преузме политичку контролу над ТС, већ да мора створити услове за избор компетентних и независних личности, које ће надживјети политичке турбуленције.
„На крају, Црној Гори није потребан неки нови Катнић као батина нове парламентарне већине и нове Владе, који ће објављивати транскрипте личних и политичких противника. Потребан је неко ко ће у свему поштовати Устав, Закон и Етички кодекс. Оставка ГСТ Миливоја Катнића била би највећи допринос да се актуелни спор ријеши. Наравно, оставка која је неусловљена другим политичким, законским, организационим и персоналним рјешењима и одлукама. Таква оставка је логична посљедица Катнићевих чињења и нечињења на овој функцији, обећања које је сам својевремено дао, одлуке Апелационог суда у случају ‘државни удар’ и опште, већинске политичке и друштвене свијести да су за борбу против корупције потребни нови људи“, поручио је Мук.
Мук истиче да се нова власт – Влада и парламентарна већина, налазе у процјепу између лажно високих стандарда независности тужилаштва на папиру, и реалности заробљеног државног тужилаштва.
„У том смислу ЕУ може да покаже додатно разумијевање и флексибилност. Било би крајње бирократски ако би ЕУ повјеровала да је садашње тужилаштво независно, и бранила га од политичког утицаја. Оно је управо политички зависно и под утицајем ДПС-а, предсједника државе и неких других структура укључујући безбједносне. Истина је такође, да је и само тужилаштво изградило снажне породичне, клановске и непотистичке мреже односа које додатно нарушавају интегритет. Због тога је тужилаштво већ предуго неефикасно. Нова власт не може бити одговорна за резултате тужилаштва које је доминантно стварано под утицајем ДПС-а, и које умјесто да води борбу против корупције и организованог криминала представља кључни фактор опструкције“, поручио је Мук.
Комемнтаришући „наизглед снажан аргумент“ да се прдложеним законским промјенама жели остварити политички утицај на функционисање тужилаштва, Мук је рекао да је у стварности тај притисак сада највећи из кругова бивше власти и предсједника државе.
„Недавно удружено реаговање ТС, Удружења тужилаца и ВДТ није покушај да се одбрани независност, него исказ страха да их неко не отргне од утицаја ‘ДПС политике’ и повезаних интересних кругова. Овакав састав тужилаштва и даље има снажну моћ саморепродукције кроз механизам који омогућава да тужиоци именују пет чланова тужилачког савјета, преко Конференције тужилаца. Другим ријечима, већина тужилаца има могућност да одржи негативне трендове у тужилаштву, организује унутрашњи отпор позитивним промјенама и оспорава реформе и резултате“, рекао је МУК.
Он је устврдио да актуелни састав ТС носи бројне контроверзе, додајући да је доминантно неповјерење јавности у њихов рад и резултате:
„Постоје објективни приговори на законске услове у складу са којима су именовани и зато су потребне измјене постојећег закона, престанак мандата актуелног састава ТС по сили закона и расписивање процедуре за именовање нових чланова. Нова законска рјешење морају бити у складу са ранијим мишљењима Венецијанске комисије и стандардима за избор тужилачких савјета“.
(Вијести)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: