Мук: Вријеме да се окренемо оном што је озбиљан системски и политички процес – што брже конституисање скупштине и владе
1 min read
Стево Мук (Институт Алтернатива)
Предсједник Управног одбора Института алтернатива (ИА) Стево Мук рекао је да је да је коалиција која је побиједила на изборима у Црној Гори 30. августа, још у изборној ноћи јасно саопштила да упућује позив странкама мањинских народа за учешће у новој влади.
„Чини ми се да је то цјелокупна јавност поздравила. Чини ми се да су мањински народи преко својих странака били заступљени у ранијој влади. Добро је што је и будућа отворена за њих. У том смислу је и јучерашњи састанак Бошњачке странке и Демократске Црне Горе доказ да између ових странака може да се води дијалог о будућности Црне Горе и да постоје шанса да Бошњачка странка као и неке странке Албанаца буду заступљене у новој власти. Да ли ће се то дести брзо, једноставно и шта је мјера тог компромиса између ове двије странке и укупне колаиције остаје да се види“, рекао је Мук у емисији „Нови дан“ на Телевизиј Н1.
На питање колико је реално да Бошњачка странка прихвати сарадњу са „просрпским дијелом блока“, Мук је казао да нема сумње да је највећа разлика између мањинских странака и дијела побједничке коалиције која је оличена у Демократском фронту, односно дијелу коалиције „За будућност Црне Горе“, а да је с друге стране много већа блискост мањинских партија, нарочито са Грађанским покретом УРА али и Демократском Црном Гором.
„Због тога не треба да чуди да је између те три странке много више комуникације него са овим другим. Нова политичка реалност ће утицати и на то да се међу странкама креирају различите врсте компромиса. То никако не може и не смије да буде на штету заштите људских и мањинских права. Вјерујем да је то оно што је јасно саопштено из побједничке коалиције. Европски пут, људска права, заштита мањинских народа је нешто што је интегрални дио неке будуће платформе ове владе“, казао је Мук.
На питање како је он доживио све оно што се догађало након избора и у недјељу на улицама Подгорице и неких других мјеста, као и да ли сматра да је вријеме изласка на улице прошло, Мук је казао да мисли да је вријеме масовних протеста прошло.
„Желим да вјерујем да ниједна политичка или друштвена снага неће организовати масовне протесте, ако ни због чега другог онда због критичне ситуације у вези с коронавирусом и епидемијом у Црној Гори гдје ових дана имамо нажалост највеће бројке заражених, али и због тога што је чини ми се у ових седам дана спласнула политичка енергија. Људи који су били задовољни изборним резултатом су то прославили уз све инциденте и ствари које смо ми у невладиним организацијама и јединствено Црна Гора осудили. С друге стране људи који имају бојазан од оног што носи политичка будућност су своје бриге и страхове изразиле на митингу у недјељу и мислим да је то слобода изражавања. Показали смо да те двије врсте ставова могу да буду изражене у демократском друштву и мислим да је вријеме да се сад окренемо оном што је озбиљан системски и политички процес у смислу развоја дијалога у најширем круг политичких партија и што бржег конституисања скупштине и владе које ће испуњавати четири принципа – поштовање међународних обавеза, Европска унија као приоритет…“, рекао је Мук за Телевизију Н1.
На питање колико је увјерен да ће широка коалиција функционисати, те на констатацију новинарке да неки мисле да Демокрстака партија социјалиста (ДПС) неће препустити оно што је имала 30 година, тј. да предсједник Црне Горе и ДПС Мило Ђукановић има „кеца у рукаву“, Мук је рекао да ако је судити по Ђукановићевим изјавама медијима, они прихватају изборни резултат и прихватају да помогну мирну политичку транзицију.
„Односно да ничим неће условљавати, опструирати формирање нове владе. Искуство нам говори да до самог краја тог процеса не можемо тек тако лако одагнати бојазан да се можда у позадини игра двострука игра и да Ђукановић и ДПС или неки други дјелови те структуре имају друге начине и планове на које би опструирали. Чини ми се да овај један стравични притисак којим је изложен Дритан Абазовић (лидер Грађанског покрета УРА и носилац листе коалиције „Црно на бијело“ која је на изборима освојила четири мандата) и УРА у намјери да се УРА не приклони другим коалицијама које су побиједиле. Један дио притисака остаје, да се види до које мјере ти притисци могу да иду и да ли је заиста њихов крајњи циљ да се опструира формирање нове владе. Морам да нагласим, осим што смо ненавикнути на ову политичку ситуацију и могућност да неки други, за разлику од ових који су 30 година формирали власт, сада ту власт формирају и воде с обзиром да је јавност била ненавикнута и на фер однос међународне заједнице која није подржала Ђукановића да опструира мирну транзицију већ је признала резултате и поздравила принципе за нову владу. Она позитивно доприноси мирној транзицији, и вјероватно планове Ђукановића и ДПС ако их је било, маргиналзује“, казао је он.
На питање да ли вјерује у експертску владу, Мук је рекао да је тај концепт изазован.
„Ми нисмо, као што нису ни политичке странке које су се залагале за тај концепт до краја дефинисале шта то значи, ко су стварно екпсерти и каква је њихова улога и однос према људима који носе политички ауторитет. У идеалним околностима бих рекао да људи који су добили на изборима морају да преузму политичку одговорност, да раде у влади и да покажу да су спремни да испуне обаћања која су дали у току кампање и након избора. Чини ми се да би експертску владу лакше прогутао и дио међународне јавности. Чини ми се да би комбинација у којој би носиоци изборних листа прихватили да политички ауторитет смјесте у сам врх владе кроз обављање функција предсједника и потпредсједника, а да министри буду експерти, била нека мјера компромиса између обавеза да се ипак политички носи и одговара за оно што је политика владе, али и потребе да можда нарочито у овом финансијско-економском и буџетском дијелу у сусрет посједицама економске кризе требају нам најбољи експерти који ће омогућити да буџет и финансије и економија буду стабилни и да остварујемо макар минимум за функционисање државе“, рекао је Мук.
На питање, у ком случају долази до тога да се морају расписати нови избори, Мук је рекао да се њему чини да је једина могућа ситуација да Ђукановић опструира процес конституисања нове владе на начин што би мандат дао ДПС и покушавао да уцјењује све друге да уз ДПС формирају владу.
„Мислим да за то постоји брз и једноставан лијек а то је да опозиционе групације које ће да сарађују са мањинским странкама поднесу Ђукановићу 41 потпис за новог мандатара. Мислим да би онда он под притиском домаће и међународне јавности тај мандат морао да да тој личности“, казао је Мук.
(Извор: Вијести)

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


I SUDOVA … I SUDOVA