ИН4С

ИН4С портал

Муњино брдо пробија рокове: Зашто „Милош Велики“ неће бити продужен ни до краја ове године

1 min read

фото: Владимир Шпорчић, Танјуг

Пут до Црне Горе неће бити краћи ни до краја ове године, иако је више пута најављивано да ће радови на деоници од Паковраће до Пожеге до тада бити завршени. Планирано је да цела деоница ауто-пута „Милош Велики“ од Прељине до Пожеге од 30,9 километара буде завршена до краја 2021. године, али је обећање „скраћено“ на првих 12 километара до Паковраћа, који су пуштени у саобраћај у јануару 2022. године. За РТ Балкан, у „Путевима Србије“ кажу да би изградња преосталих двадесетак километара до Пожеге, могла да потраје још годину дана.

Градња деонице је почела 2019. године, а радове изводи кинеска компанија „Си-Ар-Би-Си“. Рок од 36 месеци увелико је премашен.

Деоница је део ауто-пута Е-763, на траси Коридора 11, према граници Србије са Црном Гором, а процењена вредност радова је око 450 милиона евра. На овом делу је предвиђена изградња три тунела, 32 моста, 11 надвожњака и три петље. Та деоница ће повезати Чачак, Лучане и Пожегу и два округа, Моравички и Златиборски, али је за многе возаче важно и да ће скратити пут до Златибора и Јадранског мора.

У „Путевима Србије“ кажу да завршетак комплетног пројекта диктирају грађевински радови у тунелу Муњино брдо, који би требало да буду окончани до децембра ове године, јер је у току пробијање тунелских цеви. Након тога, пре пуштања ове деонице у саобраћај, је потребно још најмање 6 до 8 месеци за електро-машинско опремање тунела и тестирање свих тунелских система.

„Постигнута физичка реализација на овом пројекту је око 91,3 одсто. Преостало је да се заврше радови на ископу и примарној подгради тунела Муњино брдо, као и радови на коловозној конструкцији на отвореној траси на две трећине дужине трасе. Све позиције на пројекту које могу да се паралелно изводе, раде се истовремено, од асфалтирања отворене трасе, ископа у тунелу Муњино брдо, до електро-машинског опремања тунела Лаз“, објашњавају у „Путевима“.

Највећи интензитет радова, осим пробијања тунела Муњино брдо, се изводи на поддеоници између тунела Лаз и тунела Муњино брдо на којој се гради 12 мостова, три надвожњака, дубоки усеци, потпорни зидови, а изводе се и радови на регулацији водних токова који прате трасу будућег ауто-пута.

Тунел Лаз дуг је 2.843 метра, а Муњино брдо стотинак метара мање. Оба тунела се граде по новој аустријској методи. Поред машинског ископавања, морало је да се буши и минирањем. Као кључни проблеми за пробијање рокова навођени су имовинско-правни односи, односно експропријација земљишта, конфигурација терена и подземне воде.

„Решавање имовине је такорећи завршено, чиме се извођачу радова омогућава комплетан приступ градилишту. Оно што осликава комплексност овог пројекта је веома сложена и неповољна конфигурација терена са којом се кинески извођач свакодневно сусреће“, наводе у „Путевима“.

У „Путевима Србије“ за РТ Балкан кажу да се тренутно израђује просторни план и техничка документација и за наставак ове трасе од Пожеге до Дуге Пољане у дужини од 74,73 километара. Ова деоница је иначе део ауто-пута „Милош Велики“ од Пожеге до Бољара чија је укупна дужина око 107,5 километара.

Од пројектованих 435 километара ауто-пута oд главног града Србије до црногорске луке Бар, до сада је окончана изградња укупно око 173 километра ауто-пута у обе државе. Од око 270 километара, кроз Србију, до сада је у саобраћај пуштено 132 километара Ауто-пута „Милош Велики“, тако да возачи од Сурчина па до Паковраћа, места после Чачка, могу да возе у три траке.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Муњино брдо пробија рокове: Зашто „Милош Велики“ неће бити продужен ни до краја ове године

  1. Važno je da se radi i gradi i da se rezultati rada vide u svakom delu Srbije. Od Subotice do Vranja i granice prema S. Makedoniji i od Zvornika do Kladova. Ovi koji kritikuju nikad ništa nisu gradili i radili, jer nisu ni znali, niti su imali, već su samo krali i pričali “ Nije teško biti fin“ i „kad, već moraš da gutaš žabu, prvo gutaju najveću“. Jednom za svagda DOS je najgori, od ovih koji blate Srbiju i srpski narod nema gorih, čak ni u Crnoj Govori i od njih su gori.

  2. Све научник до научника од ових што коментаришу.
    Све им смета, кожа им тесна, некако за све имају негативан коментар када је Србија у питању, а све неки полуписмен свет…
    Бедна југословенска работа.

    4
    5
  3. Преспоро.Шта би било да је терен као у Црној Гори,Словенији…

    15
    2
  4. Pa vesic zna i rekao u oktobru..pa budala koja je slucajno gradila kokosinjac zna da je pitanje sledece godine.evo ja mislim teski kraj oktobra a sigurniji maj 2026.vesic siledjija.genije pored svog neznanja nema mozak da pita vodju gradilista ili radnika sa lopatom.to je ministar koji ne zna odnos peska i cementa

    12
    3
  5. Au, živo čudo. Kako to da neće biti puštena deonica do Požega. Baš ste nas iznenadili. Malo šale,pa vi nas lažete za svaku deonicu i radite je po tri puta duže od predviđenog roka. Ako niste znali ,svaki posao ima projekat ,vrednost radova i rok završetka, ničega se vi niste nikada pridržavaju i u moje sećanje niti jedan projekat niste završili u roku. Sramite se. Po toj logici do Boljara vam treba 50 godina .

    25
    4

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *