МУП: Ове године 24 особе добиле статус жртве трговине људима
1 min readУ овој години, у периоду од 1. јануара до 10. октобра од стране Управе полиције поднешено је 10 кривичних пријава против 11 особа, док су 24 особе добиле статус жртве трговине људима, казали су из Министарства унутрашњих послова (МУП) поводом Европског дана борбе против трговине људима.
“18. октобар као Европски дан борбе против трговине људима успостављен је од стране Европске комисије у циљу скретања пажње на жртве овог кривичног дјела, али и подизања нивоа свијести о трговини људима, као најгорем облику кршења људских права”, наведено је у саопштењу за медије.
Министарство унутрашњих послова, како су навели, континуирано спроводи активности у сврху информисања шире јавности о овом глобалном феномену због којег су милиони људи лишени слободе и могућности избора, све у циљу експлоатације у различите сврхе.
“Снажно смо посвећени даљем унапређењу међусекторске сарадње и проактивној идентификацији потенцијалних и жртава трговине људима. У овој години, у периоду од 1. јануара до 10. октобра од стране Управе полиције поднешено је 10 кривичних пријава против 11 лица, док је 24 лица добило статус жртве трговине људима кроз рад Тима за формалну идентификацију жртава трговине људима.
Препознавши да су у структури идентификованих жртава трговине људима предоминантно лица млађа од 18 година, а имајући у виду изазове које доносе напредне технологије и нови начини врбовања потенцијалних жртава и њихове експлоатације онлине путем, Министарство унутрашњих послова, у сарадњи са Министарством просвјете, науке и иновација спровело је активности у циљу подизања свијести о ризицима трговине људима које носи употреба друштвених мрежа и платформи, организовањем предавања на поменуту тему у неколико средњих школа, у периоду 17-18. октобра 2024. године”, указали су из МУП.
Представници Управе полиције и Одјељења за борбу против трговине људима овом приликом информисали су средњошколце о ризицима и могућим посљедицама употребе друштвених мрежа и платформи, дјечијој порнографији и другим видовима сексуалне експлоатације, злостављања дјеце путем информационих и комуникационих технологија.
Министарство унутрашњих послова, како још додају, дистрибуирало је надлежним институцијама вишејезички информативни материјал израђен у сарадњи са Врховним судом и уз подршку међународних организација.
“Који садржи информације о праву на бесплатну правну помоћ, као и контакт телефоне свих служби за бесплатну правну помоћ при основним судовима у Црној Гори којима се лица могу обратити у циљу информисања и у коначном, остварења овог права. Остајемо посвећени мисији подизања свијести о овом феномену и унапређењу мултисекторске сарадње, као и сарадње државних институција и невладиног сектора, али и испоручивању мјерљивих резултата када је у питању идентификација жртава трговине људима и откривање случајева трговине људима”, поручују из МУП.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: