ИН4С

ИН4С портал

МУП: Предат софтвер за вођење електронске евиденције случајева трговине људима

1 min read

Фото: МУП

Министарству унутрашњих послова (МУП) предат је софтвер израђен за вођење електронске евиденције случајева трговине људима који ће омогућити генерисање званичне статистике о случајевима трговине људима на националном нивоу, саопштено је данас из МУП.

У саопштењу се наводи да је софтвер предат приликом састанка вршитељке дужности (в.д.) генералне директорице Директората за међународну сарадњу, европске интеграције и пројекте у МУП Тијане Шуковић и шефа Мисије Међународне организације за миграције Владимир Гјоргјиев.

У саопштењу се додаје да је на састанку разговарано о пројектима који се заједнички имплементирају у областима интегрисаног управљања границом, миграцијама и борби против трговине људима.

Шуковић је истакла да ће, имајући у виду да као држава улазимо у захтјевнију фазу преговарачког процеса, успостављање овог софтверског рјешења оснажити капацитете органа за кривично гоњење трговине људима, односно унаприједити систем прикупљања података према успостављеним стандардима, чиме ће се омогућити праћење актуелних трендова и сачињавање квалитетних анализа, као основе за креирање будућих политика у овој области.

„Исказујем захвалност Међународној организацији за миграције на континуираној подршци коју пружају Министарству и у јачању капацитета у дијелу управљања миграцијама, укључујући унапређење граничне контроле и прекограничне сарадње“, казала ј еШуковић.

Гјоргјиев је нагласио да је примопредаја софтвера који је израђен према потребама МУП, кључна за унапређење цјелокупног система праћења и анализе случајева трговине људима.

„Ова активност игра виталну улогу у јачању институционалних капацитета Црне Горе за борбу против трговине људима и организованог криминала. Тиме се директно доприноси испуњавању препорука Европске комисије и усклађивању са стандардима ЕУ у поглављима 23 и 24, посебно у погледу владавине права, заштите људских права и миграција. Такође, потврђује успешну и континуирану сарадњу између МУП-а и ИОМ-а“, пише у саопштењу МУП.

Из тог Владиног ресора су рекли да је активност реализована у оквиру регионалног пројекта Међународне организације за миграције (ИОМ) „Заједничко дјеловање Западног Балкана против кријумчарења миграната и трговине људима“ и да је истовремено резултат добре регионалне сарадње у прекограничној размјени добрих пракси будући да се ослања на успјешне идејне моделе који су имплементирани у Босни и Херцеговини.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *