ИН4С

ИН4С портал

Музеј аутомобила обележава дан када је први ауто прошао Србијом: Људи су бежали и крили се

У богатој музејској колекцији, поред возила, налазе се и фарови аутомобила у којем је био краљ Александар Карађорђевић када је на њега извршен атентат у Марсеју.

фото: Музеј аутомобила

У богатој музејској колекцији, поред возила, налазе се и фарови аутомобила у којем је био краљ Александар Карађорђевић када је на њега извршен атентат у Марсеју.

Први аутомобил је стигао у Београд 16. априла 1903. године. Његов власник био је Бошко Радуловић, београдски трговац и банкар чије је возило марке Неселздорф аустроугарског произвођача до Београда стигло возом заједно са фабричким шофером.

Том догађају у част, Музеј аутомобила организује вођене туре 16. и 17. априла. Његов кустос, историчар Марко Миљковић за Спутњик каже да власник првог аутомобила није био и његов шофер.

„Сматра се да је први професионални шофер у Србији био Сретен Костић који је потом био шофер краљевске породице. Међутим, краљевска породица први аутомобил добија тек 1908. године, дакле пет година касније“, истиче Миљковић.

Музеј аутомобила, прича о другачијој историји Србије

Овај музеј који кроз причу о аутомобилима пружа поглед у једну сасвим другачију историју Србије, владара и појединаца, чува артефакте од времена Карађорђевића до Ђинђића.

„Познато је да је принц Ђорђе, најстарији син Петра Карађорђевића био пасионирани аутомобилиста. Умео је да се из свог стана у улици Краља Петра сјури, не обраћајући пажњу на пролазнике. У колекцији Музеја аутомобила налази се и ауто у којем је Зоран Ђинђић превезен до болнице, као и фарови аутомобила у којем је био Александар Карађорђевић када је на њега извршен атентат у Марсеју“.

У сусрету с првим аутомобилима, људи у Србији имали су сличну реакцију као када су на белом платну угледали прве филмске кадрове.

„Људи су се склањали испод столова када су први пут у Паризу и годину дана касније у Београду угледали прве снимке ’Уласка воза у станицу’ браће Лимијер. Плашили су се да ће воз искочити с платна. Тако и у сусрету с првим аутомобилима – бежали су, плашили се фарова. То је било застрашујуће, а с друге стране то је почетак техничке револуција која је захватила читаву Европу. Свега 20 дана после Бошка Радуловића, још један Србин постаје власник аутомобила и њихов се број полако повећава. Треба имати у виду да је Србија ипак била сиромашна земља и до Првог светског рата било је укупно шездесетак аутомобила од којих је половина била у власништву војске“, наводи Миљковић и додаје да до Великог рата нису постојали ни аутомеханичари као ни бензинске пумпе.

„Бензин се куповао у апотекама и био је изузетно скуп, али очигледно да је та љубав према аутомобилу превладала да нису жалили новца“.

Прва Модерна гаража на читавом Балкану саграђена је 1929. године према нацрту руског архитекте Валерија Сташевског и управо је ту смештен Музеј аутомобила који ће у суботу и недељу обележити дан када се први аутомобил, артефакт који садржи све важне изуме човечанства од точка до микропроцесора, провозао по Србији.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Обновљена чеона фасада суботичке библиотеке

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Музеј аутомобила обележава дан када је први ауто прошао Србијом: Људи су бежали и крили се

  1. Niko ne spominje vise Bracu koji je sakupio celokupnu kolekciju automobila koja se nalazi u muzeju. Sramota.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy