ИН4С

ИН4С портал

На чији миг се Ацо Ђукановић вратио из изгнанства и слободно шета по Подгорици?

1 min read

Прва фамилија је поново на окупу. Ацо Ђукановић (58), три године млађи брат бившег предсједника и премијера Црне Горе Мила Ђукановића (61) и пет година од адвокатице Ане Ђукановић (63) за коју кажу да је “консиљере” у свим породичним бизнисима, након три године изгнанства, вратио се из Луксембурга, како је објавио портал “Борба”.

Најбогатијег Црногорца у историји, како су медији прогласили Ђукановића, ових дана су на улицама главног града Црне Горе, у веома скупоцјеном аутомобилу марке „мерцедес брабус“ видјели бројни читаоци тог портала.

Сада браћа Ђукановић, власници “пола Црне Горе”, шетају мирно, без бојазни да би могли да одговарају за многе незаконите радње и да докажу одакле им толика имовина, стечена сумњивим пословима.

Подсјећамо, Ацо Ђукановић је, након промјене власти и потпуног слома ДПС-а, у паничном страху да ће бити процесуиран за сумњиве послове у којима је стекао енормно богатство, збрисао из Црне Горе недуго послије избора 30. августа 2020. године.

Том приликом је, како су пренијели бројни локални и регионални медији, „покупио одређену документацију“ своје Прве банке, као и неких сумњивих трансакција, те у Луксембургу предао папире за добијање држављанства.

Од тада па све до данас млађи Ђукановић није долазио да обиђе своју родну груду коју је, дуже од три деценије, “бјесомучно пељешио”.

Сада се поставља логично питање: на чији миг се Ацо Ђукановић вратио из изгнанства у Црну Гору и сада слободно шета по Подгорици?

Како истиче овај портал, чињеница да се вратио баш у овом тренутку када је ПЕС дошао на власт, имплицира само двије ствари.

Прва је да је дошао привремено, за празнике, да обиђе родбину и/или да позавршава неке „комбинације“.

Могуће и да убрза продају Прве банке, из које је као већински власник извукао свој капитал, посебно што је потенцијални купац, фирма из Србије која је била поднијела захтјев Централној банци Црне Горе “за стицање квалификованог учешћа до 50 одсто у капиталу Прве банке у току спровођења поступка испитивања испуњености прописаних услова за издавање одобрења средином новембра”, одустала од овог захтјева.

Друга и, судећи по “миловању ДПС кадрова по институцијама од стране ПЕС-а”, по овом порталу, извјеснија је да Ђукановић више нема бојазни да ће против њега бити покренут било какав процес, па сада може опуштено, умјесто у Луксембургу и Женеви, трошити своје милионе и по Црној Гори.

“Било како било, све су прилике да ће се грађани Црне Горе начекати да брата бившег премијера виде процесуираног због бројних Лименки, првих банки…”, наводи портал “Борба”.

Од “јунака” АБ револуције до најбогатијег Црногорца

Његово име се провлачило у многим финансијским аферама, а Момир Булатовић је у својој књизи Правила ћутње написао, да је Ацо био “кључни играч у бројним прљавим пословима”.

Ацо Ђукановић је имао истакнуту улогу у рушењу старог комунистичког руководства, у догађајима везаним за АБ (Антибирократску револуцију) 1988/89. године као представник студената Правног факултета. Прозивао је комунистичке функционере да су “јагњећа бригада”, а народ није ни слутио да ће се само коју годину касније Ацо обрести у друштву мафиоза са југа Италије, шверцера нафте, цигарета и дроге, бити њихов ортак и намицати милионско богатство, које ће убацити у “легалне токове” кроз банкарски систем.

Почетком деведесетих био је “музички продуцент“, гдје се “истакао” у жирију ко ће представљати Југославију на Евросонгу 1991. године. Ацо Ђукановић је кроз своју фирму „Маратон“ организовао и промовисао фолк концерте.

Врло брзо се из продуцентских вода укључио у шверцерске. Када се СР Југославија нашла под санкцијама и блокадом, цвјетао је шверц нафте и цигарета, па се предузимљиви Ацо, користећи положај свога брата Мила као премијера Црне Горе, отиснуо у уносан “бизнис”. Италијански мафијаши укључени у шверц цигарета преко Јадрана, своје брзе глисере су танковали на пумпи тик уз обалу, на Шкверу у Херцег Новом, коју је држао Ацо Ђукановић. Ту је стекао бројне “пословне везе” и “прве милионе”…

Деведесете су Ђукановићу прошле у уносним пословима са “италијанским туристима“, како су их називали шефови партијске ДПС полиције, пословима са цигаретама и нафтом, те намицању огромног богатства, до тада незамисливог за сиромашне црногорске прилике. А онда је дошао моменат за коначан улазак у “легалне токове“.

Одмах након референдума 2006. године, 29. августа 2006. Црногорска комерцијална банка је продата мађарској ОТП банци за 105 милиона евра. Од те аквизиције Ацо Ђукановић је приходовао 11 милиона, а Милов кум Драган Брковић (компанија “Вектра“) чак 19 милиона евра.

Ти из шверца “опрани” милиони, брзо су употребљени, да подгоричка компанија “Монтенова” у власништву Аца Ђукановића, брата тада актуелног црногорског премијера, 3. новембра 2006. купи 30 одсто акција “Никшићке банке” за око 2,3 милиона евра, како су пренијеле “Вијести”. Ђукановићева фирма, након трансакције на Монтенегроберзи постала је највећи власник „Никшићке банке“ са више од 42 одсто акција. Половина укупног износа је плаћена у готовини, а остатак у обвезницама старе девизне штедње.

Потпуна промјена визуелног идентитета банке извршена је 2007. године и назив је промијењен у Прва банка Црне Горе – основана 1901. Упоредо са тим, промијењено је и сједиште банке из Никшића, са новом локацијом у Подгорици.

О раду Прве банке, по многима највеће пераонице прљавог новца у историји ових простора, написане су тоне текстова и анализа.

Након што је Централна банка објелоданила да је Прва банка „пренапрегнута“, пошто је укупни износ депозита на њеним рачунима мањи од износа издатих кредита, Влада Црне Горе одлучује да интервенише. А ко ће ако неће старији брат да помогне…

Влада Црне Горе и Прва банка су 17. децембра 2007. године потписале уговор о кредитној подршци од 44 милиона еура. Владин кредит враћен је једним дијелом и из помоћи појединих државних фирми. Један од помагача Прве банке, према писању медија, било је и Јавно предузеће Регионални водовод, при чему се наводи да су трошкови изградње регионалног водовода за Црногорско приморје порасли за 26 милиона евра, али није разјашњено да ли је узрок томе био аранжман са Првом банком.

Како је гувернер ЦБЦГ био Радоје Жугић, бивши руководилац Прве банке и пријатељ Прве фамилије, предано је крио пословање банке. Жугић је отишао толико далеко да је и контролу пословања банке из 2008. и 2009. године, 2019. прогласио тајним (након захтјева МАНС-а), иако је од тада прошло десет година. Због финансијске кризе и великих проблема са којима се суочила Прва банка спашавана је са државном позајмицом од 44 милиона еура. Многи доводе у питање реално враћање тог дуга држави и тврде да се ради о фиктивном враћању кроз књиге и манипулације – што је посао за тужиоца.

Да је Прва банка, породична банка Ђукановића, у озбиљном проблему показује извјештај ревизорске куће БДО о пословању банке за 2022. годину, који се половином маја ове године појавио на сајту Монтенегро берзе. БДО наводи постојање „значајних сумњи у вези са способношћу банке да настави пословање”, чије пословање ће „зависити од подршке акционара банке и планова за докапитализацију”. Ревизор је обавијештен од акционара да постоји „интересовање за куповину већинског пакета акција банке од стране стратешких инвеститора из Европе и региона“ без помињања имена.

“Лименка” и милиони квадрата земље, станова и локала

Колико је држава Црна Гора била благонаклона према брату “владара” Мила Ђукановића, показује и афера „Лименка”. Ацо Ђукановић је 2008. године платио три милиона и 300 хиљада еура на име закупа земљишта на којој се налази зграда полиције “Лименка” у Подгорици. Држава је послије тога морала да са тог плаца од преко седам и по хиљада квадратних метара у ширем центру, уклони објекат и преда га Ђукановићу. Пошто то није учињено, он је тужио државу захтијевајући да му плати одштету.

Врховни суд је донио коначну одлуку – да грађани Црне Горе, премијеровом брату исплате 10 и по милиона еура. Иако је таква одлука Врховног суда изазвала негодовање дијела опозиционих партија и невладиног сектора који су указивали на злоупотребе, надлежни органи нису предузели ништа у вези са расвјетљавањем овог случаја и утврђивањем одговорности.

Везано за случај “Лименка”, остала је чувена и изјава Мила Ђукановића, када је на питање како гледа на то да је његов брат тужио државу Црну Гору одговорио да он то не би никада урадио, те да “нисмо сви исти“!?

Непоштовање уговорених обавеза клијената и лоша процјена њихове финансијске стабилности, направили су од Прве банке једног од највећих велепосједника у Црној Гори.

Прва банка је одузимањем имовине због невраћања кредита, постала власник неколико стотина хиљада квадрата земље – 50 атрактивних земљишних парцела и комплекса локација од Улциња, Будве, Херцег Новог, Подгорице, Никшића преко Даниловграда, до Жабљака и Колашина… На банку брата тадашњег лидера ДПС-а Мила Ђукановића, укњижено је и стотињак комфорних станова, пословних простора, гаражног, магацинског простора и бивших фабричких хала. Ацо Ђукановић годинама покушава продајом да поврати милионе еура заробљених у некретнинама, али многе од њих никако да пронађу новог власника.

Катнић: Полакоте. Нема ни “удаљене сумње” да је Ђукановић учествовао у било ком кривичном дјелу

Било како било, породично стабло Ђукановића се умножавало – имовином. Не зна се ко је богатији, Ацо или Мило, а афера – тек има на претек.

Већински власник Прве банке реванширао се старијем брату Милу Ђукановића за све што је учинио да постане баснословно богат, тиме што му је омогућио да куповином акција банке по најповољнијој цијени и продајом по енормно високој цијени, пет пута већој од номиналне, преко кастоди рачуна, јула 2008. године, оствари велику добит. Ацо је са личног рачуна у априлу 2013. године купио преосталих скоро 11 хиљада акција од братове фирме омогућујући му чист профит од милион еура.

Након тога Прва банка долази у озбиљне проблеме и у децембру 2008. године Влада Мила Ђукановића је спасава давањем државне помоћи од 44 милиона еура.

Мило Ђукановић је у тренутку продаје ових акција био предсједник Владе, а тиме што је новац за своје акције добио од већинског власника једне банке доводи га у додатни конфликт интереса, јер је од претходне државне помоћи и спашавању ове банке, имао и личну корист, мада је одговарајући на питања посланика у Скупштини казао је да “није био у конфликту интереса”.

Специјални тужилац Миливоје Катнић, наравно, није реаговао на афере Мила Ђукановића “први милион”, “кастоди рачуна” и “ничија кућа”, које је разоткрио предсједник Атлас групе Душко Кнежевић.

А да актерима бројних афера, браћи Ђукановић, не фали длака са главе побринуо се њихов главни заштитник Миливоје Катнић, који је скоро седам година обављао функцију главног специјалног тужиоца. Бројни су докази да је бивши ГСТ Катнић приватизовао институцију СДТ-а и користио је за личне обрачуне са особама које су се замјериле његовим налогодавцима.

Специјалну улогу Катнић је имао у прогону Душка Кнежевића, који није пристао на његове уцјене. Предсједник Атлас Групе био је жртва бруталне репресије Миливоја Катнића, досљедног извршиоца налога тадашњег предсједника Црне Горе Мила Ђукановића.

Директни наручиоци Кнежевићевог прогона, по сопственом признању, били су Мило и Ацо Ђукановић, који су “покренули своју хоботницу и преко својих послушника – специјалног тужиоца Катнића, предсједника Привредног суда Блажа Јованића и гувернера Централне банке Радоја Жугића, уништили Атлас групу, угасили двије банке, како би ојачали своје царство и домогли се вриједне имовине Атлас групе коју сам стварао 30 година”!? Уништили су е-цоммерце бизнис Атлас банке, прве која је то увела у банкарски систем, уз оптужбе да је то “прање новца”, да би тај бизнис пренијели у Прву банку.

Мандат специјалног државног тужиоца Миливоје Катнић је утрошио да заштити политичко-мафијашки клан. Крио је трагове криминалне активности фирми укључених у шверц дувана и наркотика.

На Катнићеву реакцију није утицао ни политички земљотрес изазван откривањем афера Мила Ђукановића које је разоткрио предсједник Атлас групе Душко Кнежевић, од снимка „Коверта“ који је цио свијет видио, до “Првог милиона”, „Кастоди рачуна“, „Ничије куће“…

На све те чврсте доказе о директном учешћу у аферама тадашњег црногорског предсједника и челника ДПС-а, Миливоје Катнић је имао спреман одговор, да не постоје ни “удаљене сумње” да је предсједник Црне Горе Мило Ђукановић учествовао у било ком кривичном дјелу, уз додатно објашњење – “да не треба тек тако лако дозволити да се износе оптужбе на рачун предсједника државе, јер то штети њеном угледу”!?

За Катнића, који за себе тврди да је “ходајуће поштовање закона”, везују се злоупотребе медија за ширење лажи и обрачун са непријатељима власти, уцјењивање, креирање лажних оптужница… “Прославио” се изјавама које ће бити уписане у црни анале црногорског тужилаштва:

“Полакоте: Овај тужилац ће све то доказати”, један је од “бисера” Миливоја Катнића.

Омогућио брату Милу да постане милионер

Већински власник Прве банке, који је постао најбогатији Црногорац у историји, реванширао се се старијем брату за све што је учинио да постане баснословно богат. Омогућио му је да куповином акција банке по најповољнијој цијени и продајом по енормно високој цијени, пет пута већој од номиналне, преко кастоди рачуна, јула 2008. године, оствари велику добит. Након тога Прва банка долази у озбиљне проблеме и у децембру 2008. године Влада Мила Ђукановића је спасава давањем државне помоћи од 44 милиона еура.

Мило Ђукановић је у тренутку продаје ових акција Прве банке био предсједник Владе, а тиме што је новац за своје акције добио од већинског власника једне банке доводи га у додатни конфликт интереса, јер је од претходне државне помоћи и спашавању братове банке имао и личну корист, мада је одговарајући на питања посланика у Скупштини казао је да није био у конфликту интереса.

Оптужнице по налогу млађег Ђукановића

Морају се испитати “специјалне” везе Аца Ђукановића и сада већ бившег главног специјалног тужиоца Миливоја Катнића, који је у више случајева дјеловао по налогу већинског власника Прве банке.

Колико је била јака спрега између Катнића и млађег Ђукановића, најбоље је на својој кожи осјетила Оливера Илинчић. Дочекала је коначну правду, тек послије седам година исцрпљујућег судског процеса који је лажним оптужницама упорно и у више наврата иницирао бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнић, заступајући притом интересе “породичне” Прве банке и Аца Ђукановића. Вијеће Вишег суда у Подгорици, у последњој седмици 2022. години, ставило је тачку на овај предмет, закључивши да нема мјеста оптужби против Оливере Илинчић и осталих!

Специјално државно тужилаштво је требало да утврди истинитост навода оптужене Ане Пешукић о наводним криминалним активностима њеног бившег послодавца и власника Прве банке Аца Ђукановића.

Пешукић се истражитељима нуди да буде свједок у предмету против брата бившег предсједника државе, кога је, како пише у оптужници, покрала за 370.000 еура.

Ради се о бившој васпитачици дјеце Аца Ђукановића која је од Специјалног државног тужилаштва оптужена да је створила криминалну организацију и покрала накит свог послодавца иако случајеви тешке крађе нису у надлежности специјалног тужиоца.

У интервјуу порталу Пресс, Ана Пешукић је испричала у два видео наставка како је систем функционирао док су браћа владала Црном Гором. Она је описала како су се Првом брату покоравали људи који су веома значајни у систему – од директора ЕПЦГ, која је тада држала велики новац у банци да подржи њену ликвидност и наплату провизија за трансакције, преко бившег директора полиције Веселина Вељовића до посјета бивше шефице Врховног суда Весне Меденице. Ацо Ђукановић је њих „безмало/безвише дочекивао у пиџами… у гаражном простору који је он претворио у врсту салона“. Ацо Ђукановић је, по њеним ријечима, био особа која је „имала своје руке у темељу државних институција“.

Пешукић је за “Вијести” рекла да се од маја нуди да СДТ-у и Специјалном полицијском одјељењу исприча све о, како тврди, криминалним плановима и дјелима власника Прве банке из периода док је радила у његовој кући. Тврди и да је након тога и безуспјешно тражила разговор са шефом Специјалног полицијског одјељења Предрагом Шуковићем.

”Помислила сам да су хакери ‘прогутали’ моју кривичну пријаву, иако је она предата у писаној форми, јер ме мјесецима нико не зове, иако желим да испричам како је Ацо хтио да узме Мељине, зато што му је недостајала само приватна болница и због чега је Душко Кнежевић прошао онако како је прошао. Желим и да им испричам како су, прије свега тога, планирали да ‘пребију ноге’ Вањи Ћаловић Марковић – ‘јер је превише истраживала токове њиховог крвавог новца’…”, казала је Ана Пешукић “Вијестима”.

Хоће ли реаговати специјални тужилац Владан Нововић и искористити присуство Аца Ђукановића у Црној Гори, да га приупита каквим је све манипулацијама стекао енормно богатство и на који начин је омогућио свом старијем брату Милу да, док је био на највишим политичким функцијама, оствари милионски профит, који притом није пријавио Агенцији за спречавање корупције, нити је за то платио порез?

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

8 thoughts on “На чији миг се Ацо Ђукановић вратио из изгнанства и слободно шета по Подгорици?

  1. Пес = Дпс. Спајке и Миловић пуне Бисаге и баш их брига за криминал и Аца и Мила и Бемакса ,и Брковића и Волија , и Глосарија , и браће Бан. Ово је земља без части и морала и закона. А била је земља Чојства и јунаштва.

    15
  2. MOZDA BOJI SE RAVNOPRAVNOSTI IL NEZARADJUJE KOLKO MOZE POTROSIT U NA TO I E U …, VODJE MU MNOGI DUGUJU VECERU RUCAK A MOZE I DALJE I AUTA I GARDEREBE ZA DZABE …PA KAKO PRIHODI NISU KO PRIJE

  3. Krivac je NAROD: penzije vrednima i ne radnicima (450 min), skraceno radno vreme, povecanje plata. Neko davno rece : veru za veceru.

    15
  4. Beograđanin sa Vracara, MILOJKO Spajic JE GLAVNI ZAŠTITNIK BIVŠIH I SADAŠNJIH KRIMINALACA U CG OD DJUKANOVICA DO ZADNJE SIBICARA.

    DA ON HOĆE, SVI BI KRIMINALCI ZA 24 SATA BILI U SPUZU.

    21
    1
  5. Полицајац Поповић у више интервјуа тврди да је Ацо ранио Дарка Ашанина а Тубић-Жабац да је ранио Шарића у стомак, који је сад у Бг у затвору и то је лако провjерити.

    16
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net