ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан 1837. српски кнез Милош Обреновић издао указ о укидању кулука

milos_obrenovic Милош Обреновић био је кнез Србије од 1815. до 1839. и од 1858. до 1860. Учествовао је у Првом српском устанку и предводио српске устанике у Другом српском устанку. Оснивач је династије Обреновић

За вријеме његове владавине, Србија је постала аутономна кнежевина у оквиру Османског царства. Кнез Милош је владао аутократски, стално одбијајући да ограничи и дијели власт, због чега је против његове власти било подизано неколико буна. Током своје владавине, кнез Милош је био најбогатији човек у Србији и један од најбогатијих на Балкану.

 Шта је кулук?

Кулук је принудни рад у мјесту гдје радници (сељаци) који га обављају и живе. Кулук је код нас донијела вишевјековна окупација Србије од стране Турака. На овај начин су се обично изводили јавни радови, изградња путева, војних утврђења, мостова и слично. Они који су радили нијесу добијали надокнаду за свој рад, евентуално, добили би слабу храну и лош смјештај. Кулук се сматрао врстом радне обавезе према турском окупатору.

За разлику од кулука, згон је био извођен на начин да би се радници, (сељаци) скупили и премјестили на друго мјесто, даље од својих села гдје би обаљали јавне радове. Све остало би било исто.

Милош Обреновић је у току борби за аутономију завео апсолутистичку владавину. У Србији није било писаних закона, што је Милошу пружило још више могућности да испољава самовољу. Силом свога положаја приграбио је знатне посједе, а у унутрашњој и спољној трговини водио је главну ријеч. Временом је постао главна личност у земљи и најбогатији човјек.

Због овакве Обреновићебе владавине, кулука који су били ,,на снази“ долазило је до буна сељака, што је проузроковало и укидање кулука.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “На данашњи дан 1837. српски кнез Милош Обреновић издао указ о укидању кулука

  1. Sigurno da je bila,to ne sporim,medjutim samo razmisljam i trazim,uzroke danasnje, mozda trazim u tadasnjem fudamentu drzave,nije se lako ni u primisli upustiti u rasparvi sa necim staro skoro dva vije,ali eto ja to ucinih ,ne Milosa radi nego nas a prije svih naseg narastaju da oni pokusaju nesto bolje napraviti,nadati se moramo jer duko i nesmijemo imati u primisli.

  2. Sigurno da je bila,to ne sporim,medjutim samo razmisljam i trazim,uzroke danasnje, mozda trazim u tadasnjem fudamentu drzave,nije se lako ni u primisli upustiti u rasparvi sa necim staro skoro dva vije,ali eto ja to ucinih ,ne Milosa radi nego nas a prije svih naseg narastaju da oni pokusaju nesto bolje napraviti,nadati se moramo jer duko i nesmijemo imati u primisli.

  3. Као да данас кулука нема! Има од робовласника новог доба!

  4. Milos Obrenovic,koga u Srbiji vise vile od Karadjordja,i kada se covjek upusti u razgovor sa ovim ljudima odmah mu je jsano zasto.
    Sve i da hocemo nemozemo to izmijeniti,ali njegovi naslednici do danas,su se vladali slicno njemu ili gore ,nesto malo izuzetka je napravio Kralj Petar Prvi,a sve drugo isto,tako je bilo i u Crnoj Gori do danas.
    Mi na kongresu u Berlinu dobismo dvije priznate i obnovljene drzave,ali zahvalju Karadjordju a ne Milosu koji njegovu glavu isporuci Turcima a srbima vladase kao Turcin,evo od toga nasledja se ni do danas nemozemo otarasiti.
    Izgleda da nam je sudjeno da nam uvjek vladaju svinjari,masinbravari ,atoprevoznici i magacioneri.
    Legedne i junake zamijenise zidari i drumski razbojnici ,a u novije vrijeme saneri i placene ubice,svoje dvorove ukasavaju ukradenim biserima i ogrlicama,a u njihovim dvorovima zive konkubine koje se predstavljaju kao prve dame naroda i elita drustav.
    Sto su nam drzave ovakve mozda i malu krivicu ima i Milos ,ali samo malu,davno je to bilo ,ali izgleda da je njemu bilo slatko,kako njemu tako i njegovim naslednicima do danas.
    u svakom nasem politickom lideru i drzavniku lezi po jedan mali Milos,bratoubica ,kabadahija sujetan ,a nadasve koristoljibivost,drzava nije prioritet ,a narod je po njima i njemu stoka.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy