ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан 1912: Војска Јанка Вукотића ослободила Пећ

1 min read

Улазак ослободиоца у Пећ

На данашњи дан, 30. октобра 1912. године црногорска војска је ослободила Пећ.

Након три дана очајног отпора турска војска је затражила милост, а војсци Јанка Вукотића испред Пећке патријаршије, приређена је свечаност и величанствен дочек. Одмах потом потписан је уговор о предаји града, изабрана је нова управа и војска је кренула према Високим Дечанима. Турске снаге у Метохији су се крајем октобра ужурбано повлачиле преко Призрена и Дебра ка Охриду и Битољу.

У Ђаковици се налазио само један батаљон регуларних трупа од око 500 војника с једном брдском батеријом. Српска и црногорска влада својим споразумом о савезу нијесу биле ријешиле питање разграничења на ослобођеној територији. Требало је да свака од њих држи оно што у току операција заузме.

Командант црногорског Источног одреда јавио је краљу Николи да се мора задржати у Пећи још неколико дана, док успостави ред, разоружа муслиманско а наоружа српско становништво, јер је сматрао да су „… Пећка нахија, Патријаршија и Дечани глава Старе Србије а то је у наше руке”.

Први контакт са српском војском Источни одред је успоставио на дан уласка у Пећ. Тога дана, наиме, командант одреда је добио писмо поручника Алексе Жујовића, који је као командир једне коњичке извиднице Ибарске војске, стигао до манастира Девича у Дреници. Поручник Жујовић је извјештавао о већ постигнутим успјесима и даљим намјерама српске војске и тражио слична обавјештења о црногорској војсци. Истога дана је командант Источног одреда телеграмом јавио команданту Ибарске војске у Митровици да је са војском ушао у Пећ. Три дана касније, једна српска извидница од осам коњаника стигла је у Пећ. Тај први сусрет српских и црногорских војника био је веома срдачан и дирљив. “Грле се, пјевају и проводе са нашим војницима” – извјештавао је увече командант одреда краља Николу.

Сјутрадан су у Пећ стигли помоћник начелника штаба Ибарске војске мајор Милутин Лазаревић и поручник Жујовић са 25 коњаника, а ноћу је дошао и командант Ибарске војске генерал Михаило Живковић. Генерал Живковић и бригадир Вукотић споразумјели су се да са својим снагама заједнички изврше покрет ка Ђаковици, што су и учинили 5 новембра. У Пећи су као посада остављени Језеро-шарански батаљон (који је по ослобођењу Пљеваља упућен у Пећ) и један батаљон Колашинске бригаде. Међутим када су команданти Источног одреда и Ибарске војске стигли у Дечане, они су извјештени да су Васојевићка и Колашинска бригада и Дринска дивизија ослободиле Ђаковицу. Васојевићка бригада је одмах по избијању у Дечане добила наређење да шаље јаче извиђачке дјелове ка Ђаковици. Командант бригаде је у два маха обавијестио команданта одреда да Бајрам Цури прикупља у Ђаковици јаче снаге “за одбрану и евентуални напад”, па је тражио да се пожури с покретом главнине ка Дечанима.

У складу с тим, упућена су три батаљона Колашинске бригаде, као ојачање Васојевићке бригаде. Али је командант одреда и даље сматрао да су то мале снаге за ослобођење Ђаковице, те је наредио да само „… шаљу извиднице … до Ђаковице на планинама до Јуника”.

Васојевићка бригада и дјелови Колашинске бригаде, међутим, нијесу наилазили ни на какав отпор. Стога је командант Васојевићке бригаде одлучио да настави покрет ка Ђаковици. Када је његова претходница челом избила у близину Ђаковице, отворена је јака пушчана ватра са сјеверне ивице вароши. На косама источно од Ђаковице дјелови Дринске дивизије такође су били ступили у борбу с непријатељем. Ослобођењем Ђаковице и сусретом са српским трупама завршено је ослобођење Метохије.

Тиме су престале борбе на овом правцу и Источни одред је завршио своју оперативну улогу као самостални одред црногорске војске.

Миомир Ђуришић

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

14 thoughts on “На данашњи дан 1912: Војска Јанка Вукотића ослободила Пећ

  1. Ровачка братства Булатовићи, Реџићи, Шћепановићи, Драшковићи који су били у Липовском батаљону, колашинске бригаде. На Лучиндан су прекадили крсно име у Пећкој патријаршији, и то је била прва прекада у ослобођеној патријараршији!
    СЛАВА НАШИМ ЧЕСТИТИМ ПРЕЦИМА!!!

    И нека је сјутра свим мојим племеницима срећна Слава, у здрављу и срећи славили!

  2. То су били јунаци и нико им не може отет Метохију, ови 99. побјегоше и оставише дјецу и жене олошу, оставише и Русе на Слатини без икакве подршке и логистике.

  3. Janko Vukotić i njegovi junaci uz velike žrtve poslije 500 godina oslobodili Metohiju turskoga jarma a ovi naši junaci na čelu sa Milom i kompanijom tu istu Metohiju poslije 100 godina bez borbe pokloniše Šiptarima. Jedinstven čin na svijet da se bez borbe poklanja svoja istorijska teritorija pa se još to slavi kao pobjeda demokratije i sa svojom bivšom teritorijom uspostavljaju diplomatski odnosi.

  4. Sad se Janko u Grob prevrće kad vidi šta rade ove Bakre i priznaju Kosovo kao nezavisno,šta je oslobodio a Smradovi na čelo Milovo i njegovih podguznih Muva odriču se toga.

  5. Da li je ista ostalo od tih ljudina? Jeli ova pestokupljevina sve unistila?
    Malobrojniji, slabije naoruzani cinjeli su cuda, nezamislivo.
    Nije dzabe car Vilhelm prilikom smotre svoje vojske rekao:“od vas trazim da budete kao Crnogorci“.
    Slava i hvala nasim junacima u borbi za slobodu i nikad zaboraviti.

    17
    4
    1. … Bili su i jesu!
      U vječnost zapisani, naše pređe – smrti njima nema!
      Jedina su nam nada i putokaz …
      Ako smo jednom bili Srbi crnogorski, nije rečeno da nećemo jopet!
      Vremena sudnja koja pristižu stavit će nas ka nikad na provjeru.
      I eto nama prilike da budemo bolji od sebe, isti oni stari Srbi, eto nama dobrije dana da obraz osvjetlimo!
      Daće Bog da se povrnemo u sebe, uskoro.
      Bliži se …

      12
      4
      1. Нијесу на данашњи датум по папином календару, већ за 13 дана по црквеном православном, по коме се тада рачунало вријеме и у Црној Гори и у Србији, све до 1918. г.

        2
        5

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *