На данашњи дан, 20. новембар
1 min read1602 – Рођен је немачки физичар и проналазач Ото фон Гирике, који је први демонстрирао вакуум и приказао чувени експеримент о ваздушном притиску („магдебуршке полулопте“).
1780 – Велика Британија је објавила рат Холандији, након што је утврдила да холандски бродови снабдевају америчке побуњенике француским и шпанским оружјем.
1818 – Јужноамерички револуционар и државник Симон Боливар објавио је независност Венецуеле од Шпаније.
1847 – Умро је српски писац, преводилац и глумац Јоаким Вујић, отац српског позоришта, оснивач и директор „Књажевско-сербског театра“ у Крагујевцу (1833).
1863 – Рођен је српски писац, естетичар и књижевни критичар Богдан Поповић, члан Српске краљевске академије, један од оснивача „Српског књижевног гласника“. Знатно је утицао на европеизацију српске књижевности уочи Првог светског рата. Објавио је „Антологију новије српске лирике“ и већи број студија из књижевности и уметности.
1873 – Два града на десној и левој обали Дунава, Будим и Пешта спојени су у један и формирали мађарску престоницу Будимпешту.
1894 – Умро је руски композитор и пијаниста Антон Григорјевич Рубинштајн, оснивач Конзерваторијума у Петрограду, један од највећих пијаниста XИX века. Компоновао је опере („Демон“), клавирске композиције, соло песме (циклус „Персијске песме“).
1910 – Умро је руски писац и мислилац Лав Николајевич Толстој, један од великана руске и светске књижевности. Романом „Рат и мир“ створио је тип романа „времена и простора“ (роман-епопеја). Уметник аналитичар заокупљен је морално-етичким и социјлним проблемима, а као књижевни естетичар залаже се за дидактичку уметност за народ („Ана Карењина“, „Севастопољске приче“, „Народне приче“, „Шта је уметност“).
1914 – На Врапчем брду код Лазаревца у Првом светском рату у Колубарској бици погинуо је, као официр, Димитрије Туцовић, вођа социјалистичког покрета у Србији.
1917 – У бици код Канбреја у Првом светском рату Британци су први пут у борбу укључили већи број новог оружја – 324 тенка. Тенк је први пут употребљен у бици на Соми 1916.
1923 – Гарет А. Морган је патентирао први аутоматски семафор.
1924 – У Турској је угушена побуна Курда, чија је територија уговором у Лозани после Првог светског рата, подељена између неколико држава.
1925 – Рођена је руска балерина Маја Плисецкаја, звезда Бољшој театра готово пола века. Са 11 година поцела је да игра у балетском хору, 1943. постала је солиста, а потом примабалерина остваривши низ главних улога у класичном и модерном балету.
1945 – У Нирнбергу је пред Међународним војним судом почело суђење нацистичким ратним злочинцима у Другом светском рату, на којем је први пут у историји један међународни форум осудио агресију као злочин против човечанства и казнио виновнике. После десет месеци, 12 оптужених осуђено је на смрт, тројица на доживотну робију, четворица на затвор од 10 до 20 година, а петорица су ослобођена.
1945 – Савезничка Контролна комисија дала је дозволу запресељење шест милиона Немаца из Аустрије, Пољске и Мађарске у Западну Немачку.
1959 – Генерална скупштина УН је усвојила Декларацију о правима детета, којом су прокламована једнака права за сву децу, без обзира на расу, веру, порекло и пол.
1959 – У Стокхолму су Велика Британија, Норвешка, Шведска, Данска, Аустрија, Португалија и Швајцарска потписале конвенцију о формирању ЕФТА (Европско удружење слободне трговине).
1975 – Умро је шпански диктатор Франсиско Франко, који је 36 година диктаторски управљао Шпанијом. Два дана касније Хуан Карлос постао је краљ Шпаније.
1980 – У Кини је почело суђење „четворочланој банди“, коју је предводила Ђанг Цхинг, удовица председника Мао Цедунга. Они су оптужени за издају и злочине током Културне револуције 1966-76.
1995 – На председничким изборима у Пољској кандидат левице, бивши комуниста Александар Квашњевски победио је дотадашњег шефа државе Леха Валенсу.
1998 – Са космодрома у Бајконуру Русија је лансирала први модул Међународне свемирске станице, који је коштао 60 милијарди долара.
2001 – На општим изборима у Данској социјалдемократе су први пут после 80 година изгубиле власт. Победили су либерали Андерса Фога Расмусена.
2002 – Савет за радиодифузију Турске предложио је државном радију и телевизији да почну са емитовањем емисија на, раније забрањеном, курдском језику, што је корак напред ка чланству у ЕУ.
2003 – У Београду је преминуо познати фоторепортер и фотограф Радивоје Вицан Вицановић (56).
2003 – У експлозији аутомобила-бомби у Истанбулу у близини британског конзулата и испред представништва лондонске банке ХСБЦ, погинуло је 27 особа, међу којима је и генерални конзул Велике Британије Роџер Шхорт, а више од 450 људи је повређено.
2003 – Умро је бивши председник Централноафричке Републике Дејвид Дацко (73), којег је са власти свргнуо диктатор Жан-Бедел Бокаса.
2004 – Председник Шри Ланке Чандрика Кумаратунга укинуо је 28-годишњи мораторијум на смртну казну, након што је убијен судија Врховног суда.
2005 – Умро је амерички певач и текстописац Крис Вајтли. Свој први албум „Ливинг wитх тхе лаw“ објавио је 1991. године.
2006 – Умро је амерички редитељ Роберт Алтман, добитник Оскараза животно дело. Аутор је легендарних филмова „М.А.С.Х.“, „Нешвил“, „Играч“, „Кратки резови“, „Канзас Сити“….
2009 – Умрла је шведски сопран и светски позната оперска звезда Елизабет Содерстром.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: