ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан 330. г. инаугурисан Консантинопољ

1 min read

На данашњи дан, 11. маја 330. године, инаугурисан је Константинопољ. На темељима ранијег града Византион, настала је Византијска престоница Нови Рим, убрзо назван Константинов град – Константинопољ.

По својој величини, грандиозности и богатству, Константинопољ (Цариград) је требало да представља ривала Вечном граду – Риму. Као нови центар царске власти Константинов град ће то убрзо постати, али ће престоница у правом смислу речи постати у време Констанција II. Константинопољ је остао престоница Источног римског царства или Византијског царства, све до његовог пада 1453. године.

konstantinopolj
Београдска порта (капија), Константинопољ (Двоструки бедеми Теодосија II)

Константинопољ (лат. Constantinopolis, грч. Κωνσταντινούπολι) или Цариград је град смештен у Босфорском мореузу (заливу Златни рог), некадашња је престоница трију великих царстава – римског (330—395), византијског (395—1453) и отоманског (1453—1923). Након оснивања модерне републике Турске, Константинопољ или Цариград, а данашњи Истанбул, највећи је град у данашњој Турској, који се простире на два континента, Европу и Азију. Град је и данас седиште Васељенске патријаршије, која је духовни центар Православне цркве.

mapa konstantinopolj
Мапа Константинопоља (Цариграда), 1422.

Константинопољ је био развијен, богат град, грандиозна престоница са великом хиљадугодишњом традицијом. Придавала се велика пажња култури, уметности и образовању у Византији, самим тим и Константинопољу као престоници Царевине. Град је у сваком погледу, друштвеном, економском, образовном, научном погледу, у уметности, духовности, био модерна и непревазиђена престоница света.

konstantin
Цар Константин – мозаик , Аја Софијa

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “На данашњи дан 330. г. инаугурисан Консантинопољ

  1. Цариград (Константинополис) и Источно Римско Царство (Византија) су пали 1204е године, када су Венецијанци (Млечани) са неколико француских, швапских и талијанских „крсташа“ освојили град, извршили огроман геноцид и почели пљачку најбогатијег града на свету. Пљачка је трајала неколико деценија, јер је било много посла са вађењем и претапањем племенитих метала, иглавном из икона и других православних светиња.

    Тек после тога, са златом и сребром из Византије, су „западњаци“ били у стању да плаћају бојевнике и да крену у „крсташки рат против словена“ па су успели да освоје Брлину (Берлин данас) и истерају већину Срба из старе домовине Сербје.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *