На данашњи дан донијет Душанов законик, Митеран постао предсједник, рођен Шојгу…
1 min readНа данашњи дан, 20. маја 1349. године, на сједници државног сабора у српском престоном граду Скопљу, усвојен је први дио Душановог законика, односно „Законик благовјернога цара Стефана“, којим су утврђена општа начела уређења тада најмоћније државе на југоистоку Европе. Осим одредаба уставног карактера, Законик је регулисао права сталежа, штитећи и најниже сталеже. Имао је казнено-правне и процесно-правне одредбе, али и одредбе из породичног и наследног права. Законик је 1354. допуњен другим дијелом на Државном сабору у Серезу. Рађен је на основу обичајног права, црквеног законодавства и ромејског (византијског) права, прокламујући начело законитости: закон је јачи и од супротне воље владара. Сачувано је 25 преписа, али оригинал није. Најстарији препис, из 14. вијека, сачуван је у српском манастиру у Струги (сада је у Москви). Призренски препис из 15. вијека је у призренској епископији. Душанов законик је уз Законоправило Светог Саве, најважнији закон средњовјековне Србије.
Један од највећих државника 20. вијека, Франсоа Митеран, постао је први социјалистички предсједник Француске на данашњи дан, 21. маја 1981. године. Током Другог свјетског рата био је један од вођа француског покрета отпора, док је на челу Француске био пуних 14 година. Међутим, Митеран ће остати упамћен и као један од искрених српских пријатеља, који је цијенио српско историјско страдање. И даље се памте његове изјаве: „Срби су најтрагичнији, најсиромашнији и најстрашније намучен народ. И једини који су пружили отпор нацистичким дивизијама“; „Док сам ја жив, Француска никада, добро запамтите моје ријечи, никада неће ратовати против Србије“; „Да, ја волим Србе, па шта?!“. Супростављао се нападу на СРЈ, цијенећи Србе по исказаном ратном херојству у Првом и Другом свјетском рату.
Прије 67 година, 21. маја 1955, у руском граду Чадану, рођен је актуелни министар одбране Руске Федерације, Сергеј Шојгу. Скоро двије деценије обављао је функцију министра за ванредне ситуације (1994-2012), након чега, на свега пар мјесеци постаје губернатор Московске области. Од краја 2012. године налази се на челу војске, као испрофилисани војни дипломата и човјек челичне дисциплине. Носилац је звања „Херој Руске Федерације“.
Двадесетпрви дан мјесеца маја остаће упамћен и по рођењу шпанског краља Филипа II (1527); америчког глумца познатог као Мистер Т (1952); хрватског фудбалера Марија Манџукића (1986); америчког репера Ноторијуса Би-Ај-Џија, по многима, једном од најбољих икада (1972); али и по смрти италијанског филозофа Томаза Кампанеле (1647).
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: