ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан извојевана побједа на Граховцу, НАТО погодио аутобус „Ниш експреса“ и убио 60 људи, Празник рада…

1 min read
ИН4С времеплов...

Битка на Граховцу

На данашњи дан, 1. маја 1858. године, на празник Спасовдан, окончана је једна од највећих битака у историји Црне Горе – битка на Граховцу. Након три пуна дана жестоких окршаја, око 7 500 војника предвођених војводом Мирком Петровићем, старијим братом књаза Данила, успјело је да потуче око 10 000 војника (по неким тврдњама и 13 000 војника) османског Хусеин-паше, који је покренуо своје трупе из правца Билеће и Требиња. Турци су имали стравичне губитке – упркос огромној техничкој предности – око 6 000 мртвих и рањених; док је, с друге стране, убијено или рањено око 2 000 бораца, међу којима су, свакако, најистакнутији поп Ђуро Кусовац, сердар Ђуро Ђурашковић, поп Лука Јововић и други.

Након ове побједе, Црна Гора је изборила велико територијално проширење, али и разграничење са Османским царством. Шест година касније, књаз Никола Петровић је подигао Цркву Светог Спаса – управо на мјесту гдје је био шатор пораженог Хусеин-паше.

Бомбардовање „Ниш експреса“

Дана 1. маја 1999. године, пројектил из НАТО авиона погодио је аутобус „Ниш-експреса“, у тренутку док је прелазио мост у Лужанима, двадесетак километара сјеверно од Приштине. Том приликом је убијено око 60 путника, међу којима и петнаесторо дјеце. Свега четворо путника је успјело да преживи.

Мост није уништен, а напад је изведен око поднева, при потпуно ведром времену, што значи да су НАТО пилоти јасно видјели шта гађају.

Возила хитне помоћи, која су кренула у помоћ настрадалим, гађана су педесетак минута касније, када је тешко рањен један љекар.

Илустрација

Данас се обиљежава и Међународни празник рада, као сјећање на велике демонстрације обесправљеног радништва града Чикага, који су у огромном броју од око 50 000, изашли на улице 1. маја 1886. године, изражавајући бунт против ужасних услова рада, предугачког радног дана који је трајао и до 18 часова, искоришћавања дјеце у процесу рада. Њихова основна парола је била: 8 сати рада, 8 сати одмора и 8 сати културног уздизања. За разлику од претходних година и деценија, човјечанство ће данашњи Празник рада дочекати махом у својим домовима, због пандемије коронавируса.

Аертон Сена

Први дан маја мјесеца остаће упамћен и по рођењу чувеног британског војсковође и државника Војводе од Велингтона (1769); али и по погибији једног од најбољих возача у историји Формуле 1 Аертона Сене (1994). Такође, на данашњи дан је у Сомбору отворена прва српска учитељска школа, далеке (1778); званично је отворена у Њујорку, тада највећа зграда на свијету, чувени „Емпајер стејт билдинг“ (1931); објављен је банкрот „Дафимент“ банке (1993).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

10 thoughts on “На данашњи дан извојевана побједа на Граховцу, НАТО погодио аутобус „Ниш експреса“ и убио 60 људи, Празник рада…

  1. Мирку свака част за Граховац но се грдно огрешио о Куче, не дај Боже никад таквог безумља

    2
    1
  2. E DA SEULJOV DJED PITAO I DALJE BI NA CETINJE BILE DzAMIJE A OD CRNE GORE NEBI BILO NI KAMEN NA KAMENU, I SULJO ISTO BI URADIO CRNOJ GORI ALI JOS NIJE VAKAT

  3. Živo me zanima kako bi se danas odvijala bitka između savremenijeh Crnogoracah i domaćijeh Turakah… Nezamislivo je da glasoviti crnogorski vojskovođa Peđa Bošković udari na vojsku Sulja Mustafića…?

  4. Ljudi moji, pa je li to (ovo) moguće? Petsto slabo naoružanih Crnogoraca potuklo je 13.000 hiljada biranijeh Turakah?! Ne znam stvarno, prosto nevjerovatno, jedino ako su Turci na Grahovcu, proslavljajući praznik rada – Prvi maj, pravili piknik, pa su se olešili i opustili malo…?

    4
    3
    1. Ispričavam se?, nisam vidio sedmicu ispred cifre 500… Mada ni to nije realno – 7.500 Crnogoraca potuklo je trinaest hiljada Turaka… Al’ dobro, ajd’ nek’ im bude…??

      3
      4

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *