На данашњи дан: Објављен први број Српског књижевног гласника
1 min readСрпски књижевни гласник је један од најзначајнијих српских књижевних часописа. Основан је на данашњи дан 1901. године.
Приповетка Поварета Симе Матавуља штампана је на 1. месту у 1. броју новог часописа.
Садржај 1. броја можете видети у наставку, док цео број можете читати на сајту Дигиталне Народне библиотеке Србије, тј. ОВДЕ.
СКГ је излазио у 2 наврата: у Београду од фебруара 1901. до јула 1914. и у новој серији од септембра 1920. до априла 1941. Публикован је 2 пута месечно у више књига годишње.
Часопис је покренуо Богдан Поповић и уз помоћ одбора уређивао га је до 1905, када су уредништво преузели Павле Поповић (1905-1906) и Јован Скерлић (1905-1914). Нову серију 1920. покрећу Богдан Поповић и Слободан Јовановић. Часопис кроз 40 година свога излажења остаје један од водећих књижевних часописа у Србији.
Негујући књижевну форму строгог избора прилога, Српски књижевни гласник је успео да оствари и богатство садржаја. У часопису су објављивани: прозна дела и поезија домаћих писаца, избор страних дела са добрим преводима, као и чланци из области друштвених наука, књижевности и уметности.
У часопису дебитују и афирмишу се: Стеван Сремац са Зоном Замфировом, Петар Кочић са приповетком Кроз маглу, Бора Станковић Коштаном, Радоје Домановић Страдијом и Краљевићем Марком по други пут међу Србима, Иво Ћипико, Симо Матавуљ, песници Јован Дучић, Милан Ракић, Тин Ујевић, Алекса Шантић, Сима Пандуровић, Милутин Ускоковић, Милутин Бојић и други, укључујући и писце из области науке и културе, као што су Јован Цвијић, Александар Белић, Јаша Продановић и други.
За 20 година излажења нове серије Српски књижевни гласник има међу својим редовним сарадницима и: Иву Андрића, Исидору Секулић, Момчила Настасијевића, Милана Богдановића, Десанку Максимовић, Гвида Тартаљу, Растка Петровића, Бранка Лазаревића, Богдана Чиплића, Ристу Ратковића, Густава Крклеца, Милоша Црњанског, Бранимира Ћосића и друге.
У току 40 година свога излажења часопис је имао велики утицај на развој српске књижевности. Престао је да излази 1941. године.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: