На данашњи дан потписан Дејтонски споразум
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2014/12/Dejtonski-sporazum-potpisivanje.jpg)
На данашњи дан 1995. године у Паризу је потписан Општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини, познатији као Дејтонски мировни споразум, којим је окончан рат у БиХ који је трајао од 1992. Године.Споразумом је прецизирано уставно уређење БиХ као сложене заједнице, састављене од Федерације БиХ и Републике Српске, и три конститутивна народа.
Дејтонски мировни споразум је потписан 14. децембра у Јелисејској палати у Паризу, гдје су учествовале велике свјетске силе и представници три стране у БиХ, те предсједници земаља региона Алија Изетбеговић (БиХ), Слободан Милошевић (Србија) и Фрањо Туђман (Хрватска).
Дејтонски споразум парафиран је претходно у бази код Дејтона, у америчкој држави Охајо.
Мировним споразумом је прецизирано уставно и правно уређење БиХ као сложене државе, састављене од Федерације БиХ и Републике Српске, те три конститутивна народа.
Према овом споразуму, Федерацији БиХ је припало 51, а Републици Српској 49 одсто земље. Формиран је Дистрикт Брчко, као посебна територијална јединица. Главни ауторитет у тумачењу споразума је Канцеларија високог представника у БиХ (ОХР).
Такође, Дејтонски споразум је највећа овлашћења дао ентитетима и назначио основна овлашћења за ниво заједничких државних органа.
Потписници су се тада обавезали да међусобне односе регулишу према Повељи Уједињених нација УН, Завршном хелсиншком акту и другим документима Организације за европску безбједност и сарадњу ОЕБС, као и на међусобно поштовање суверенитета и рјешавање неспоразума на мирољубив и демократски начин.
Споразум који је познат и као Париско-дејтонски мировни споразум има укупно 11 анекса, који покривају војне, политичке и цивилне аспекте мировног договора, као и регионалну стабилизацију. Анекс четири тог споразума је и данас Устав БиХ.
Иначе, до дејтонског парафа је дошло послије тронедјељних преговора челника БиХ, Хрватске и Савезне Републике Југославије, уз посредовање САД-а.
Тачније, Дејтонски споразум је био кулминација „Шатл дипломатије“ коју је отпочео Риичард Холбрук са својим тимом, под спонзорством САД-а. Тај документ је, у чему се слажу многи стручњаци, настао под снажним утицајем и под притиском међународне заједнице.
Међутим, почетком 2008. године је откривено да је оригинални примјерак Дејтонског мировног споразума изгубљен. Након што је Скупштина БиХ затражила нови примјерак, Француска је послала овјерену копију тог документа.
Током 19 година било је неколико безуспјешних покушаја уставне реформе Дејтонског споразума, а према мишљењима многих међународних функционера овај споразум је већ давно превазиђен, док у РС-у још сматрају да се изворни елементи Дејтонског споразума морају и даље примјењивати, пише АА.
Овим поводом су данас на сесији Круга 99 говорили уводничари Хатиџа Хаџиосмановић, бивша предсједница Уставног суда БиХ те професори Сенадин Лавић, Лада Садиковић и Мирко Пејановић.
Њихов заједнички став је да је Дејтонски споразум донио мир у БиХ након толико година бесмисленог убијања, почетак изградње мира у држави БиХ, интегритет и међународно-правни субјективитет БиХ, као и војне, мировне и цивилне снаге за провођење тог споразума, „али је након тога услиједио кошмар“.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)