На данашњи дан преминуо патријарх Гаврило Дожић, рођени Чајковски и Броз…
1 min readЊегова светост архиепископ пећки, митрополит београдско-карловачки и патријарх српски господин Гаврило (Дожић-Меденица), преминуо је у Београду, 7. маја 1950. године. Поглавар Српске Православне Цркве био је 22 године, до своје смрти, док је претходно био рашко-призренски епископ (1911) и црногорско-приморски митрополит (1920-1938). Након завршене основне школе у Манастиру Морачи, школовао се у Београду, гдје је завршио и Богословски факултет, а убрзо постао и доктор наука на истоименом факултету. У Првом свјетском рату је био у заробљеништву у мађарском логору Цегледу, гдје је услед малтретирања и оболио. Након ослобођења, као велики заговорник уједињења Србије и Црне Горе, предводио је делегацију од 18 посланика „Велике народне скупштине српског народа у Црној Гори“ приликом одласка у Београд и предаје Одлуке о уједињењу. На трону црногорско-приморске митрополије наследио је митрополита Митрофана и одмах се дао у обнову Његошеве капеле коју су срушили Аустроугари у Првом свјетском рату. Тај посао је окончан 1925. године. На трону СПЦ наследио је патријарха Варнаву Росића 1938. године. Други свјетски рат је провео у интернацији – како у Србији, тако и у концентрационом логору Дахау. Преминуо је на данашњи дан 1950. године у Београду.
На данашњи дан, 7. маја 1840. године, у Петровграду, преминуо је руски композитор, Петар Иљич Чајковски. Остаће упамћен, првенствено, по композицији балета, од којих је, свакако најпознатији „Лабудово језеро“, који је премијерно изведен у Бољшој театру 1877. године. Компоновао је и „Успавану љепотицу“ и „Крцка Орашчића“, али и десетак опера, симфоније, музику за хор, камерну музику и друго.
Дана 7. маја 1892. године, рођен је комунистички револуционар, лидер Комунистичке партије Југославије и дугогодишњи предсједник Социјалистичке федеративне републике Југославије Јосип Броз Тито.
Током Првог свјетског рата учествовао је у редовима агресорске аустроугарске армије у борбама против Краљевине Србије и руске царевине. У међуратном периоду постао је лидер југословенских комуниста. На тој позицији је дочекао Други свјетски рат, предводивши „Народноослободилачки покрет“ или „партизане“, као револуционарни покрет отпора, који је, по добијеној савезничкој наклоности, у значајној мјери увећао своје редове и борбени потенцијал, што је, у крајњем, условило и побједу југословенских партизана.
У функцији предсједника СФРЈ, Јосип Броз Тито је, већ 1948. године направио спољнополитички обрт, формално се разишао са Стаљином и окренуо кормило у правцу политичког запада. Био је лидер „Покрета несврстаних“ и доживотни маршал који је у југословенском друштву градио „култ личности“.
Седми дан мјесеца маја остаће упамћен и по рођењу америчког глумца Гарија Купера (1901); индијског филозофа и књижевника Рабинтраната Трагореа (1861); али и по смрти изумитеља термометра Санториа (1636). Такође, на данашњи дан, Владимир Путин је први пут постао предсједник Русије (2000); НАТО је гађао центар Ниша и тако усмртио 17 људи, док је рањено 70 лица; док је у гађању кинеске амбасаде у Београду убијено троје особа, а рањено 20 (1999).
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Čini mi se da je zlikovac Broz rođen 1892. godine… Preminuo je 1980. godine, u 88. godini…