На данашњи дан рођени Милутин Бојић и Кемал Ататурк, Хрватска иступила из СФРЈ…
1 min readУ Београду, 19. маја 1892. године, рођен је српски пјесник, драамски писац и српски војник из Балканских ратова и Првог свјетског рата, Милутин Бојић. Иако је умро изразито млад, у 25. години живота, Бојић је оставио неизбрисив и дубок траг, првенствено кроз пјесму „Плава гробница“, којом је сачувао заувијек успомену на епопеју и страдалништво српске војске у Првом свјетском рату, описујући непрегледну „плаву гробницу“ код острва Вида. Своју пјесничку визију српске ратне епопеје сабрао је у збирци пјесама „Песме бола и поноса“ од невјероватних 34 пјесме, штампане још током рата у Солуну, непосредно пред своју смрт, 1917. године. Сахрањен је на војном гробљу у Зејтлинлику, али су његови посмрти остаци пренијети у Београд након ослобођења.
На данашњи дан, 19. маја 1881. године, у Солуну, рођен је чувени турски реформатор и оснивач модерне Турске, Мустафа Кемал паша Ататурк. Био је секулариста, националиста, човјек који потиснуо религију, најавио талас еманципације жена, увео латиницу. На функцији предсједника Турске провео је 15 година – од 1923. до 1938, када је преминуо у Истанбулу. Његов систем прозападних друштвено-политичких реформи остао је упамћен као „кемализам“.
Прије тачно 29 година, 19. маја 1991, у Републици Хрватској је одржан „референдум о неовисности“, који је расписао актуелни предсједник и лидер ХДЗ-а Фрањо Туђман.
Пред грађане су постављена два питања:
1. Јесте ли за то да Република Хрватска, као суверена и самостална држава, која јамчи културну аутономију и сва грађанска права Србима и припадницима других националности у Хрватској, може ступити у савез суверених држава с другим републикама (према приједлогу Републике Хрватске и Републике Словеније за рјешење државне кризе СФРЈ)?
2. Јесте ли за то да Република Хрватска остане у Југославији као јединственој савезној држави (према приједлогу Републике Србије и Социјалистичке Републике Црне Горе за рјешење државне кризе у СФРЈ)?
На референдум је изашло 83,56% грађана Хрватске. Њих 94,17% одговорило је потврдно на прво питање. За остајање Републике Хрватске у склопу Југославије као јединствене савезне државе, што је била друга понуђена опција, гласало је тек 1,2% бирача.
Деветнаести дан мјесеца маја остаће упамћен и по рођењу америчког револуционара и борца за права афро-американаца Малколма Екса (1925); америчког кошаркаша Кевина Гарнета (1976); италијанског фудбалера Андрее Пирла (1979); али и по смрти енглеског државника Вилијама Гледстона (1898). Такође, на данашњи дан Наполеон Бонапарта је установио „Орден легије части за цивилне и војне заслуге“ (1802).
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Istina.Teško bolestan,Pet dana se oporavljao u kući Kostantina Peroboća u Kraljima.Na žalost,ta kuća nije sačuvana,a bila bi sjajan eksponat uz Kraljski muzejeNoseći ga na nosils,iznureni drpski vojnici,u pomoć su im priskočili seljaci Kralja,i Oblog Brds i kod Frndara u Bare ktaljdke predali tamošnjim seljacima koji su pomagali srpsku odstupnicu.
Zar nebi bilo fino organizovati MARŠ mladih pod nazivom ,,STAZAMA MILUTINA BOJIĆA,,koja bi se održavala svake godine,i bila ledna od turističkih destinacija.
JESTE LI ZNALI,DA JE GENIJE, Milutin Bojic, odstupajuci sa Srpskom vojsko, PREKO ANDRIJEVICE ZA SKADAR, Tesko bolesan, ostao u kucu Perovica u selo KRALJE, PET DANA, da se malo oporavi, dokle stgne pozadina.
Nakon PET DANA SRPSKI SANITETI, su ga, na nosila, preko OBLOG BRDA, RAZDOLJA, TRESNJEVIKA I BARA KRALJSKIH PRENIJELI I PREDALI GLAVNINI VOJSKE KOJA JE USPJELA DA GA DOPREME DO SKADRA, gdje su ga preuzeli Francuski ljekari.
NA ZALOST, TUBERKULOZA JE UZELA, takvog maha, da mu nije bilo spasa.
UMRO JE 1917 GOD NA OSTRVO VIDO.
Ovo nisam znala. Hvala i pozdrav.