ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан: Штампана прва књига на српском „Октоих првогласник“

1 min read
На данашњи дан, прва српска штампарија на Цетињу штампала прву књигу на српском језику – „Октоих првогласник“ Ђурђа Црнојевића и штампара Макарија, једну од највише коришћених богослужних књига у Српској православној цркви.
Из типографије Црнојевића штампарије изашло је, колико се до сада зна, пет дјела:

Из типографије Црнојевића штампарије изашло је, колико се до сада зна, пет дјела.

На данашњи дан, прва српска штампарија на Цетињу штампала прву књигу на српском језику – „Октоих првогласник“ Ђурђа Црнојевића и штампара Макарија, једну од највише коришћених богослужних књига у Српској православној цркви.

Октоих – осмогласник, штампан у 4. јануара 1494. у Ободској штампарији. Димензије 254 х 186 мм, обим 269 листова (538 страна). Штампан је на папиру у двије боје (црна и црвена), у стилу ренесансе. Украшен иницијалима и заставицама, на насловној страни заставица са укомпонованим грбом Црнојевића и иницијалом П. Штампање и Из типографије Црнојевића штампарије изашло је, колико се до сада зна, пет дјела:

Октоих

Штампарија је позната као Штампарија Црнојевића, прва јужнословенска ћирилична штампарија и прва државна штампарија у свијету. Октоих је штампан у релативно великом броју, од чега је до данас сачувано 105 примерака. То указује жељу издавача да књига буде дистрибуирана и у околне просторе.

Ђурађ Црнојевић је био образован човек и љубитељ књиге, свјестан да књига има вјечни смисао и значај. Изум технике, штампарију за печатање књига подарио је своме народу као настављач и наследник славних претходника.

Ово културно-историјско и патриотско дјело је имало за циљ да штампање књиге надомјести, у вријеме турских освајања, разарања угашене скрипторије у црквама и манастирима.

Из типографије Црнојевића штампарије изашло је, колико се до сада зна, пет дјела:

Прва икунабула – Октоих првогласник, штампан током 1493, године, а завршен 4. јануара 1494. године.

Октоих је најзначајнија, најсадржајнија и највише коришћена богослужна књига православне цркве, настала још у осмом вијеку.

 Октоих петогласник, штампан вјероватно у току 1494. године је друга књига и логичан наставак претходне. Он је прва илустрована јужнословнеска књига која је сачувана само у фрагментима који чине једва 1/6 књиге.

Трећа по реду, а највећа по обиму је књига Псалтир с посљедовањем, која је с техничке стране најсавременија, а нарочито се истиче по лепоти насловних слова и иницијала.

Наредна књига је Молитвеник, која је првобитно садржавала текстове литургија за посебне потребе и она је сачувана само у фрагментима.

Најпотпунији је онај из манастира Тројице у Пљевљима који садржи 184 странице.

Последња позната Црнојевића икунабула је Четворојеванђеље, штампано вјероватно 1496. године. До сада није пронађен ниједан примерак ове књиге и о њему се сазнаје на основу података да је препис „извод од форми Црнојевић од сложенија Макарија” урађен 1548. године у Буђеновцима у Срему.

Поред наведених књига сматра се са разлогом да је у Црнојевића штампарији „било још и више али да нијесу пронађене”. Од двадесетак богослужних књига источне цркве у Црнојевића штамаприји било би мјеста и за друге књиге осим наведених.

Први црногоски штампар, који је одштампао све књиге из Црнојевића Штампарије био је штамапар Макарије, особити мајстор „да му је тешко било наћи такмаца у јужнословнеском свијету, чак и међу најбољим штампарима”.

Макарије је био главно техничко лице и руководилац Штампарије, а радио је са још 7 мајстора. Претпоставља се да је штампарску вештину учио у Венецији. Био је не само талентовани штамапар већ и даровити и уман мислилац и богослов.

Када је 1496. године Ђурађ Црнојевић пред турском најездом напустио Цетиње и Црну Гору престала је са радом и Штампарија али су остале књиге, штампане у њој као моћни сведок времена које се осим квалитетне двобојне штампе истичу и умјетнички веома успелим илустрацијама, што им обезбеђује примат међу староштампаним књигама.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “На данашњи дан: Штампана прва књига на српском „Октоих првогласник“

  1. Hahaha Marticev kolega nasmijao si me sa ovom besmislicom jutros,odakle ih izvlacite montenegrini moji pregrijace vam se mozak od toliko lazi…

  2. Baš pred te godine, Crnojevići su u tri bitke u okolini Podgorice porazili što vojske koje je predvodio Serv Vuk Branković što trupe njegovog zeta iz Skadra. Te sve tri vojske, sastavljene od Serva i Osmanlija, dobro su ośetile mač Stefanice Crnojevića tako da Vam ta priča o tkz „srpskoj“ štampariji Crnojevića može proći samo kod osoba tipa stanislava i stanimira kao i neznavenog bašibozuka svetosavske provenijencije…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *