На данашњи дан убијен Михаило Обреновић, рођен Жан Калвин, Берлускони постао премијер…
1 min readНа данашњи дан, 10. јуна 1868. године, извршен је атентат на кнеза Михаила Обреновића у Кошутњаку. Он је био најмлађе од седморо дјеце кнеза Милоша и кнегиње Љубице. Главни организатори и извршиоци завјере су били браћа Радовановићи, који су се светили због робије свога брата Љубомира Радовановића, док су помагачи у убиству били Лазар Марић, бивши предсједник београдског окружног суда и Станоје Рогић, бивши трговац. Атентатори су одмах ухапшени и погубљени, али никада није тачно утврђено ко је све стајао иза завјере. Уврежено мишљење код многих историчара да је Србија под кнезом Михаилом постала најјача војна сила Балкана, потврђују многе чињенице. Године 1861. установнио је народну војску од око 50 000 људи и снабдио је модерним наоружањем, чиме је Србија постала војно доминантна на Балкану. Искористио је турско бомбардовање Београда 1862. да послије дужег преговарања 1867. натјера Турке да повуку гарнизоне из свих српских градова.
На престолу Србије био је у два наврата. Први пут од 1839. до 1842, а други пут од 1860. до смрти. Због буне коју је 1842. дигао члан његовог намјесништва Тома Вучић – Перишић, кнез Михаило је морао да побјегне у Аустрију, после чега је на престо ступио Карађорђев син – Александар. У иностранству је помагао многе српске културне раднике и писце, укључујући Вука Караџића, Ђуру Даничића, Бранка Радичевића. Женидбом са принцезом Јулијом Хуњади стекао је везе с мађарском и аустријском аристократијом.
Кад се његов отац кнез Милош Обреновић вратио на власт 1858. године, преузео је команду над војском, а убрзо послије очеве смрти 1860. завео је ауторитарну владавину, претворивши скупштину у савјетодавни орган. Био је иницијатор савеза балканских хришћана у борби против Османлија. Такође, активно се залагао да Босна и Херцеговина не падну под аустријску власт. Међутим, догодио се атентат.
Чувени француски реформатор и теолог који је своју потпуну афирмацију доживио у Швајцарској, Жан Калвин, рођен је 10. јуна 1509. године. Напустио је римокатоличанство 1533. године. У Женеви је изградио препознатљив имиџ и култ личности, организовао је јавни живот по сопственом тумачењу хришћанских начела. Затваране су кафане, мотели, пјесме, игранке и слично, али захваљујући својој харизматичној личности, Калвин је остао упамћен по угледу протестантског просветитеља и црквеног великодостојника.
На данашњи дан, 10. јуна 2001. године, мултимилионер и медијски магнат Силвио Берлускони, постао је по други пут премијер Италије, као лидер политичке партије „Форца Италија“. Берлускони је био и дугогодишњи предсједник фудбалског клуба Милан из истоименог града. Данас је сувласник тима. Ријеч је о изузетно контроверзној личности која деценијама пуни ступце свјетских медија.
Десети дан мјесеца јуна остаће упамћен и по рођењу италијанског тренера Карла Анћелотија (1959); али и по смрти њемачког цара Фридриха Барбаросе (1190); америчког музичара Реја Чарлса (2004). Такође, на данашњи дан странка Вацлава Хавела побиједила на првим демократским изборима у Чешкој (1990).
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: