На данашњи дан ударен темељ оснивању ЕУ, умро Омер-паша Латас, рођена Ивана Брлић-Мажуранић…
1 min readНа данашњи дан, 18. априла 1951. године, у Паризу је формирана Европска заједница за угаљ и челик, која се сматра претечом Европске уније. Оснивачи ове организације били су, уз Француску и Њемачку, Италија и земље Бенелукса. Замишљена као заједница која ће дефинисати регулацију производње и дистрибуције угља и челика, она је убрзо прерасла у идеолошко-политички кохерентну цјелину, која ће, деценијама потом, успјети да обједини већину европских држава под једну заставу и јединствен систем вриједности.
Године 1871, у Цариграду, у шездесет и петој години живота, преминуо је Омер-паша Латас. Рођен је у скромној српској породици у Војној крајини тамошњег царства Хабсбурга. У раној младости Михаило Латас је прешао у ислам и добио име Омер, након чега креће његова успјешна војничка каријера. Као специјални изасланик султана угушио је покрет Али-паше Ризванбеговића у Босни 1851. Годину дана касније напао је Црну Гору. Његовим ликом и дјелом бавио се и наш прослављени Нобеловац Иво Андрић у свом роману „Омер-паша Латас“.
У Огулину, тадашњој Аустроугарској, 1874. године је рођена једна од најпознатијих хрватских књижевница Ивана Брлић-Мажуранић. Она је била унука хрватског бана и пјесника Ивана Мажуранића, која је одрастала у ситуираној породици. Међутим, вољом породице, удата је веома рано, са 16 година за угледног српског адвоката из Славонског Брода Ватрослава Брлића. До 24. године родила је пет од укупно шесторо дјеце. Њена најпознатија дјела су: „Чудновате згоде шегрта Хлапића“, „Приче из давнине“, „Ваљани и неваљани“, „Књига омладини“. Током већег дијела живота је патила од депресије, због чега је и извршила самоубиство 1938. године.
Осамнаести дан априла мјесеца остаће упамћен и по рођењу италијанске грофице Лукреције Борџије (1480); атлетичара из Етиопије Хаила Гебрсласија (1973); хрватског кошаркаша Бојана Богдановића (1989). Такође, на данашњи дан је почео грађански рат у Руанди (1994); распуштен је Информбиро (1956); почео је Амерички рат за независност (1775).
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Za 100 godina u Cetinjskom glasniku ce pisati: “ Imali smo srece da nas Brisel nije okupirao 2020. Nas put svile, na kojem nas drzi mudrost Predsjednika Djukanovica, otvara mogucnost srpskom narodu ….“