На данашњи дан упокојио се Свети Николај Велимировић (ВИДЕО)
1 min read
На данашњи дан, 1956. године, упокојио се Свети Николај Велимировић, православни теолог и беседник, епископ жички и охридски од 1919. до 1944, према многима најумнији српски монах после Светог Саве.
По завршетку студија теологије у Швајцарској, докторирао је теологију на Универзитету у Берну, после чега је дипломирао филозофију на енглеском универзитету Оксфорд и докторирао у Женеви.
По повратку у Србију, постао је предавач на Богословском факултету у Београду, 1909. се замонашио, а потом је завршио Духовну академију у Петрограду.
Први свјетски рат провео је на Западу као изасланик српске владе, објашњавајући западној јавности и владама суштину праведне ослободилачке српске борбе против аустроугарске царевине. Између два свјетска рата основао је Православну народну хришћанску заједницу, познату као Богомољачки покрет, да би заштитио народ од агресивне секташке пропаганде.
Покренуо је обнову манастира, посебно у Овчарско-кабларској клисури, названој Српска Света гора. Знатно је допринео спречавању југословенске владе да прихвати Конкордат с Ватиканом. Њемци му нису опростили улогу у обарању Тројног пакта крајем марта 1941, па су га у Другом свјетском рату, чим су окупирали Југославију, конфинирали у манастир Љубостиња, потом у манастир Војловица.
С патријархом Гаврилом (Дожић) заточен је 1944. у логор Дахау и они су били једина два црквена великодостојника у Европи послата током рата у концентрациони логор.
Као непомирљиви противник комунизма, после ослобођења Југославије није се вратио у отаџбину, сматрајући да ће народу више помоћи у емиграцији.
,,Када кућа гори, пожар се гаси споља“, често је говорио. Умро је у руском манастиру светог Тихона у Саут Канану у Пенсилванији (САД), а сахрањен је на српском народном гробљу поред манастира светог Саве у Либертвилу. Мошти су му пренесене у завичај 1991.
Канонизација
Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве је 19. маја, 2003. године једнодушном и једногласном саборском одлуком унео епископа охридског и жичког Николаја (Велимировића) у календар Светих наше свете Православне Цркве. Овом канонизацијом Сабор уствари свечано потврђује општу саборну свест о његовој светости код народа Божјег не само у нашој помесној Цркви него и у свим другим помесним Црквама. За датуме литургијског спомена и празновања овога Светога јерарха одређени су дан његовог блаженог престављења у Господу, 5/18. март, и дан преноса његових светих моштију из Америке у Србију, 20. април/3. мај.
На Охридском језеру 1921-1922 године.
V
Још мало, мало и пут ће се мој кончити. Још мало, мало придржи ме, Победниче смрти, на стрменом путу к Теби. Јер што се више к Теби пењем, све више ме људи затежу наниже, у свој бездан.
Што је бездан пунији то је дебља и њихова нада, да ће Тебе савладати. Заиста, што је пунији бездан Ти си даље од бездана.
Како су глупе слуге дрвета познања! Своју моћ не мере Тобом но својим бројем. Закон правде не освештавају Твојим именом но својим бројем. Пут већине за њих је пут истине и правде. Дрво познања постало је дрво злочина, и глупости, и леденог мрака.
Ваистину, зналци овога света знају све осим да су слуге Сатане. Кад сване последњи дан, Сатана ће се зарадовати броју своје жетве. Све штуро класје! Но по глупости својој и Сатана рачуна са бројем а не са пуноћом. Један Твој клас вредиће за сву жетву Сатанину. Јер Ти на пуноћу хлеба животног рачунаш, Победниче смрти, а не на број.
Узалуд говорим безбожним: упутите се Дрвету Живота и знаћете више него што желите знати. Од дрвета познања Сатана вам прави скалу за подземни свет.
Ругају ми се безбожни: ти хоћеш кроз Дрво Живота да нас обратиш твоме Богу, кога ми не видимо.
Заиста, нећете Га никада ни видети. Светлост, што засењује очи и серафимима, сагореће ваше зенице за навек.
Од свега што расте у гнилини земљиној најређи су они што у Бога верују. О језеро и планине, помозите ми да се веселим, што и ја путујем са овим најређим, најнечујнијим, најпрезренијим.
Још мало, мало, браћо, и пут ће се наш кончити.
Још мало, мало придржи нас, Победниче смрти.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: