ИН4С

ИН4С портал

На данашњи дан устоличен краљ Петар I Карађорђевић, рођен Владислав Рибникар, формирана УЕФА…

1 min read
ИН4С времеплов...
kralj Petar

Краљ Петар I Карађорђевић

Одлуком Народне скупштине, 15. јуна 1903. године, тада кнежевић Петар Карађорђевић, проглашен је за краља, свега неколико недјеља након убиства Александра Обреновића у Мајском преврату. Крунисан је следеће године, 21. септембра. Као директни унук великог вожда Карађорђа, краљ Петар се одмах наметнуо као велики реформатор и поборник парламентарне демократије, због чега је прва деценија његове владавине остала упамћена као златно доба српске државности. Остао је упамћен и као велики војсковођа, овјенчан ловорикама историјских побједа у Балканским ратовима и Првом свјетском рату, када се, упркос старости и слабашног здравља, повлачио заједно са својом војском преко албанских врлети. Са црногорском принцезом Зорком, кћерком краља Николе Петровића, изродио је петоро дјеце, међу којима и сина Александра, његовог наследника.

Владислав Рибникар

На данашњи дан, 15. јуна 1900. године, у Београду је рођен Владислав Рибникар. Од 1924. године постао је директор „Политике“, од кога је направио најчитанији лист у Краљевини Југославији. У Другом свјетском рату био је симпатизер партизанског покрета. У његовој вили на Дедињу, 4. јула 1941. године, ЦК КПЈ је донио одлуку о подизању устанка. Један је од оснивача и први директор Танјуга.

УЕФА

Унија европских фудбалских асоцијација, илити популарна УЕФА, основана је у Базелу, 15. јуна 1954. године. Тада је то био договор фудбалских савеза Француске, Италије и Белгије; данас је УЕФА кровна организација 55 европских фудбалских савеза са сједиштем у швајцарском граду Ниону. Актуелни предсједник УЕФА-е је Александар Чеферин. Службени језици УЕФА-е су енглески, француски и њемачки.

Бенџамин Френклин

Петнаести дан мјесеца јуна остаће упамћен и по рођењу њемачког фудбалског голмана Оливера Кана (1969); али и по смрти српског глумца Милорада Маднића Манде (2016). Такође, на данашњи дан је турски војник убио српског дјечака код Чукур чесме у Београд (1862); Бенџамин Френклин је доказао да је муња у ствари електрицитет (1752); покушан атентат на Вука Драшковића у Будви (2000).

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy