На Електротехничком факултету отворена лабораторија у форми дигиталне трафостанице
1 min readНа Електротехничком факултету Универзитета Црне Горе у Подгорици отворена је модерна лабораторија у форми дигиталне трафостанице за коју је најсавременију опрему и софтверске лиценце, у вриједности од 15 хиљада евра донирала компанија Сименс.
Тим поводом министар енергетике и рударства Саша Мујовић састао се са директорком Сиеменса у Србији, Хрватској и Словенији, Медејом Лончар, која је са својим тимом посјетила Црну Гору.
Како се наводи у саопштењу министарства, ријеч је о модерној опреми везаној за електроенергетику и електроенергетске системе, која укључује напредне савремене информационо-комуникационе технологије, које ће омогућити студентима нови наставни садржај и практичан рад са најновијим технологијама и на реалним моделима.
„Драго ми је што је повод данашњег сусрета реализација успјешне сарадње Електротехничког факултета у Подгорици и компаније Сиеменс прије свега због наших студента којима су сада доступне најсавременије технологије у области енергетике омогућавајући им да буду још компетентнији и конкурентији за будуће пословне изазове. Бити у корак са технологијама данас када смо свједоци континуираних и брзих промјена је кључно за даљу едукацију инжињерског кадра у области електроенергетике и информационокомуникационих технологија“, казао је министар Мујовић.
Он сматрам да је енергетика сектор будућности и огроман потенцијал Црне Горе, а као је казао, развој стручног кадра је саставни дио стратегије енергетског развоја наше земље.
„Надамо се да ће партнерство са компанијом Сиеменс која је синоним за иновације и изузетност већ 175 година, управо створити неку нову позитивну енергију и мотивацију студентима“, истакао је министар енергетике и рударства на почетку састанка.
Директорка Сименса у Србији, Хрватској и Словенији Медеја Лончар захвалила се министру Мујовићу на подршци и сарадњи чији је резултат управо ова савремена лабораторија и додала да је важно инвестирати у образовање и будуће иноваторе, стварати факултетске центре за практично учење и младе суочавати са стварним инжењерским изазовима.
„Сарадња индустрије и академске струке је начин како се премошћује јаз између теорије и праксе, а нове генерације уводе у реални свијет. Живимо у технолошки најнапреднијем тренутку, оном у којем су управо технологије покретачи промјена, а прогрес земаља зависи од тога колико смо спремни и иновативни“, поручила је Лончар и додала да донација компаније управо има сврху да помогне и припреми будуће инжењере за свијет који се убрзано мијења.
Састанку су присуствовали и извршни директор Црногорског електропреносног система Иван Асановић, директор сектора Смарт Инфраструцтуре (Паметна инфраструктура) у Сименсу Србија Срдан Срдановић, директорка одјељења Комуникација и односа са државним институцијама за Адриатик регион у компанији Сименс Јована Вукотић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: