На граховачком пољу биће изграђен спомен – парк
1 min readНа Граховцу код Никшића јуче, на празник Вазнесења Господњег (Спасовдан), обиљежено је 166 година од славне битке.Организатори догађаја били су Епархија будимљанско-никшићка, Парохија граховска и Завичајно удружње „Стара херцеговина“.
У цркви Вазнесења Господњег на Граховцу Свету архијерејску литургију служио је епископ буеносарејски Кирило (Бојовић) са свештенством и монаштвом.Освјештан је и пререзан славски колач и обављено причешће вјерника испред цркве која је по наређењу краља Николе саграђена 1864. године у спомен и захвалност јунацима са Граховца.
Еписком Кирило рекао је да је Граховац мјесто гдје се пројавила слава божија.
– Баш на овај велики празник далеке 1858.године Христос и његова сила били су са тим јунацима, војсковођама, војницима који су овдје одбранили слободу Црне Горе и уградили још један камен, и можемо рећи један од најзначајнијих, у њеној самосталности, слободу и физичку али и духовну што је много важније. Овдје су одбранили вјеру од Османске империје која је тада била притиснула готово цио Балкан – казао је, између осталог, владика Кирило.
Предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић истакао је да сви знамо колики је значај битке на Граховцу и да, како је нагласио, морамо имати и мудрост наших предака али и њихову храброст да остваримо задатке који су пред нама онако како су их они остварили и на Граховцу прије 166 година.
Амбасадор Маслеников почаствован што је на Граховцу
Обиљежавању 166 година од битке на Граховцу присуствовали су предсјендици неколико општина из Црне Горе и Херцеговине, као и амбасадор Русије у Црној Гори Владислав Маслеников који је рекао да је почаствован што је на Граховцу.
– Битка на Граховцу није била само значајна за Црну Гору него и за Русију. Дивим вам се што чувате памћење на ову велику битку – рекао је Маслеников.
Присутнима су се обратили и свештеник Мијајло Бацковић, мр Лука Кешељевић, поздравно слово у име Херцеговаца имао је мр Обрад Самарџић, док је на тему „Страдање српског народа у 20.вијеку“ говорио монах Павле Кондић.
– Данашњи дан нас учи да све што радимо вежемо за небо. И прошле године је неко питао од ових вастодржаца бивших и њихових пулена какве везе има Спасовдан са Граховачком битком. Али, ми ћемо радити на томе да се и они сјете наше старе славе, да се и они сјете наших предака, да и они заједно са нама узносе Богу молитву, као што смо је ми данас узнијели и као што су је узносили хришћански ратници српске војске Црногораца и Херцеговаца на Граховцу прије 166 љета. Бићемо стрпљиви, чекаћемо увијек отвореног срца и отворених руку са питањем јесмо ли браћа – рекао је Ковачевић.
У име домаћина захвалио се граховски парох Петар Крговић, а предсједник Завичајног удружеља „Стара херцеговина“ Никола Даковић најавио да ће се на граховачком пољу, на мјесту гдје се одиграла славна битка, бити изграђен спомен – парк, који ће бити спомен свим граховачким јунацима и страдалницима.
– Он ће васпитавати и образовати све будуће нараштаје како је извојевана слобода и гдје је удрен темељ државности Црне Горе. Генерације наших предака подизане су на граховачком миту, уз струне гусала са кољена на кољено преношена је историја и од заборава чуван граховачки завјет. Тај завјет нас обавезује да оно што смо ми преузели од наших славних предака пренесемо на наше потомство и да на тај начин очувамо нераскидиву нит која спаја небеско царство са земаљским пролазним – поручио је Даковић и старини Илији Бакочу уручио на дар икону у знак захвалности за труд који и данас улаже у рад Завичајног удружеља „Стара херцеговина“.
Подсјећамо, битка на Граховцу се одиграла од 28. априла до 1. маја 1858. године, када је војвода Мирко Петровић – Његош, старији брат књаза Данила, предводећи војску од 7.500 војника добио кључну битку против турске војске на Граховцу. Овом побједом Црна Гора је добила велико територијално проширење, па су јој припојене следеће области: Грахово, Рудине, Жупа никшићка, половина Дробњака, Тушина, Ускоци, Липово, Горњи Васојевићи, дјелови Куча и Додоши.
Приређен је богат културно-умјетнички програм у којем су учествовали Пјевачко друштво „Грбаљ“, гуслари Никола Кривокапић и Горан Вуковић,пјесник Ранко Мићановић,КУД „Пива“, Пјевачко друштво „Бањани“ и гусларка Јелена Миљанић.
Програм су водиле Николина Ковачевић и Маја Мршуља.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: